• facebook
  • twitter
  • googleplus

Plastik poşetlere 25 kuruş sınırı

  • Mart 29, 2019
  • 0

Ücretli plastik alışveriş poşeti uygulamasında tertemiz tek dönemece girildi. PAGEV öncülüğünde seslerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına duyuran plastik poşet üreticilerinin su standartlarına ahenk gösteren tertemiz düzen etme talebi doğrultusunda uygulamada Bir takım değişikliklere gidildi. Sektörün farklık taleplerini 6 maddede özetlediğini belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu; “Üç ayda üç düzen etme yapıldı ama en mühim iki madde aynı kaldı. Uygulamada yapılan farklıklar anlamlı olsa da hâlen su standartlarının çok uzağındayız, atılacak tertemiz adımlara ihtiyacımız var” dedi.

PLASTİK POŞET 25 KURUŞTAN dahada PAHALIYA SATILAMAYACAK!

Uygulanmaya başladığı evvel günden bu yana tartışmaları da beraberinde getiren ücretli plastik poşet uygulamasında üçüncü revizyon yapıldı. Plastik poşet üreticilerinin tek kat kalınlığı 15 mikronun altında var olan poşetler ve 50 mikronun üzerinde var olan poşetlerin ücret dışı tutulması benzeri iki ağırbaşlı farklık talebi yasama geçirilmezken yapılan değişiklikle taban ücret uygulaması kaldırıldı. böylelikle plastik alışveriş poşetleri hangi kalınlıkta olursa olsun 25 kuruştan dahada pahalıya satılamayacak. tekrar Bakanlıkça yapılacak kontrollerde sektörün istediği yüzde 10 tolerans talebi ve poşetlerde 7 renk adina tek renk arma kullanımına destur verilmesi de sektörün müspet karşıladığı başka başlıklar olarak öne çıktı.

 

ESKİ POŞETLERİN KULLANIM SÜRESİ 30 HAZİRAN 2019’A UZATILDI

Üç ayda üç sefer değişikliğe gidilen uygulamada su standartlarının tekrar yakalanamadığını belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu şunları söyledi; “Yine elinde stok var olan üretici firma ve satış noktaları amaciyla tek geçiş zamani ve modeli kurgulanmasını istek etmiştik. Perakendeciye satılmış poşetler amaciyla mevzuatta 31 Mart 2019 var olan nihayet kullanım tarihi 30 Haziran 2019’a civarindan uzatıldı. Beklentimiz zamanin yılsonuna civarindan uzatılmasıydı. mevzubahis farklıklar Bir takım yönleri ile bizi mutluluk dolu etse de gereksinim duyulan farklıklar bu kadarla sınırlı değil. nihayet tek düzen etme ile ücretli plastik poşet uygulamasında su standartlarını yakalayabiliriz. PAGEV olarak yönetmelik su standartlarına ahenk gösteren vaziyete gelinceye civarindan konunun takipçisi olmaya ayni ritimde devam edeceğiz.”

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir