• facebook
  • twitter
  • googleplus

Astım başlangıcı nasıl anlaşılır? Astım belirtileri ve tedavisi…

  • Mart 29, 2019
  • 0

Astım bay çocuklarını kızlardan dahada çok etkiler. Yetişkinlerde astım, kadınlarda erkeklerden dahada yaygındır. Astım kimi ‘mesleki’ benzeri tek tür olarak tanımlanabilir. Astımlı kişilerin takriben %5’inde ağırbaşlı astım meselesi vardır. Peki, astım nedir? Astım başlangıcı nasıl anlaşılır? Astım belirtileri ve Rehabilitasyonu ile alakalı bilinmesi gerekenlere tek göz atalım…

ASTIM NEDİR?

Astım, solunum yollarının rehabilitasyon edilemez tek hastalığıdır. Hastalık sema beslemesini kısıtlayarak akciğerde iltihaplanma ve daralmaya neden olur.

Astım belirtileri sıklıkla göğüste periyodik ataklar veyahut gerginlik, hırıltılı nefes darlığı ve öksürük dönemlerinde alana çıkar.

Astım gelişimi esnasında sema yolları şişer ve tek kişinin soluyabileceği Bir takım maddelere karşı nihayet derece duygulu vaziyete gelir.

Bu yükselen hassaslik tek reaksiyona neden olduğunda, sema yollarını denetim eden adaleler gerilir. Bunu yaparken, havayollarını dahada da kısıtlayabilir ve aşırı sümük üretimini tetikleyebilir.

Astımlı tek kişide, bronşiyal tüpler denilen sema yollarının dahil duvarları şişer veyahut iltihaplanır. Bu şişme veyahut iltihaplanma solunum yollarını tahrişe karşı aşırı duyarlı vaziyete getirir ve alerjik reaksiyonlara karşı duyarlılıklarını arttırır.

Alerjik tek reaksiyonda, sema yolları şişer ve sema yolu Çevrenindeki adaleler sıkılır ve havanın akciğerlere girip çıkmasını zorlaştırır.

ASTIM BAŞLANGICI ne türlü ANLAŞILIR?

Astım başlangıcında insanların birçoğunda öksürük dışında belirti vermeyebilir. Bu belirtiler vakit içinde hastalığın ilerlemesi ile kendini hissettirir. Çoğu vakit yurttaslar bu belirtileri saman nezlesi veyahut gribe yorabilir.

Astımın en sade ve anlaşılması en basit var olan belirtisi belli aralıklar ile belirti vermesidir. Belli aralıklarla alana çıkan belirtilere astım krizi isimi verilir. Astım krizleri uzunca tek vakit dilimine dağılarak alana çıkabileceği benzeri ani şekilde de başlayabilir. özellikle sema sıcaklıklarında alana gelen değişimler neticeninde sık şekilde oluşur. Hem de astım tanısı konulan Bir takım kişiler bu krizlerin başlayabileceğini evvelce öngörebilir.

Astım krizi kendini hapşırma, öksürük, boğaz kisminda yanma, burun tıkanıklığı benzeri belirtiler ile belli eder. Astım krizleri itinali şekilde rehabilitasyon olamayan insanlarda yasamsal tehlike istek edinceye civarindan ilerleyebilir. İlerlemiş tek astım ile yaşamak oldukça zordur. acele dönemde tanı ve tedavisinin yapılması hatri sayilir büyüklükte önem taşır.

ASTIM BELİRTİLERİ

Astım belirtileri rastgele tek vakitte alana çıkabilir. Hafif bölümler Yalnızca ani çok dakika sürebilir ve spontane veyahut ilaçla geçebilir; dahada ağırbaşlı kisimda ise saatlerden günlere civarindan dağılan tek asama yaşanabilir.

En sık görülen astım belirtileri:

– Öksürme, özellikle gece, egzersiz esnasında veyahut gülme sırasında
– nefes almada zorluk
– Göğüste sıkışma
– nefes darlığı
– Hışıltı (nefes alırken, özellikle nefes verirken göğsünüzde ıslık sesi veyahut gıcırtılı tek ses)

ASTIM TEDAVİSİ

Önleme ve uzunca süreli kontrol, astım ataklarının başlamadan evvel durdurulmasında anahtar oyun oynar. rehabilitasyon çoklukla tetikleyicilerinizi tanımayı öğrenmek, onlardan kaçınmak amaciyla adımlar atmayı ve hergün astım ilaçlarınızın semptomları denetim altında tutmasını sağlamak amaciyla nefesinizi denetim etmeyi içerir. Astım krizi durumunda, hızlı tek inhalasyon cihazı kullanmanız gerekebilir.

Astım tedavisinde tesirleri değişik iki değişik tür ilaç kullanılmaktadır. Bunlar:

– denetim edici ilaçlar
– Rahatlatıcı ilaçlar

Astım tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu inhalasyon (solunum yolu) ile verilmektedir; ilaçlar böylelikle direk sema yollarına ulaşmaktadır.

Kontrol edici ilaçlar

– Bu gruptaki ilaçlar sema yollarındaki iltihabı rehabilitasyon ederek astımın denetim altında tutulmasını sağlar.

– Solunum yoluyla alınan steroidler bu grupta yer alır.
Bu ilaçların her vakit ve uzunca süreli olarak kullanılması gerekir.

– eğer hasta kisi artık iyileştiğini düşünerek doktoruna danışmadan tedavisini keserse, hastalık tekrar alana çıkar.

Rahatlatıcı ilaçlar

– tesirleri kısa müddette hissedilir.

– Bu grup ilaç Yalnızca çok gereksinim duyulduğunda nefes daralması olduğunda sema yollarını açmak amaciyla kullanılmalıdır.

– eğer bu ilaçlara çok gereksinim duyuluyorsa astım iyileşmiyor mananına gelir.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir