• facebook
  • twitter
  • googleplus

DSÖ, Türkiye’deki huzurevlerinde alınan koronavirüs önlemlerini örnek gösterdi..detayı haberimizde

  • Aralık 23, 2020
  • 0

Dünya sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye‘deki huzurevleri ile ihtiyar bakım ve rehabilitasyon merkezlerindeki tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine ilişkin, “Türkiye, huzurevlerindeki sağlık çalışanlarına İhtiyaç duyulan tedbirleri aldırarak yaşlılarını Kovid-19’dan korudu” ifadelerini kullandı.

Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, hayat sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Türkiye’de huzurevlerinde, ihtiyar bakım ve rehabilitasyon merkezlerindeki kovid-19 salgını kapsamında yapılan çalışmaları web sayfasında değerlendirdiği bildirildi.

“TÜRKİYE YAŞLILARINI KOVİD-19’DAN KORUDU”

DSÖ’nün “Türkiye, huzurevlerindeki sağlık çalışanlarına İhtiyaç duyulan tedbirleri aldırarak yaşlılarını Kovid-19’dan korudu” başlığı ile hazırladığı çalışmada, Türkiye’de evvel Kovid-19 vakasının tanımlanmasından takriben iki hafta evvel huzurevlerine yapılan ziyaretlerin sınırlandırıldığı ve altı hafta döneminden evvel de yaşlıları virüsten savunmaya baz alinarak uygulama önlemleri başlatıldığı verileri yer aldı.

VİRÜSÜN KURUMLARDA dagilmasi SINIRLANDIRILDI

Çalışmada, Türkiye’de huzurevleri ve ihtiyar bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde alınan bu tedbirler sayesinde virüsün bu kurumlarda yayılmasının sınırlandığı ifade edildi.

PERSONELİN ÇALIŞMA PLANI VURGULANDI

Türkiye’deki huzurevi sakinleri ve personeliyle görüşen DSÖ, çalışmasında huzurevi çalisanlarinin 14 hergün vardiyalar seklinde çalıştığını, itinali olarak Kovid-19 testlerinin yapıldığını aktardı.

DSÖ, huzurevi sakinlerinin ise salgının memleket ve hayat amaciyla ağırbaşlı riskler taşıdığının farkında olduklarını, ama kendilerine çok iyi bakıldığını dile getirdiklerini de çalışmasında yer verdi. Türkiye’de nihayet 24 saatte 192 bin 316 Kovid-19 testi yapıldı, 19 bin 256 kişinin testi müspet çıktı, 251 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir