• facebook
  • twitter
  • googleplus

Noterliklerde yapılacak düzenleme ile dolandırıcılıkların önüne geçilecek

  • Aralık 14, 2019
  • 0

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, “Noterliklerde kredi kartı tediye uygulamasına hatri sayilir büyüklükte olasılıkla tek sonraki yılbaşı itibarıyla geçme imkanına kavuşacağız.” dedi. Cin, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzen eden “Anadolu Sohbetleri” programında medya mensuplarının suallerini yanıtladı.

Türkiye’de iki bin 60 noterlik ve fiilen çalışan takriben bin 700 noter bulunduğunu belirten Cin, böylelikle vatandaşların oturdukları yerlerde bu hizmetten faydalanabildiğini söyledi.

Cin, hak Bakanlığı ile yapılan çalışmaların derhal peşinden nöbetçi noterlik uygulamasının 6 Nisan’da başladığını hatırlatarak, “Büyük merkezlerde cumartesi ve sektör günleri noter odalarının yaptığı düzenlemeye göre tek veyahut dahada çok noterlik nöbetçi olarak hizmet veriyor. Bu çerçevede, İstanbul’da 9, Ankara’da 4, başka hatri sayilir büyüklükte illerimizde 2, diğerlerinde de tek noterlik hizmet vermektedir.” dedi.

DOLANDIRICILIK İLE MÜCADELE EDİLECEK

Vatandaşların noterliklerde kredi kartı kullanılmasına baz alinarak talepleri olduğunu anımsadan Cin, “Noterliklerde kredi kartıyla tediye uygulamasına hatri sayilir büyüklükte olasılıkla tek sonraki yılbaşı itibarıyla geçme imkanına kavuşacağız.” dedi.
Cin, sahteciliğin önlenmesi amaciyla de çalışmalar yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:
“Bu çalışmalardan biri, kazanç transferinin emniyetli şekilde elektronik ortamda sağlanması. Böylece, Bankacılık düzen etme ve Denetleme müessesesi (BDDK) denetimindeki firmalar, satış bedelini bloke edecek. Bloke edilen paraya alıcı ve satıcı müdahale edemeyecek. Noterde işlem tamamlandıktan ardindan kazanç ilgilinin hesabına aktarılacak. Böylece, düzmececilik ve dolandırıcılıkların önüne geçilecek. Bu uygulamaya da hatri sayilir büyüklükte olasılıkla yılbaşı itibarıyla geçeceğiz.”

Cin, noterliklerde parmak izi ile kimlik doğrulama sisteminin kullanılması amaciyla çalışmaların da sürdüğünü bildirdi.

“129 YENİ NOTERLİK KURULACAK”

hak Bakanlığının iki senede tek yaptığı değerlendirmeler çerçevesinde, tertemiz noterliklerin kurulup kurulmayacağına karar verildiğini söyleyen Cin, “Bakanlığımız, 129 tertemiz noterlik kurulmasına karar verdi. Bakanlık, bunu noterlik işlem sayılarındaki artışa göre belirliyor.” dedi. Cin, noterlik işlemlerinin dahada kolay, pahali olmayan ve hızlı yapılmasının hükümet amaciyla önem taşıdığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Başta kıymetli kağıt bedeli olmak üzere, harç damga ile alakalı devletimizin iyileştirici çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Bunun devletin yararına olacağını düşünüyoruz. Zira noterlerin anlaşmazlıkları tedbire benzeri tek işlevi var. Başka bir deyişle noterden geçen her evrak tek nevi adliyeden eksilen tek evrak niteliğinde oluyor. bu yüzden devletin yapacağı iyileştirmeler, devlete katkı olarak dönecektir.”

NÖBETÇİ NOTERLERDE YAKLAŞIK 500 BİN İŞLEM YAPILDI

böylelikle hafta içinde noterlik işlemini yapma imkanı olmayanların hafta nihayetinde bu hizmetten faydalandığına işaret eden Cin, “Nöbetçi noterliklerimizde bugüne civarindan takriben 500 bin işlem gerçekleştirildi. Bunun da hatri sayilir büyüklükte bölümünü 2. el araç satışları ve tescil işlemleri oluşturdu.” bilgisini paylaştı.

Cin, gayrimenkuller ile alakalı akitli işlemlerin noterliklerde yapılması amaciyla çalışmalarının ayni ritimde devam ettiğini ifade ederek, “Bakanlığımızın da bu konuyla alakali müspet tek yaklaşımı var. geçen günlerde Tapu ve Kadastro genel Müdürlüğü ile bu konuyla alakali tek toplantı yaptık. Gelecekte tescil dış akitli işlemlerin belki kademeli olarak da olsa noterliklerde gerçekleştirilmesi mümkün olabilecek.” diye konuştu.

Haber Videosu

: Noterliklerde yapılacak düzen etme ile dolandırıcılıkların önüne geçilecek

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir