• facebook
  • twitter
  • googleplus

Banu Başaran: ‘Artık sağlık otellerinin kurulması gerekli’

  • Eylül 20, 2019
  • 0

Türkiye’deki hastanelerin, doktor kadrosunun çok iyi olduğunu, tıbbi manada ve hasta kisi bakımı ile alakalı çok iyi yerlere gelindiğini söyleyen ülkemiz sağlık Turizmi Geliştirme Derneği kurucularından ve İstanbul Cerrahi Hastanesi genel Müdür Yardımcısı Banu Başaran, tamamlayıcı tek öğe olarak artık sağlık otellerinin kurulması gerektiğini kaydetti.

Sağlık hizmeti almak amaciyla Türkiye’ye gelen herkese ‘misafir’ denildiğinin altını çizen Başaran, “Ancak gelen kişinin hasta kisi olduğunu da unutmamak gerekiyor. Zira buraya aş yemek için, otelde kalmak için, eğlenmek amaciyla değil rehabilitasyon olmak amaciyla geliyor. Onlar Neticede hasta kisi ve endişeleri, beklentileri, korkuları var. hasta kisi ve hasta kisi yakınına bu şekilde davranmamız gerekiyor. Diyelim ki hasta kisi diyabetik ve tek otelde kalıyor. rehabilitasyon amaciyla hastaneye gelip gidiyor. Ama o süre içinde normal yemekten ziyade ona hususi perhiz yemeğinin çıkması gerekiyor. veyahut hastayı operasyon ettiniz derhal peşinden da taburcu oldu. Bunun tek bekleme süresi var. doğal olarak bu zamani hastanede geçirmek istemeyen ve otele yerleşmek istek eden hastalar var. İşte bu dönemde hastanın enfeksiyon kapmaması gerekiyor. Göz ameliyatı veyahut rastgele tek cerrahi harekât geçirmiş olabilir. O süre içinde bu tür konukları onay eden otellerin ve işletmelerin de onların tek tıbbi süreçten geçtiğini bilerek devinim etmesi gerektiği ile alakalı bilinçlenmemiz gerekiyor. Başka bir deyişle netlikle sağlık otellerinin kurulması gerekiyor” dedi.

“Haksızlığa karşı yekvücut olunmalı”
Başaran, “Hastalar Türkiye’ye rehabilitasyon olmak amaciyla geliyor. Ülkemizin şu anki algısı ise oldukça çok tek noktada. bu yüzden gelen hastalar, şu veyahut bu kuruluş diye bakmıyor. ama yanlış hizmet aldığında bundan Yalnızca sağlık kurumu değil, ülkemiz menfi etkileniyor” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizde Ne yazık ki merdivenaltı hizmet veren sağlık kuruluşları Daha var” diyen muvaffak olan hemide Türkiye’nin imajına hatri sayilir büyüklükte vuruş vuran ayni vakitte da sektörde haksız rekabete neden var olan bu yanlışa karşı Yalnızca sağlık Bakanlığı’nın değil, Turizm Bakanlığı’nın, otellerin, alışveriş merkezlerinin, taksicilerin kısaca herkesin yekvücut olması gerektiğini dile getirdi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir