• facebook
  • twitter
  • googleplus

Manisa’da hayırseverler bakkallardaki veresiye defterlerini satın aldılar

  • Haziran 3, 2019
  • 0

Osmanlı’da zenginlerin ramazan ayında esnaftan veresiye defterini satın alması geleneği, Bir gün evvel (pazar) akşam Turgutlu’da sürdürüldü.

Şehitler mahallesi ile Kurtuluş Mahallesi’nde dükkanı işleten İbrahim Doğan ve yazi Toprak’ın bakkallarına lüks araçla gelen 1’i kadın üç kişi, tek hayırsever yerine dükkanlardaki veresiye defterlerini satın almak istediğini söyledi. Bakkal sahiplerinin defterleri satabileceğini söylemesi üstüne bu kişiler, evvel borçları toplatıp, ardindan tediye yaparak veresiye defterlerini satın aldı.

Şehitler mahallesi Karaağaç Sokak’taki bakkal İbrahim Doğan’ın 2000 lira, Kurtuluş Mahallesi, Osman Öztaş Sokak’taki bakkal yazi Toprak’ın 25 bin Lira alacağı var olan veresiye defterlerindeki borçlar, böylelikle ödendi. Bu kişiler nihayet olarak bakkal dükkanlarının camekanına önüne, ‘Bu bakkala var olan bütün borçlarınız hayırsever tarafından kapatılmış, kimsenin borcu kalmamıştır. Hayırlı bayramlar’ yazılı pankartları asıp, gitti.

MÜŞTERİLER DUYGULANDI

Bakkal yazi Toprak, 1’i kadın üç kişi bakkalımıza gelip, tek hayırseverin dileğini adina getirmek isteğiyle defterdeki bütün borcu kapatacağını söyledi. Borçlar 25 bin Lira çıktı. Vatandaşlar, ‘Bu borcu ödeyip, gideceğiz’ dedi. Anlaştığımız benzeri defteri aldılar, kazanç ödendi. Dışarıya pankart asıp, vatandaşların hayır duasını aldılar. Defteri ise tek poşete koyup gittiler. Şaşırdık, Daha da şaşkınız. Sahiden dar gelirli gereksinim sahipleriydi. O, onları mutluluk dolu etti dedi.

Unutmuş tek geleneği yaşadıklarını söyleyen bakkal İbrahim Doğan ise, borcunu ödemeye gelen Bir takım müşterilerinin borçlarının, veresiye defterini alan kişiler tarafından ödendiğini öğrenince çok şaşırdıklarını ve duygulandıklarını anlattı.

Kaynak: DHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir