• facebook
  • twitter
  • googleplus

Bakan Varank: İçten yanmalı motorlara gelecek yasaklardan sanayimiz doğrudan etkilenecek..detayı haberimizde

  • Nisan 7, 2022
  • 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gölcük ilçesindeki Ford Otosan fabrikasında, Türkiye’nin evvel tam elektrikli ticari aracı var olan ‘E-Transit’ modelinin hattan inme merasimine katıldı.

Törende konuşan bakanimiz Varank, Ford Otosan’ın yaptığı hatri sayilir büyüklükte yatırımların meyvesini verdiğini belirterek şunları söyledi:

* 10 seneye dağılan hatri sayilir büyüklükte tek vizyonun evvel adımlarından biri, Ford Otosan tarafından Avrupa pazarına ihraç edilecek E-Transit’in evvel aracı, imalat bandından iniyor. Ford Otosan geçtiğimiz yıl, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın katıldığı tek toplantıyla iki milyar Euroluk yatırım tasarınını kamuoyuna açıklamıştı. İşte bu yatırım o vakit açıklanan vizyonun evvel aşaması.

* Yüzde 100 elektrikli ticari araç yatırımıyla Ford Otosan’ın imalat kapasitesi 455 binden 650 bine çıkıyor. Böylelikle Ford Otosan Avrupa’nın ticari araç imalat üssü unvanını taçlandırmış olacak. İhraç edilecek bu araçlar, dışsatım şampiyonu unvanını da perçinleyecek.

* taraf sanayide alana çıkacak 15 bin kişilik ek istihdamla birlikte 18 bin vatandaşımıza tertemiz iş imkanı oluşacak. Şahsen yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın fazlasıyla olduğu bu kıymetli projenin her biçimde takdiri dogruluk ettiğini düşünüyorum. bu erken tek araya gelmemize vesile var olan elektrikli transitin hayırlı olmasını diliyorum.

“DİRENMEK YERİNE ahenk SAĞLAMAK EN DOĞRU tutum OLACAKTIR”

Dünyada dönüşümlerin hız kazandığını söyleyen bakanimiz Varank, şunları söyledi:

* Geçmişte dönüşümler, değişimler, belki 100 senede tek olurken, bu erken on senelerde Hem de dahada da kısa sürelerde devrim niteliğinde dönüşümler yaşıyoruz. bunun için baz alinarak Bir hayli nedeni alana koyabiliriz.

* Teknolojik gelişmeler, yenilikçilik merakı, alıcı beklentileri gibi. ama şu anda sebeplerden ziyade neticelere odaklanmak durumundayız. bu erken dönüşümün karşısında devletler dahi direnemiyorlar.

* Direnmek adina ahenk sağlamak takınılacak en doğru tutum olacaktır. Her dönüşüm tabiki kendisinin içinde ağırbaşlı zorluklar barındırır. Bu tabiki doğru ama bizim benzeri gelişmekte var olan ülkeler amaciyla dönüşüm, aynı zamanda hatri sayilir büyüklükte fırsatlar da demek. Biz bunun en iyi örneğini insansız sema araçlarında yaşadık. Bakınız bu erken ülkemiz belki de evvel kez tek teknolojiye öncülük eden ülkeler arasında bulunmuş durumda.

* bütün hayat Türkiye’nin harp konseptlerini değiştiren SİHA’larını konuşuyor. Şimdi de otomotivde yaşanan paradigma değişimiyle birlikte emin olun önümüzde tertemiz ve çok ağırbaşlı fırsatlar var. özellikle abuhava değişikliğinin itici gücüyle, Bir hayli memleket Tamamiyle elektrikli araçlara geçiş noktasında takvimlerini alana koydular. 2030 seneye geldiğimizde dünyadaki elektrikli araç satışlarının yüzde 30’u aşması bekleniyor.

* Ayrı olarak otonom ve irtibatlı araçlardaki teknolojik gelişim de süratle ayni ritimde devam ediyor. ülkemiz olarak var altyapımız ve nitelikli insan kaynağımızla otomotivdeki potansiyelimiz Sahiden yüksek.

* Halihazırda dünyadaki en hatri sayilir büyüklükte 14 üreticiden tek tanesiyiz. ağırbaşlı tek imalat kapasitemiz var. Sektör pandemiye ve savaşa rağmen, dalgalanmalar olsa dahi müspet görünümünü sürdürmeye ayni ritimde devam ediyor. İşte bu müspet atmosferin de tesiriyle gittikçe büyüyecek var olan elektrikli araç pazarından aslan hissenini almaya biz ülkemiz olarak talibiz.

“ADIMLARIMIZI ATIYORUZ”

Türkiye’nin var kapasitesini dönüştürmesi gerektiğini söyleyen bakanimiz Varank, şunları belirtti:

* Türkiye, oto üretiminin yüzde 80’ini başta Almanya, İngiltere ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Bu bağlamda içten yanmalı motorlara istikbal yasaklardan anne endüstri ve tedarik sanayimiz de direk etkilenecek.

* bu sebeple önümüzde endüstri olarak özellikle dikkat etmemiz koşul olan mühim hususlar var. Bunlardan birisi var kapasitenin dönüştürülmesi. ötekisi elektrikli araç şarj altyapısı. Sonuncusu da otonom ve irtibatlı otomobiller amaciyla altyapı ve regülasyon düzenlemeleri.

* Bu noktada biz, endüstri ve Teknoloji Bakanlığı olarak ekosistemin tamamına baz alinarak tek istikametten politika geliştirme süreçlerine ayni ritimde devam ederken, başka istikametten da uygulama noktasında adımlarımızı atıyoruz.

“GİDİŞATI DOĞRU OKUMAYI BAŞARDIĞIMIZI GÖRÜYORUZ”

Koç Holding yönetim heyeti Başkanvekili Ali Koç ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

* Ford Otosan 60 senesi aşkın köklü müessesesel kültürü ve tecrübesiyle kurulduğu günden bugüne Türkiye’de sanayinin gelişimiyle birlikte anılmıştır. Geçmişten bugüne attığımız adımlara baktığımızda, yeryüzünde otomobil piyasasinin gidişatını doğru okumayı muvaffak olduğumuzu memnuniyetle görüyoruz.

* Bir hayli şey değiştiği benzeri otomobil sektörü de hatri sayilir büyüklükte ve hızlı tek değişim, dönüşüm içindedir. özellikle elektrifikasyon konuşuyoruz, insansız otomobiller konuşuyoruz. Belki de 5 ile 10 sene içerisinde, bu erken bildiğimiz Bir hayli marka piyasada olmayacak. Dolayısıyla yatırımlarınızı yaparken geleceği de iyi okumak, iyi olasılık etmek, bunun için göre pozisyon almak her vakitkinden dahada mühim olmuştur.

* Biz şimdi tv üretiyoruz. 2-3 markamız var şu an. Önceden yüzlerce marka tv üretirdik. eş tek değişim bu civarindan radikal olmasa da otomobil sektöründe de beklenmektedir. Dolayısıyla ortaklarımız Ford ve Fiat’ın nasıl pozisyon alacağı, bizlerin geleceği açısından önemlidir. DHA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir