• facebook
  • twitter
  • googleplus

Bakan Varank: ‘Türkiye’nin yarınlarını hiç kimseye ipotek ettirmeyiz’

  • Eylül 25, 2019
  • 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çerkeş örgütlü endüstri kisminda (OSB) 10 değişik fabrikanın açılış merasimine katıldı. Çerkeş OSB’de yapılan açılış programında AK Parti Grup reis Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu yaptığı konuşmasında, “Bir istikametten duble yollar tüneller barajlar hastaneler stadyumlar fabrikalar İnsansız sema Araçları insansız tanklarla insansız uçaklara varan teknolojik ufuklar ve gelişmelere imzasini atmaları hep birlikte derleyip topladığımızda ülkemiz bu erken nihayet 200 senelik tarihinin en kuvvetli noktasına ulaşmıştır. O nedenledir ki bu erken terörün belini kırıyoruz.

Türkiye’yi sıkıştırmaya baz alinarak bölgesel Tasarıları tarihin çöp sepetine atıyoruz. Ve filhakika bütün Birleşmiş Milletler genel Kurulunda bütün dünyanın huzurunda kendisinin davasını iddiasını maksimum sesle haykıran kendisinin göbeğini kendisinin kesebilecek ulusal ve türk mali politikaları bütün dünyaya haykırarak ‘dünya 5’ten büyüktür’ diye iddiamızı davamızı ve hedeflerimizi alana koyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise “Bugün Çerkeş OSB’de 10 fabrikamızın resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. 600 milyon liralık yatırıma ev sahipliği yapan bu imalat merkezi, tam kapasiteyle çalıştığında iki binin üzerinde vatandaşımıza ekmek kapısı olacak. Burada tekstilden mobilyaya, makineden metal işlemeye varıncaya dek Bir hayli değişik sektörde imalat gerçekleşecek. Burada üretilen ürünler Yalnızca dahil piyasaya sunulmakla kalmayacak, ihracatla da memleket ekonomisine katkı sağlayacak. Çankırı, sene evvel 8 ayında, yüzde 28’lik tek dışsatım artışını yakaladı.

Bu yatırımlarla birlikte, dışsatım artışlarının çogalarak ayni ritimde devam edeceğinden hiç kuşkum yok. Açılışını yaptığımız fabrikaların Bir hayli çoğunun, ülkemizin başka şehirlerinde de faaliyetleri bulunuyor. Çerkeş’in seçilme sebebi, tabiki hemide coğrafi ayni vakitte da lojistik açıdan sahip olduğu avantajlarla ilişkili. Biz Çankırı’nın, ortada Anadolu’daki kuvvetli imalat merkezlerinden biri olmasını istiyoruz. Bu amaçla da; Şehrimize çeşitli alanlarda destekler çikarmaya ayni ritimde devam edeceğiz” diye konuştu.

Bakan Varank muhalefeti eleştirerek, “Türkiye’nin 2002 öncesi dönemine hasret duyanların olduğunu, aynı kara günleri bizlere tekrar yaşatmak isteyenlerin olduğunu biliyoruz. Ekonomide yaşanan negatifliklere karşı derhal hemen zil takıp oynamadıkları var olan anne ve yavru muhalefet, hatırlarsınız, hükümetimizi IMF ile anlaşma yapacaklar diye itham edip duruyordu.

Biz defaatle, Türkiye’de IMF defterinin açılmamak üzere kapandığını ifade ettik. Şimdi görüyoruz ki, bize iftira atan muhalefetin kendisi IMF ile saklı müzakereler gerçekleştiriyor. IMF heyeti normalde bütün toplantılarından Hazineyi bilgilendirmesi gerekirken bu bilgilendirmeyi yapmıyor. Teamül gereği parti genel merkezlerinin şeffaf tek şekilde ziyaret edilip bu görüşmelerin yapılması gerekirken, iki bağımsız partinin yetkilileri aynı anda saklıca otellerde IMF heyetiyle buluşuyor. Kamuoyuna açık tek şekilde görüşmek varken, saklı kapaklı görüşmelere yeltenen muhalefetin niyetinin halis olduğunu düşünmemizi kimse beklemesin.

Muhalefetin her biçimde spekülasyona gayet açık bu müzakerenin içeriğini Daha tam manasıyla açıklayamıyor oluşu, bizleri derin düşüncelere derhal sevk ediyor. Muhalefetin IMF benzeri beynelmilel tek kuruluşla pazarlık etmekte görüntüsüne girmesi Katiyen onay edilebilir tek durum değil. Şunu herkesin iyi bilmesi lazım: Türkiye’nin yarınlarını hiç kimseye ipotek ettirmeyiz.

Muhalefetin bu tutumunun, ulusal ugras döneminde yabancı güçlerle pazarlık yapan zarar veren cemiyetlerden, mandacılardan hiçbir farkı yok. İşte bu sebeple bu işin sorumlularının çıkıp milletimize hesap vermesi bu görüşmelerin içeriğini anlatmaları gerek. Bizi başka ülkelerden ayıran çok mühim artılarımız var. toy ve eğitimli nüfusumuz, değişime ayak uydurabilen sanayimiz, üzerinde yaşadığımız bu eşsiz coğrafyanın jeopolitik konumu bunlardan Yalnızca birkaçı.

Reel sektörün aktörlerinin, bütün bu artıları en iyi şekilde değerlendireceğine var olan inancım tam. Memleketimizi aydınlık tek istikbal bekliyor. İnşallah hep birlikte Türkiye’yi dahada ileriye, dogruluk ettiği yerlere taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Hilmi Çelikel

 

 

 

 

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir