• facebook
  • twitter
  • googleplus

Fotokopi Makinesinin Çalışması

  • Şubat 6, 2020
  • 0

Fotokopi makinesinde drum yüzeyi ve Corona teli bulunur. Drum yüzeyi üzerine pozitif yükler yüklenir. Pozitif yüklenen drum yüzeyine kopyalanmak istenen kağıt getirilir ve ışık demetine mağruz bırakılır. Bu ışık topluluğu yazıdan geçemez ve o bölgeler drum yüzeyi üzerinde pozitif kalır. Yazıların olmadığı yerlerdeki alanların ise tamamı yüksüzleşir. Bu sayede eksi yüklenmiş toner parçacıkları artı yüklenmiş bölgelere yapışır.

Alt kısımdaki Corone teli üzerinde baskı uygulayarak dönmek koşulu ile boş kağıdı artı yükler ve drum alanının alt tarafında bulunan krona tabakası yardımıyla artı yüklü kağıt drum yüzeyindeki ışık geçmemiş alanda yoğunlaşmış toner parçacıkları ile etkileşir. Son olarak üstteki silindir çiftinden yaklaşık 169 santigrat derecede geçip kullanıma hazır halde çıktı olarak verilir.

Lazer baskı işlemi 9 önemli adımdan oluşmaktadır.

1. Yazdırılmak istenen veriler bilgisayardan lazer yazıcıya aktarılır. Bu genellikle bir internet kablosuyla veya yazıcı kablosuz özelliklere sahipse kablosuz WiFi ile yapılır.
2. Yazıcının corona teli ile istenilen sıcaklığa ulaşması gerekir. Bu tel bir kere ısıtıldığında, drum ünitesine statik l bir yük iletir.
3. Artı olarak yüklenmiş drum ünitesi, lazer ışını almaya hazır ve veri aktarımına direkt tamburun üzerinde başlar.
4. Lazer etkin hale getirildiğinde, ışını doğrudan drum ünitesine yönlendiren hareketli bir ayna ünitesinden yansır.
5. Işının tambura çarptığı alanlarda, yük eksiden artıya doğru değiştirilir. Negatif yüklü alanlar toner parçacıklarının tamburun neresine yapışacağını gösterir.
6.Tanburu manyetik olan merdane kaplamaya başladı.Toner, şimdi pozitif olarak yüklü, drum ünitesindeki eksi yüklü alanlara yapışan toner tozu parçacıkları ile kaplanmıştir.
7. Artı yüklü bir kağıt tabakası şimdi tambura yakın bir şekilde geçirilerek eksi yüklü toner tozlarını sayfaya çeker.
8. Daha sonra içerik bulunan kağıt, silindirlerin toner parçacıklarını kağıda yapıştırdığı ısıtıcı birimine geçirilir.
9. Daha sonra sayfa fotokopi makinesinin diğer tarafına iletilir ve şimdi bir başarılı çıktınız var!

Kaynak: https://www.bogazicifotokopi.com.tr/istanbul/fotokopi-kiralama/

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir