• facebook
  • twitter
  • googleplus

Yeni işe alınan işçinin ücreti 3 ay Fon’dan, 6 ay işverenden

  • Mart 29, 2019
  • 0

 

Geçen ay çıkartılan torba kanunla, tek Şubat – 30 Nisan 2019 tarihleri arasında tertemiz işe alınacak işçiler amaciyla ücret ve prim desteği öngörüldü. yasamsal Güvenlik müessesesi (SGK),konuyla alakalı genelge yayımlayarak, desteğin nasıl uygulanacağına açıklık getirdi.

Ücret ve prim desteğinden faydalanabilmek amaciyla işçinin tek Şubat – 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınmış; ülkemiz İş Kurumu’na (İŞKUR) kayıtlı işsiz ve nihayet üç aylık dönemde sigortalı olarak 10 günden çok çalışmamış olması gerekiyor. Destekten istifade edecek işverenin, 2018 seneninde SGK’ya asgari sayıda bildirim yapılan aydaki işçi sayısına ek olarak işçi alması, işe alındıkları tarihten bu yana işçiyi asgari 9 ay çalıştırması, aylık prim ve hizmet Dokümanlarını yasal süresi içinde vermesi gerekiyor.

ÜÇ AYLIK ÜCRET FONDAN

Mevcut işçilere ek olarak tek Şubat – 30 Nisan döneminde işe alınacak işçiyi minimum fiyatla çalıştıran işverenin cebinden, üç ay süresince tek kuruş çıkmayacak. Bu işçiler amaciyla İşsizlik Sigortası Fonu’ndan üç ay süreyle ayda iki bin 20 Lira ücret desteği sağlanacak.

Asgari ücretli tek işçinin işverene maliyeti aylık 3.006 Lira düzeyinde. iki bin 20 Lira tutarındaki net ücret desteğinin yanı sıra işveren 831.48 liralık işçi ve işveren priminden kurtulacak. Bu işçilerin ücretlerinden 134 Lira istikbal vergisi ve 19 Lira damga vergisi de alınmayacak.

ÜÇ ayin ardindan DA PRİM TEŞVİKİ ayni ritimde devam EDECEK

Geçen sene çıkartılan yasayla tek ocakta 2018-31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için, ek istihdam teşviki uygulanıyor. Bu işçilerin minimum ücrete civarindan var olan ücretlerinden prim ve vergi alınmıyor.

İşverenler, şubat – nisan aylarında işe alınan işçiler için, üç aylık zamanin nihayetinde prim teşviki ve vergi muafiyetinden istifade etmeye ayni ritimde devam edebilecek. Bu kapsamda aylık 985 Lira vergi ve prim teşviki alacaklar.

YENİ KURULAN ŞİRKETLER YARARLANAMAYACAK

Ücret desteğinden, 2019 seneninde kurulan şirketler ile dahada evvel heyetmiş olmakla birlikte 2018 seneninde hiç işçi çalıştırmamış şirketler yararlanamayacak. Ücret desteğinden faydalanabilmek amaciyla şirketin dahada evvel heyetmiş ve 2018 seneninde sigortalı olarak işçi çalıştırmış olması gerekiyor. Ancak, tertemiz heyetmiş şirketler prim teşviki ve vergi muafiyetinden yararlanabilecekler.

İŞÇİ SAYISI ne türlü BELİRLENECEK?

Ücret ve prim desteğinden yararlandırılacak işçi sayısı belirlenirken, 2018 seneninde bildirilen asgari işçi sayısı esas alınacak. Örneğin, 2018 senesi mayıs ayında üç işçi, başka aylarda 5 işçi çalıştıran tek işverenin, bu sene tek Şubat – 30 Nisan arasında tertemiz işçi alması yeteri civarindan olmayacak. tertemiz işçilerle birlikte toplaminda işçi sayısının 2018 mayıs ayındaki üç işçiden çok olması gerekecek. Bu sene beyan edilecek işçi sayısı 3’ün üzerinde olduğu halde tertemiz işçilerin tamamı amaciyla ücret ve prim desteği sağlanacak.

DOKUZ AY ÇALIŞTIRMAK ZORUNLU

Üç ay süresince ödenecek aylık iki bin 20 Lira tutarındaki ücret ile prim desteğinden istifade eden işverenin, şubat – nisan döneminde işe aldığı tertemiz işçiyi 6 ay dahada çalıştırması gerekiyor. , Haklı tek neden olmadan işçinin 6 ay dolmadan işten atılması durumunda, verilmiş var olan ücret ve prim desteği art alınacak. bunun için karşılık, işverenin işçiyi, kendisine ait başka tek işyerine nakletmesi mesele teşkil etmeyecek.

PRİM TEŞVİKİ 12-18 AY SÜRECEK

Prim teşvikinden yararlanma süresi her tek işçi amaciyla normalde 12 ay olarak uygulanıyor. Fakat, işe alınan işçinin 18 yaşından hatri sayilir büyüklükte 25 yaşından minik erkek, 18 yaşından hatri sayilir büyüklükte kadın veyahut İŞKUR’a kayıtlı Özürlü olması vaziyetinde destek süresi 18 aya çıkıyor.

Prim teşvikleri, tek Şubat-  30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan işçiler amaciyla de üç aylık dönemin sonunda, var olan süreler amaciyla uygulanacak. Örneğin, 24 yaşında tek genci işe alan işveren, üç aylık ücret desteğinin derhal peşinden 15 ay süreyle prim desteğinden yararlanacak.

İŞSİZ OLMASI ŞART

Ücret ve prim desteğinden faydalanabilmek için, işçinin işe alındığı tarihten evvelki üç ayda 10 günden çok sigortalı çalışmamış ve İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekiyor. Teşvikten Yalnızca hususi sektör işverenleri yararlanabiliyor. Teşvikten istifade edecek işverenin sigorta ve işsizlik sigortası primi, yönetimsel kazanç cezası ile bunlara ait gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması gerekiyor. Ancak, borçlarını yapılandırmış olanlar, yapılandırma yükümlülüklerini adina getirdikleri sürece teşvikten yararlanabiliyorlar.

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir