• facebook
  • twitter
  • googleplus

İnstagram Fenomenleri İle Marka Bilinirliği

  • Kasım 4, 2019
  • 0

Günümüzde artık mağazalar, şirketler ve firmalar sosyal medya platformları üzerinden hedef kitlelerine çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedirler. Bunun içinde en çok tercih edilenlerden bir tanesi Instagram reklamları olmaktadır. Çünkü markaların hedef kitlesi günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram’da oldukça aktif olmaktalar. Bu sebeple de Instagramda takipçi sayısı çok fazla olan ve influencer adı verilen sosyal medya fenomenleriyle markalar işbirliği yapmaktadırlar.

Elbette ki markaların böyle bir yola başvurmasının en temel sebebi, marka bilinirliklerini artırmak ve ürün satışlarını yükseltmek olmaktadır. Bunun yanında fenomen kişiler sayesinde marka güvenilirliklerini de artırmayı hedeflemekteler. Birçok marka influencer kampanyaları düzenleyerek özellikle Instagram üzerinden haber ve bilgi aramaya meraklı olan kitleye ulaşmak ve kendilerini onlara ifade etmek istemektedir. Bu kitleye hitap edebilmek ve bu kullanıcıların dikkatlerini ürünlerine çekebilmek için influencer marketing sisteminden nasıl yararlandıklarını görmekteyiz.

Instagram Fenomenleri ve Marka Bilinirliğine Etkileri

Sosyal medya kullanıcıları üzerinde fenomen marka bilinilirliği çok etkili bir kampanya modeli olmaktadır. Çünkü yapılan Klear çalışmaları ve araştırmaları neticesinde Instagram influencer marketing Pazar payı geçtiğimiz yıllarda %198’lik bir büyüme trendi yakalamıştır. Gerçekten müthiş bir Pazar artış oranı yakalanmış olup, sosyal medyanın pazarlama üzerindeki etkisi resmen tescillenmiştir. Eğer sizlere somut örnek vermemizi isterseniz, en çok marka bilinilirliği sağlayan sektör moda olmuştur. Yine bunun yanında İsveçli ünlü saat firması Daniel Wellington’da müthiş bir başarı oranı yakalayan markalardan olmaktadır.

Bu yazdıklarımızın hiçbirisi afaki bilgi olmayıp, Kleir’ın yaptığı araştırma sonucunda Daniel Wellington saat firması bizatihi açıklama yapmıştır. Yapılan açıklamada Instagram üzerinden ünlüler ve fenomenlerle reklam çalışmaları sayesinde yapmış olduğu tanıtımlar nedeniyle aylık 50.000’in üzerinde Mention elde ettiğini ifade etmiştir. Yine Kleir şirketi yaptığı araştırmalar neticesinde ünlü markaların %75’e yakınının aktif bir influencer marketing sistemine dâhil olduklarını söylemektedir.

İşin en güzel ve farklı olan tarafı ise bu fenomenler doğrudan markanın yeni model kıyafetlerini tanıtmakla yetinmiyorlar. Birçok restoran ve seyahatlere de çıkıyor ve buralarda da resim ve video paylaşıyorlar. Yemek ve seyahatlere ilgisi olan vatandaşlar da bu esnada markanın ürünlerini görmekte ve etkileşime geçmektedir. Yani Instagram reklamları markaların hemen her tür kitleye hedeflenmesini ve ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sebeple özellikle takipçi sayısı çok fazla olan ve takipçileri ile iyi bir etkileşim içerisinde olan influencerlar hemen her markanın aradığı fenomen tarzları olmaktadır.

Son yıllarda birçok gıda markası da sosyal medya fenomenlerinin marka bilinilirliği üzerindeki etkilerini fark etmiş olacaklar ki, kendi ürünlerini de sosyal medya fenomenleri ile tanıtmanın yollarını aramaya başladılar. Aklınıza ve hayalinize gelebilecek hemen her marka artık reklamlarını fenomenler üzerinden yapmaya çalışmaktalar. Çünkü gerçekten sosyal medyanın kullanıcılar üzerinde çok büyük bir etkisi olmaktadır. Son yıllarda özellikle seyahat acenteleri fenomenlerle reklam işine ağırlık vermişlerdir.

Bu reklamlarda örnek verecek olursak müşterilerine konaklama hizmeti sağlayan Airbnb deneyimlerini öne çıkartırken, dünyanın önde gelen otel zincirlerinden Marriott ise konforu ve lüksü ön plana çıkarmayı hedeflemiştir. Artık birçok firma ve şirket tarafından sosyal medyanın gücü kabul edilmiştir. Günümüzde bu gerçeği görmezden gelen ve gerekli alt yapısını oluşturmayan firmalar zamanla küçülecek ve yok olacaktır. Bu yüzden her geçen gün fenomen marka bilinirliği daha da önem kazanmakta olup, bu alana ayrılan reklam bütçelerinin payı artmaktadır. Tüm bu konularda daha detaylı bilgi edinmek için internet sitemizi her zaman takip edebilirsiniz.

 
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir