• facebook
  • twitter
  • googleplus

Meme kanserinin belirtileri nelerdir 

  • Ekim 3, 2019
  • 0

Meme kanseri nedir ve sebepleri nelerdir ve meme kanserinin belirtileri nelerdir sorularının yanıtını bulmaya çalışacağız. Göğüs kanseri oalrak halk dilinde adlandırılan kanser neden olur? Göğüs kanseri belirtileri ve göğüs kanseri nedenleri hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Kanser çağımızın en dehşet verici hastalıklarındandır. Filmlere ve dizilere fazlasıyla konu olan bu hastalık tıptaki gelişmeler sayesinde daha kolay atlatılabilir bir hal almıştır. Kimyasal ve mekanik tedavi yöntemleri haricinde moral yolu ile hastalığı atlatmak da mümkündür. Kanser olan kişilerin stresli ve sıkıntılı bir yaşam tarzından uzak durması gerekmektedir. Kanserin birçok çeşidi bulunmaktadır. İsimlendirmeler ise kanserin görüldüğü organa göre yapılmaktadır.

Bağırsakta görülen kanser türüne bağırsak kanseri, midede görülen kanser türüne mide kanseri denmektedir. Meme kanseri de kanser türlerinden bir tanesidir. Meme kanseri nasıl anlaşılır? Meme kanseri en fazla kadınlarda görülmektedir. Yapılan araştırmalar her 8 kadından bir tanesinin meme kanserine yakalanma riski olduğunu göstermektedir. Kadınlarda meme kanseri oranları 1/8 olarak tespit edilmiştir. Bu kanser türü meme dokularındaki hücrelerde oluşmaktadır. Meme dokularının herhangi bir kısmındaki hücrelerden kaynaklanabilmektedir. Meme kanserinde en fazla rastlanan kanser şekli duktal adı verilen kanser şeklidir. Duktal kanseri haricinde lobüler isimli kanser şekli de oldukça sık görülmektedir. Duktal kanseri meme kanallarından, lobüler kanseri ise süt bezlerinden kaynaklanmaktadır.

Adet görülen ilk yaş da kanser riskini ölçme açısından önemlidir. Adet gördüğü yaş oldukça erken olan kişilerin meme kanserine yakalanma riski de daha yüksektir. Çünkü bu kişiler tüm hayatları boyunca östrojen hormonuna daha fazla maruz kalacaklardır.

Emzirme süresi 1 yıl ya da 1 yıldan daha fazla olan kişilerin meme kanserine yakalanma riski daha azdır. Çünkü emzirmenin koruyucu etkisi bulunmaktadır. Meme kanseri belirtileri ile detaylar makalemizde yer alıyor.

Beslenmenin kanser riskini artırmada ya da azaltmada önemli etkisi vardır. Özellikle menapoz döneminde çok fazla yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmek meme kanseri riskini artırmaktadır.

Alkol tüketiminin aşırı olması (günde 1 bardaktan daha fazla) meme kanseri riskini artırmaktadır. Çünkü alkol östrojen hormonunun gereksiz artışına sebep olur.

55 yaşından daha büyük bir yaşta menapoza girilmesi meme kanseri riskini artırmaktadır. Çünkü menapoza girildiğinde vücut östrojen hormonundan arınmaktadır. 55 seneden daha fazla bu hormona maruz kalmış olan vücutta kanser riski de doğal olarak artmaktadır.

Aşırı kilo meme kanseri riskini artıran etkenlerdendir. Bu nedenle dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Ara öğünler atlanmamalı, ana öğünlerde gereğinden fazla yemek yenerek mide çok fazla yorulmamalıdır.

https://www.wmal.net/

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir