• facebook
  • twitter
  • googleplus

Trump’tan, Rusya, İran ve Suriye’ye “İdlib” çağrısı: Durun

  • Haziran 3, 2019
  • 0

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, İdlib’deki saldırılara ait yasamsal medyadan İzah yaparak “Rusya, Suriye ve kısmen de İran’ın, Suriye’nin İdlib şehrinde şiddetli saldırılar düzenlediğini ve ayrım gözetmeksizin çok sayıda sivili katlettiğini duyuyorum. hayat bu Kırımı izliyor.” ifadelerini kullandı.

Donald Trump, İdlib’de her vakit yüzlerce sivilin katledildiği Rusya ve rejim saldırılarına ait Twitter hesabından İzah yaptı.

“AMAÇ NEDİR SİZE NE SAĞLAYACAK?”

Trump, yasamsal medyadaki paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Rusya, Suriye ve kısmen de İran’ın, Suriye’nin İdlib şehrinde şiddetli saldırılar düzenlediğini ve ayrım gözetmeksizin çok sayıda sivili katlettiğini duyuyorum. hayat bu Kırımı izliyor. amaç nedir, size ne sağlayacak bu? Durun!”

ABD Başkanı Donald Trump

GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili derhal hemen dahil savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde bulunuyor. Halihazırda dahil göç ile nüfusu dört milyona ulaşan İdlib’in merkezi, Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. Bu tarihten ardindan İdlib, rejimin en yoğun amaç aldığı bölgelerin başında geldi.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve etrafını “Gerginliği Azaltma Bölgesi” duyuru etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üstüne ülkemiz ve Rusya ek uyusmaya vardı.

Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de imza adan uyusmaya karşın saldırılarına ayni ritimde devam ediyor. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 25-26 Nisan’da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzen eden 12. toplantı esnasında yükselen saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Suriye’de geçen ay Beşşar Esed rejimi ordusu ve İran destekli yabancı teröristlerden oluşan güçlerin, kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 269 sivili öldürdüğü bilgisini paylaştı.

Esed rejimi ve destekçilerinin, ülkemiz ve Rusya’nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018’den beri ateşkesi ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarda 553 binden çok sivil yerlerinden edildi.

Rejim, İran destekli yasadisi gruplar ve Rusya’nın sema desteğiyle İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne 25 Nisan’da başlattığı geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında tek alanı ele geçirdi. Askeri muhalifler ise mevzubahis bölgeleri rejim güçlerinden art almak amaciyla ara ara harekât düzenliyor.

Kaynak: AA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir