• facebook
  • twitter
  • googleplus

Döviz kurlarında hareketli seyir

  • Mart 29, 2019
  • 0

Dolar kuru, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ piyasalarında çarşamba günü 5.33 seviyesinden kapanan dolar kuru dün 5.6465 seviyesine civarindan yükseldikten ardindan 5.57 civarında dengelendi. Kur geniş bantta sık dalgalandı. Sık sık 5.50 altını ve 5.60 üzerini gördü ama Lira bugünü takriben 4.5 nokta zararla kapattı.

Kurdaki artışta dövizdeki düşüşte yurtiçi yerleşiklerin çok isteginin tesirli olduğu belirtiliyor. Türkiye’deki yurtiçi yerleşiklerin kıymetli madenler dahil döviz varlıkları 179 milyar doları geçerek rekor kırdı.

29 Mart bugünü dolar 5.57, avro 6.27 ve sterlin ise 7.32 Lira seviyelerinden açıldı ve dolar kuru yukarıya yönlü hareketle 5.63 üzerini gördü

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ortada Bankası’nın pazartesi aldığı swap kararının yurtdışıyla alakalı olmadığını, Türk bankalarının ortada Bankası ile işlem hacimlerinde limitin arttırılmasına baz alinarak olduğunu söyledi.

Albayrak, yurtdışı limitlerinin ağustosta için limit olarak ayni ritimde devam ettiğini belirti. “Bankalar Birliği bununla alakalı İzah yaptı. Yurtdışına ağırbaşlı rakamlarda Türk lirası tedariği laf konusu. Burada esas mevzu ne yaşandı da bu asama ayrışmadan
kaynaklanıyor” dedi.

Öte yandan, swap Getiriyi ise geçtiğimiz hafta yüzde 24’ten yüzde 1200 dolaylarına çıkmasının derhal peşinden gecelik vadede tekrar yüzde 35 seviyesine geriledi. Swap piyasasındaki haftalık Lira Getiriyi ise yüzde 300 civarından yüzde 115’e indi.

Bankacılar yabancı bankaların aktiflerindeki bono tahvil, pay senedi gibi, temettü alacakları ve benzeyen Lira bazlı varlıkları satmış olabileceğini belirtiyor. Borsa İstanbul 92 bin nokta civarına gerilerken, 21 Mart tarihinde 147 bin nokta üstüne çıkan bankacılık endeksi, 117 binleri görmesinin derhal peşinden hafif toparlanarak 120 bin puanın üstüne çıktı.

Piyasalarda seçenek öncesi haftanın nihayet işlem gününde mühim tek veri akışı bulunmuyor. Jeopolitik riskler ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile ilişkiler izleniyor.

ABD’li dört senatör, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümeti Türkiye’nin Rusya’dan S-400 roket müdafaa sistemini almayacağını doğrulayana civarindan Ankara’ya F-35 harp uçaklarının teslimatını yasaklayan tasarı sundu.

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir