• facebook
  • twitter
  • googleplus

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM Başkanı tarih verdi!

  • Ağustos 5, 2019
  • 0

ÖSYM Başkanı Aygün, “YKS seçenek neticelerini bayramdan evvel açıklayacağız” dedi. geçen sene 7-14 ağustos tarihlerinde alınan tercihlerin neticeleri 31 Ağustos’ta açıklanmıştı. Bu sene dahada acele alınan seçenek sonuçlarının 15-19 Ağustos tarihlerinde açıklama etmesi bekleniyor. Ayrı olarak üniversite kayıtlarının 19 Ağustos’ta başlaması bekleniyor.

GELECEĞİN MESLEKLERİ ne türlü OLACAK?

Oğuzkaan Koleji kılavuzluk Koordinatörü sade tas ” Önümüzdeki 30 sene içinde var meslekler yok olmayacak ama biçim değiştirecekler” dedi.

1. sağlık Sektörü ve beden Algımız

Sağlık sektöründeki gelişmeler ile insan geçerliligi dahada dauzayacak ve çeşitlenecek. TUİK verilerinde, şu anda Türk vatandaşlarının doğuştan bu yana beklenen hayat süresi 75-80 olarak gösterilmiş, Avrupa ortalaması 80-85 arasında.Avrupa’daki maksimum kıymet 83,7 ile İsviçre’de. 20.yy.başlarında bu değerler 50-55 arasındaydı. hayat savaşları nedeni ile düşük var olan kıymet ardindan 20 senedir dahada az harp olmasının yanında tıp ve farmakoloji (ilaç) alanlarındaki gelişmeler ile iyice yükseldi ve hızla yükselmeye ayni ritimde devam ediyor.

2020 senesinde doğacak çocukların dörtte birinin 100 yaşını görmesi bekleniyor. İstatistiklere göre ülkemizde 30 sebe süresince hatri sayilir büyüklükte tek nüfus artışı olmayacak, ama yurttaslar dahada uzunca yaşadıkları amaciyla dahada çok insanın sağlık ve ilaç ihtiyacı olacak. 2050’de 60 ıslak üstü insan sayısı bugünkünün iki katı, 80 ıslak üstünün ise üç katı olması bekleniyor. bu yüzden Tıp Fakülteleri ve Hemşirelik Yüksekokulları ehemmiyetini koruyacak. özellikle Gerontoloji ve ihtiyar bakımı uzmanları ihtiyacı artacak.

Tıbba eşlik eden teknolojik gelişmeler ile Biyomedikal Mühendisliği , Biyomühendislik (Genetik, Doku, Hücre vb.) , Nanoteknoloji Mühendisliği aranan meslekler olacak, çünkü dahada çok uzuv nakline ve belki de implantlara gereksinim duyacağız. Eczacılık ise Daha önceki vakitlerdeki kişiye hususi ilaç dönemine dönüş yapacak. İleri teknoloji sayesinde kişiye hususi ilaçlar gelişmiş makinelerde çok dahada hijyenik şartlarda ve hızlıca hazırlanabilecek. Dişçilik de teknolojik gelişmeleri kullanarak çok dahada çok hastaya dahada hızlı hizmet verecek, çünkü uzunca ve stresli yaşamımız nedeni ile dahada çok diş hastalığı yaşayacağız.

Stresten arinmak ve dahada hatri sayilir büyüklükte psikolojik meseleler yaşamamak amaciyla Psikolog ve Psikolojik Danışmanlara , bu baski nedeni ile bizi ele geçiren  us sıhhati hastalıkları amaciyla ise Psikiyatristlere var olan talebimiz artacak. Bu stresli ve yoğun iş dünyasının baski dışındaki tek yansıması da bizim yerimize iş yapan makine veyahut bilgisayarları denetim etmek amaciyla çalışırken çoğumuz oturuyor olacağımız gerçeği, hemide uzunca saatler boyunca. 1960’larda hergün 7 saat çalışma süresi aşıldığı amaciyla grevler yapılırken, nihayet vakitlerde çoğumuz 12-15 saat gönüllü olarak çalışıyoruz.

Bu çalışma biçiminin etkilerini azaltmak amaciyla Fitness/Spor Eğitmenlerine ve oluşan hasarı gidermek amaciyla de Diyetisyen ve Fizik rehabilitasyon Uzmanlarına ihtiyacımız artacak. Komşumuz sıhhatli vücudu ile 80 yaşında toy görünürken, biz kilolu ve çökmüş görünmek istemeyeceğimiz amaciyla zerafet ve Estetik Uzmanları da çok aranıyor olacak. nihayet vakitlerde dahi “yaşlanma etkilerini geciktirme” özelliğine sahip her şeyi almaya çalışıyoruz, ya kendisinin güzelliğimiz veyahut sevdiklerimizin güzelliği için.

Hızla gelişen teknoloji meslekleri de dönüştürüyor.

2. endüstri Sektörü ve İş Dünyası

Charlie Chaplin’in meşhur filmi modern Zamanlar (1936) fabrika sahnesinde olduğu benzeri insan işçiler devamlı biçimde tekrarlayan ve rutin işler yaparken hatali yapabilir, hapşırabilir, duygusal olarak etkilenebilir. Makineler ise devamlı ve itinali çalışır. Bozuldukları vakit onarım etmek veyahut yenilemek de insan değiştirmek ve yetiştirmekten dahada kolaydır.

Bu nazar açısı, 1802 endüstri Devriminden beri hiç değişmedi. ama nihayet vakitlerde hızla yükselen teknoloji ile biliyoruz ki belli tek rutine sahip, tekrar eden ve öngörülebilir meslekler dahada hatri sayilir büyüklükte tek hızla pc ve makineler tarafından görev teslim alacaklar. Fabrika işçilerinin yaşadıklarına eş biçimde çağrı merkezi çalışanları, vergi ve muhasebe uzmanları Hem de Bir hayli sekreterlik pozisyonunda çalışanlar da görevlerini şimdiden bilgisayarlar ve yazılımlara teslim etti bile.

Sadece rutin meslekler etkilenmeyecek. McKinsey

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir