• facebook
  • twitter
  • googleplus

Tamirhanede çalışan genç kız, görenleri şaşkınlığa uğratıyor

  • Aralık 14, 2019
  • 0

Antalya‘nın Alanya kazasinda tek oto bakım ve onarım servisindeki üniversite mevzunu 22 yaşında olan Tuğba Kaya’yı görenler hatri sayilir büyüklükte şaşkınlık yaşıyor. Araç motor tamiri, şanzıman tamiri, bozukluk tespiti, periyodik bakım ve lastik takmaktan balata değiştirmeye civarindan Bir hayli işin üstesinden gelen ve yaptığı işin akademik eğitimini de alan Tuğba, çırak olarak 6 aydır sürdüğü meslekte Bir hayli ustayı arkada bıraktı.

TÜRKİYE’NİN EN İYİSİ OLMAK İSTİYOR

Alanya’da annesi Sultan Gülbudak ile birlikte yaşayan Tuğba Kaya, minik yaştan bu yana araçlara alaka gösterdi. gelistikçe araçlara var olan alakası dahada çok yükselen Kaya, Antalya Akdeniz Üniversitesi otomobil Teknolojisi Motorlu Taşıtlar bölümünü okumaya karar verdi. Buradaki eğitimini bu sene tamamlayan Kaya, internette araştırmalar yaparak ilçedeki tek oto bakım ve onarım servisinde çırak olarak işe başladı. Türkiye‘nin en iyi ustası olmayı ve dünyaya kendini tanıtmayı hedef alan Kaya, 6 aydır çıraklığını yaptığı meslekte araç motor tamiri, şanzıman tamiri, bozukluk tespiti, periyodik bakım ve lastik takmaktan balata değiştirmeye civarindan Bir hayli işin üstesinden geliyor. Servis araçlarını getiren sürücüler, karşılarında kız tamirci görünce kısa süre şaşırıyor. Kadın ve kızların her alanda başarılı olabileceğinin Yalnızca tek örneği var olan Kaya’nın bu güç mesleği yapması Bir hayli kişi tarafından da takdirle karşılanıyor.

“BENDE FAZLASIYLA GÖZÜMÜ KARARTMIŞTIM, uygulamak İSTİYORDUM

İhlas Haber Ajansı’na (İHA) konuşan Akdeniz Üniversitesi oto Teknolojisi Motorlu Taşıtlar bölümü mevzunu Tuğba Kaya, bu sene eğitimini tamamladığını söyledi. Mezun olduktan ardindan internette araştırmak yaptığını aktaran Kaya, dahada ardindan bu iş yeriyle görüştüğünü belirtti. Kaya, “Ahmet ağabeyle görüştüm, kendisi ustam olur. müzakere sağladıktan ardindan aynı vakit içinde iş adina gelmemi istedi. İş adina geldim. Bizim burada motor odası var. Ahmet ehil burayı gösterdi ve bana; ‘Buradaki kire, yağa ve pasa dayanabilecek misin? Bu isi Sahiden yapabilecek misin?’ dedi. Bende fazlasıyla gözümü karartmıştım uygulamak istiyordum. o nedenle de işe başladım. takriben 6 aydır da çalışıyorum” dedi.

“SABIR İSTEYEN BİR İŞ”

İşe başladığı evvel hafta içinde belli tek süre tereddüt olduğunu söyleyen Kaya, “Gerçekten güç tek iş ve baş istek eden tek meslek. dahada ardindan sağ olsun. Ahmet ustam çok muavin oldu bana ve fazlasıyla da destek oldu. Aynı şekilde annemde destek verdi. Açıkçası belli tek süre da sabır istek eden tek iş” diye konuştu.

“BENİM GİBİ DÜŞÜNENLERİN GÜÇLÜ OLMASI GEREK”

Çevresindeki tepkilerden de laf eden tas şunları söyledi: “Arkadaşlarım gurur duydu. Annem ve akrabalarım doğal evvel başta şaşırdı. Başka iş yok mu dediler. Ustam da aynı şekilde başka tek iş bulamadın mı dedi. geçen süre amaciyla hepsi bana destek vermeye başladı. Çevremden şu vakte civarindan perişan tek yorum almadım. Benim benzeri düşünen arkadaşların dahada çok sabretmelerini ve dahada kuvvetli olmalarını istiyorum. Azimli ve hırslı olduktan ardindan yapamayacakları hiçbir şey yok.”

“USTA OLANA civarindan ONA destek EDECEĞİM”

takriben 20 senedir oto bakım ve onarım işiyle uğraşan Tuğba Kaya’nın ustası Ahmet Cebeci, Tuğba Kaya’nın evvel iş müracaat yaptığında tereddüt yaşandığını belirtti. Cebeci, “Yaklaşık 20 senedir bu mesleği yapıyorum. Yıllardır Alanya’da yaşıyorum. Tuğba iş başvurusu amaciyla ileti attı. bunun benzeri tek niyetinin olduğunu ve üniversite mevzunu olduğunu söyledi. İlk başta tereddüt yaşadım. ardindan Kapı aralamasın dedim. dahada ardindan iş adina çağırdım, baktım Sahiden bu işi uygulamak istiyor. Fırsat verdim ve Tuğba o fırsatı çok iyi değerlendirdi. takriben 6 aydır burada çalışıyor ve her hangi tek sıkıntı yaşamadık. Artısı var, eksisi yok. bendeniz burada sıfırdan çırak olarak çok işçi yetiştirdim ama Tuğba dahada ayrıntılı ve tertipli çalışıyor. Bu istikameti işin açığı hoşuma gitti ve desteklemeye karar verdim. Allah destur verirse ehil olana kadar, muavin olmaya çalışacağım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Haber Videosu

: Tamirhanede çalışan toy kız, görenleri şaşkınlığa uğratıyor

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir