• facebook
  • twitter
  • googleplus

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! İşte sizi bekleyen tehlikeler

  • Aralık 14, 2019
  • 0

Anadolu Üniversitesi SODİGEM bilim Kurulu, web bankacılığı ve online alışveriş ile alakalı titiz olmaları amaciyla yurttaşları uyardı. ikaz kitapçığında, ‘ücretsiz wi-fi her ne civarindan kullanışlı görünüyor olsa da bağlanmadan evvel güvenilirliğinden emin olun uyarısında bulunuluyor.

E-posta adreslerine gelen her bağlantının emniyetli olmadığı vurgulanırken, “Bu nedenle kaynağı tanımıyorsanız ve güvenmiyorsanız Katiyen belge, resim veyahut yazılım indirmemelisiniz. Spamlar ile alakalı titiz olunmalı, e- posta hizmetinizin kullandığı spam filtresinden emin olun” denildi.

ŞİFRE SEÇİMİ

tekrar kitapçıkta şifre seçimleri ile alakalı da ikazlarda bulunurken, aynı şifrenin Katiyen çok sayida hesap amaciyla kullanmamasının altı çizildi.

Kitapçıkta yasamsal medya ile alakalı da şu ikazlarda bulunuldu: “Sosyal medyada paylaştığınız tek resim, video veyahut yorum olsun, yayınladığınız ve paylaştığınız şey sizin dijital dünyadaki tek yansımanızdır” denilirken, “Gerçek yasamda söyleyemeyeceğiniz tek sözü, yapmayacağınız tek hareketi yasamsal ortamlarda da yapmayın. Doğru olduğundan emin değilseniz, okuduğunuz her şeye inanmayın, iletmeyin veyahut paylaşmayın; çünkü o vakit yanlış veriler yayınlayan tek anda siz olabilirsiniz. yasamsal medya kullanırken saklılık ayarlarını kullanın. rastgele tek kötüye kullanımla karşılaştığınızda netlikle ‘siber@egm.gov.tr’ ve ‘www.onlineislemler.egm.gov.tr’ye başvurun.”

HER ŞEYİ PAYLAŞMAYIN

– Spam filtrelerini anlamalısınız

– Paylaşmadan evvel düşünmelisiniz

– hakikat ile kurguyu ayırt etmelisiniz

– yasamsal medya saklılık ayarlarını kullanın

– rastgele tek perişan kullanımla karşılaştığınızda alakalı platforma bildirin

ALIŞVERİŞ SİTELERİNE DİKKAT

– önlem alsanız bilebilgilerinizin emin tek satıcıdan sızması veyahut çalınması ihtimali her vakit vardır.

– Online alışverişlerinizde banka kartı adina kredi kartı kullanmak dahada uygun. Sitelerde kart numaranızı saklamamaya itina gösterin.

– Ödeme bilgilerinizi tek web sitesine girmeniz istendiğinde sitenin güvenlik kontrollerini yapın. İnternet tarayıcınızın üstündeki URL emniyetli tek site amaciyla ‘https://’ arayın. yol tarifi uzantısındaki ‘S’ sitenin emniyetli olduğu mananına gelmektedir.

DOLANDIRICILARIN YÖNTEMLERİ

– Borç aldatmacası: Borcunuz olduğunu argüman eden mesajlara karşı titiz olun. tek fatura tahsildarından veyahut tek hükümet kurumundan sizin veyahut tek aile üyenizin borçlu olduğunu belirten tek ileti alırsanız yasal olduğuna emin olmadığınız sürece cevap vermeyin.

– Onlıne tanışma: nihayet vakitlerde tek çok insan tanışma web siteleri aracılığıyla arkadaş buluyor ama tek çoğu da bu bahaneyle dolandırılıyor. Randevulaşmanızı sağlayan tek web siteminden veyahut çevrim içi tanıştığınız tek arkadaştan biriyle buluşmak isterseniz halka açık tek yer seçin ve tek arkadaşınıza veyahut aile üyesine nereye gittiğinizi ve kiminle buluşacağınızı bildirin.

– kişisel dolandırıcılık: Dolandırıcılar cüzdanlarının çalınması veyahut tutuklanması benzeri sıkıntıda olduğunu söyledikleri tek yakınınızdan gelen sözde iletisi yasamsal medya hesaplarınıza veyahut e-postanıza gönderebilirler. bunun benzeri tek vaziyette evvel kişiye ulaşarak iletinin doğruluğunu sorgulayın.

– ahenk gösteren teklifler: Tatiller, elektronik aletler ve ilaçlar benzeri düşük fiyatlı veyahut fiyatsız bilet öğelerinin teklifleri çoklukla dijital dolandırıcılık girişimleridir. (Milliyet)

Haber Videosu

: İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! İşte sizi bekleyen tehlikeler

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir