• facebook
  • twitter
  • googleplus

PKK’ya ağır darbe! 5 günde 2’si gri listede 43 terörist öldürüldü

  • Eylül 25, 2019
  • 0

Kıran-1, Kıran-2 ve Kıran-3 operasyonlarında bugüne civarindan 2’si gri listede 43 yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi. Operasyonda 58 mağara, sığınak ve depo da imha edildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan izahta “21 Eylül Cumartesi bugünü itibariyle Herekol, Bestler Dereler bölgesi ortada olmak üzere Siirt ve Şırnak ara hattında, Kıran -3 operasyonu başladı.

ÖLDÜRÜLENLERİN İKİSİ GRİ LİSTEDE

Kıran -3 operasyonu başlar başlamaz 2’si Gri listede var olan toplaminda 16 yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi .Kıran-1, kıran- 2, kıran-3 operasyonları başarıyla ayni ritimde devam ediyor.Operasyonlar kapsamında bugüne civarindan toplaminda 43 yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi, 58 mağara, sığınak ve depo imha edildi” denildi.

İçişleri Bakanlığı’nın izahı şöyle;

“Bakanlıktan yapılan izaha göre, vatan dışında terörle ugras harekatları yürütülürken vatan içinde de Hakkari, Şırnak, Van, Siirt ve Mardin kırsalında bölücü pkk terör örgütünün kış üslenmesi hazırlıklarını bertaraf etmek, devinim yeteneği daralan pkk terör örgütünün, kış üslenmesine girmeden yasadisi grupları bulup tesirsiz vaziyete getirmek, pkk terör örgütünün kumanda denetim sistemini parçalamak ve haberleşme ağını çökertmek, teröristlerin bölgeler arası geçişlerini engelleyerek takviye edilmesini engellemek emeliyle 17 Ağustos’tan bu yana hatri sayilir büyüklükte çaplı “Kıran” operasyonları başlatıldı.

Bu kapsamda, Kıran-1 Operasyonu, Kavaklı bölgesi ortada olmak üzere, Hakkari-Van-Şırnak ara hattında, Kıran-2 Operasyonu, 27 Ağustos’tan bu yana Bagok ve Mava alanları ortada olmak üzere Mardin-Batman-Şırnak ara hattında, Kıran-3 Operasyonu ise 21 Eylül’den bu yana Herekol ve Bestler Dereler bölgesi ortada olmak üzere Siirt ve Şırnak ara hattında başladı.

İKİ OPERASYONDA 52 MAĞARA, SIĞINAK VE DEPO İMHA EDİLDİ

Kıran-1 Operasyonu kapsamında, Bir gün evvel Hakkari’de tesirsiz vaziyete kazançlan 7 teröristle birlikte toplaminda 18 yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi, 6 iş birlikçi yakalandı, 45 mağara, sığınak ve depo imha edildi.

Operasyonda, 5 AK-47 kalaşnikof piyade tüfeği, tek dragunov keskin nişancı tüfeği, tek M-16 piyade tüfeği, dört makinalı tüfek, 5 RPG-7 roketatar, dört AT-4 tanksavar füzesi, 15 el bombası, çok sayıda mühimmat, 7 el yapımı patlayıcı (EYP), 15,5 kilogram patlayıcı madde, 20 kilogram uyuşturucu madde (eroin), çok sayıda hayat malzemesi ele geçirildi.

Kıran-2 Operasyonu’nda 9 yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi, iki yasadisi teslim oldu, iki iş birlikçi yakalandı, 7 mağara, sığınak ve depo imha edildi.

Operasyonda iki metis M-1 roket ateşleyicisi, tek M-16 piyade tüfeği, iki dragunov keskin nişancı tüfeği, 6 RPG-7 roketatar, iki biksi makinalı tüfeği, 7 AK-47 kalaşnikof piyade tüfeği, tek TB-6 tamburalı bombaatar, 7 tabanca, 45 el bombası, 17 kilogram plastik patlayıcı, iki EYP, çeşitli miktarda mühimmat ve çok sayıda hayat malzemesi ele geçirildi.

155 OPERASYONEL TİM GÖREV ALIYOR

Kıran-3 Operasyonu’nda ise Herekol kisminda 22 Eylül’de 7, Bestler Dereler kisminda 23 Eylül’de 9 olmak üzere, aralarında İçişleri Bakanlığınca gri kategoride aranan “Koçer” kod isimli Orhan İnce, Canda Kıçi kod isimli yazgı Malgoz’un da bulunduğu 16 yasadisi sema destekli ve karadan yürütülen operasyonlarla tesirsiz vaziyete getirildi.

Operasyonda Ayrı olarak çok sayıda silah-mühimmat ve hayat malzemesi ele geçirildi, 6 mağara, barınak, sığınak ile dört EYP de imha edildi.

Kıran-1, Kıran-2 ve Kıran-3 operasyonları kapsamında, 17 Ağustos tarihinden bugüne civarindan toplaminda 43 yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi, 58 mağara, sığınak ve depo imha edildi, çok sayıda silah-mühimmat, besin ve hayat malzemesi ele geçirildi.

Operasyonlarda 7 komando taburu, 16 zabita Özel Harekat timi, 25 Güvenlik Korucu timiyle toplaminda 155 operasyonel tim, iki bin 325 çalisan yer alıyor.”

Kaynak: AA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir