• facebook
  • twitter
  • googleplus

AKP’liler, MHP’lilerin de katıldığı toplantıyı hedef aldı: ‘Yersiz ve iyi niyetten uzak görüyoruz’..detayı haberimizde

  • Nisan 15, 2022
  • 0

Maden ve yakit İşleri genel Müdürlüğü, ihalenin 21 Nisan’da yapılacağı duyurmuş ve peşkeş iddiasında bulunulan milyarlık ihalenin şartnamesinde tek farklık yapılmamıştı. O ihale sürecine ait görüş alışverişinde bulunmak emeliyle yeralti maden kazasinda toplantı gerçekleştirildi.

AKP’LİLER KATILMADI, MHP’LİLER KATILDI

AKP’lilerin katılmadığı toplantıya, cumhuriyet milletçe partisi Elazığ İl Başkanı Coşkun Duran Çağlar, ulusalci devinim partisi Elazığ İl Başkanı Semih Işıkver, mutluluk Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, Elazığ endüstri ve Ticaret Odası Başkanı Asilhan Arslan, yeralti maden Belediye Başkanı MHP’li Orhan Yavuz ve STK’lar katıldı.

İlçede gerçekleşen toplantıya ait ak parti Elazığ İl Başkanı, AKP’li vekiller ve Elazığ Belediye Başkanı yerine yapılan izahta “Maden ilçemizde mevzu hakkinda yapılacak var olan toplantıyı yersiz, popülist ve iyi niyetten ırak görüyoruz. Bu sürecin istişaresini uygulamak hiç kimseye hiçbir yarar sağlamaz” denildi.

AKP’LİLER İHALENİN AÇIK VE SAYDAM OLDUĞUNU SAVUNDU

Maden kazasinda yeralti maden rezervi bölge ve memleket ekonomisi amaciyla çok mühim tek kıymet olduğunu belirten ak parti Elazığ İl Başkanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

* yeralti maden sahasının tespiti, sondaj çalışmaları ve sonraki asama milletvekillerimizin yakın takibinde gelişmiştir. yeralti maden sahasının en tesirli ve en randımanlı şekilde işletilmesi amaciyla başlatılan zamani yakından takip ediyoruz.

* alanda yaşayan hemşehrilerimizin istek ve beklentilerini önceliyoruz. Bu istek ve beklentileri karşılamak amaciyla milletvekillerimiz defaten Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanımız Sn. Fatih Dönmez ile ve alakalı müesseselerin bürokratlarıyla müzakereler yaptık.

* Birinci ihalenin ertelenmesi, şartnamenin değiştirilmesi, flotasyon ve ek tesisler yapılması, yeralti maden alanında çalışacak işçilerin yüzde 60’ının Elazığlı olması bu çabalar neticeninde şartnameye eklenmiştir.

* Ayrı olarak nihayet düzenlemeyle MTA’nın hissesi yüzde 100 arttırılmıştır. bütün bu talepler alanda yaşayan insanımızın talepleriydi ve bizler insanımızın istegini karşıladık. İhale zamani haklar çerçevesinde gayet şeffaf, erişilebilir tek şekilde ayni ritimde devam ediyor. İhale usulü açık ve şeffaftır.

* Aynı şeffaflığı ‘Elazığlılık’ kimliğini kullanarak müteahhit firma temsilcisi benzeri devinim eden kişi ve kurumlardan da bekliyoruz.

* İhale zamani ile birlikte başlatılan tartışmaları manidar buluyoruz. Böylesine hatri sayilir büyüklükte tek yeralti maden rezervini bulmuş olmanın sevincini gölgelemek amaciyla üretilen güdümlü havadis ve söylemlerin zamani sabote etmeye dönük olduğu açıktır.

“TOPLANTIYI YERSİZ, POPÜLİST VE İYİ NİYETTEN ırak GÖRÜYORUZ”

“Hiç kimsenin firmalar arası rekabete Elazığ’ı ve Elazığlıları penis etmeye hakkı yoktur” denilen ak parti İl Başkanlığı açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

* Açıkça müteahhit firma temsilciliğine soyunan ve özellikle tek firma yerine halkoyu oluşturmaya çalışan kişi ve müesseselerin Elazığlılık vurgusu üzerinden yürüttüğü şaibeli ve şeffaf olmayan duruş Katiyen onay edilemez. Bu duruşun karşısındayız.

* Önümüzdeki günlerde tavır ve beyanlarımızın bu doğrultuda dahada net ve dahada açık olacağının bilinmesini istiyoruz. yeralti maden sahası AK Parti kadrolarının çaba ve gayretleri ile alana çıkarılmıştır. bu erken bu tartışmaları körükleyen ve yönlendiren hiç kimse bu süreçlerin rastgele tek yerinde yoktu.

* Unutulmamalıdır ki; yeralti maden sahasının tespiti ve işletilmesi amaciyla alana konulan istem Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesidir. Ak kadroların iradesidir, bizim irademizdir. Ülke ve bölge ekonomisini canlandıracak Türkiye’nin bu hatri sayilir büyüklükte kazanımını hiç kimsenin kişisel ikbali veyahut müessesesel ikbali amaciyla gölgelemesine müsaade etmeyeceğiz.

* yeralti maden sahasını işletilmesi ile alakalı ihale tarihi ve koşulları bellidir. Bu tarih ve şartlar usuller içinde duyuru edilmiştir. durum bunun benzeri iken zamani gölgeleyecek hiçbir girişimi doğru ve yerinde görmüyoruz.

* yeralti maden ilçemizde mevzu hakkinda yapılacak var olan toplantıyı yersiz, popülist ve iyi niyetten ırak görüyoruz. Bu sürecin istişaresini uygulamak hiç kimseye hiçbir yarar sağlamaz.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir