• facebook
  • twitter
  • googleplus

BANKA HESABINA KONULAN BLOKE NASIL KALDIRILIR?

  • Ağustos 13, 2019
  • 0

Bankalar genellikle devlet dairelerinde oluşabilen borçlardan dolayı banka hesaplarına bloke işlemi koyabilmektedirler. Resmi kurumların bu işlemleri yapmasından dolayı banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır? Sorularını akla getiriyor. Vadesinin çok fazla geçmiş olduğu ve ödemelerin devam etmiş olduğu bazı borçlardan dolayı bankalar hesaplara bloke koyabilmektedir. Borçların banka hesaplarında değişim gösterebilmektedir. Küçük borçlara ise bankalar belirli bir oranda bloke işlemi koyabilmektedir. Buna benzer olaylarda hesaplarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Tabi ki şunu da unutmamak gerekir ki koyulan bloke işlemine göre bu durum değişim gösterebilmektedir. Peki banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır?  Blokenin kaldırılması için bankaların ya da bloke işlemini koyan kurum ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Genellikle bu işlemleri devlet daireleri yapmaktadır. Özellikle ergi dairelerinin ödenmeyen borçlardan dolayı bloke koyduğu bilinmektedir.  Bu kurumlarla iletişime geçip tutarı öğrenip daha sonra bu tutarı ödeyeceğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

BANKA HESABI AÇARAK BLOKEDEN KURTULUNABİLİR Mİ?
Konulan blokeleri açabilmek için bu tarz bir işlem söz konusu olabilmektedir. Bankahesabı açarak blokeden kurtulunabilir mi? Dediğinizi duyar gibiyiz. Bankalara giderek hesap açıp daha sonra ise kullanım işlemlerinize devam edebilirsiniz. Diğer hesabınız ise bloke işleminizin devam etmesi ve sizin bu işleminizi kaldırmamanız durumunda bunu fark eden alacaklılar yeni hesabınıza da bloke koyabilir. Bu nedenle alacaklı olan kişinin hesaba bloke gönderirken, diğer sahip olunan hesaplara da bloke işlemi gönderebilir. Bu nedenle bloke işleminden sonra açılan hesaplara otomatik olarak bloke uygulaması yapılmayabilir. Kalıcı olmayan bu yöntem ise güven vermeyen bir yöntemdir.

BANKA HESABIMA NEDEN BLOKE KOYULUR?

Bloke işlemleri genellikle devlet daireleri tarafından koyulmaktadır. Banka hesabıma neden bloke koyulur? Sorusuna verilecek en basit cevaplardan biri de borcunuzun olması durumunda vergi dairesi ya da devlet dairelerinin bloke işlemini hesabınıza uygulamış olması olarak açıklanabilir. Örnek olarak banka hesabıma neden blokekoyulur? Değdiğinizde icra dairelerinin belirli masraflar nedeniyle bu işlemi yerine getirmek zorunda olmaları olarak açıklanabilir. Bloke işlemleri borç tutarınıza göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir