• facebook
  • twitter
  • googleplus

Profesör Doktor Mikdat Kadıoğlu: Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, daha düzgün olacak

  • Aralık 14, 2019
  • 0

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tayyare ve feza Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, küresel abuhava değişikliğinin, çevre felaketlerine neden olmasının yanında, insan fizyolojisini de etkileyeceğini belirtti. Karadenizlilerin burnunun uzunca olmasının, bölgenin soğuk ve nemli olmasından kaynaklandığını, sıcaklığın arttıkça insan burnunun da küçüleceğini belirten Prof. Dr., Mikdat Kadıoğlu, o nedenle Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, dahada düzgün olacak dedi.

“KÜRESEL ISINMA ÇOK çabucak GELİŞİYOR”

İklim değişikliğinin doğu Karadeniz ve tarıma tesiri konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, abuhava değişikliğine bağlı olarak yaşanan küresel ısınmanın hastalık benzeri olduğunu belirterek dünyanın ateşinin çıktığını söyledi. Prof. Dr. Kadıoğlu, “Endüstriyel faaliyetler, kirlilik, sera gazı salınımı benzeri insan eliyle gerçekleşen çeşitli nedenler sebebinden küresel ısınma çok hızlı yaşanıyor. İklim değişimi her vakit vardı. ama insanlar, tabiatta bin kat hızlı tek abuhava değişikliğine kapı araladı ve doğa bunu kaldıramıyor. iyi havalar dediğimiz bu havalar, bizim amaciyla aslında kuraklık ve ölümcül havalar demek. Sıcak sema dalgaları hastalar, obezler ve çocuklarda ölümlere neden olabilen tek afet” dedi.

“KARADENİZLİLERİN BURNU KÜÇÜLECEK”

İnsan vücudunun ve ten renginin iklime göre şekillendiğini laf eden Prof. Dr. Kadıoğlu, “Küresel abuhava farklığı çevre yıkımları yaratmasının yanında, insan fizyolojisini de etkileyecek. İklim değişikliğiyle birlikte insan fizyolojisi de değişecek. Karadenizlilerin burnunun uzunca olması, bölgenin soğuk ve nemli olmasından kaynaklanıyor. Burnun görevi dışarıdaki havayı akciğere uyarlamak. Bunun amaciyla de nemine, soğukluğuna göre belli tek uzunlukta olması gerekiyor. sema sıcaklığı arttıkça bu uzunluk da düşecek. Aynı Afrika’da olduğu gibi. Afrika’ya gittikçe insanların burnu küçülür. Zira dışarıdaki sema sıcaklığı, gövde sıcaklığına çok yakın. Havayı alıp çok ısıtmayı gerektirmiyor. o nedenle Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, dahada düzgün olacak” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Profesör doktor Mikdat Kadıoğlu: Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, dahada düzgün olacak

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir