• facebook
  • twitter
  • googleplus

Amcasını Çamurla Boğarak Öldürmüştü! Serbest Kalanlar İçin Savcılıktan İtiraz Geldi

  • Mart 29, 2019
  • 0

KONYA’nın Ilgın kazasinda yeğeni Tahsin tas (27) tarafından ağzına balçık doldurulup boğularak öldürülen lokantacı Yılmaz tas (37) cinayetiyle ilgili, katil zanlısının annesi K.K. (50) ve kız kardeşi Ü.C.K.’nin (22) adli kontrolle hür bırakılmasına Cumhuriyet Savcılığı itiraz etti. Akşehir barış karar Hakimliği ise ‘somut delil olmadığı’ gerekçesiyle gözaltına alınma istegini reddetti.

YATAĞINDA HAREKETSİZ BULUNDU

Olay, geçen sene tek Temmuz’da ilçeye bağlı Camiatik mahallesi Kemal Türeli Caddesi’nde alana geldi. Yılmaz Kaya, gece mesaisinden çıktıktan ardindan iş yerinin üst katında bulunan evine uyamaya çıktı. Saat 15.00 sıralarında Haneye gelen birlikte yaşadığı Gürcistan tebaalı Natalia Chalauri, Kaya’yı yatağında hareketsiz buldu.

ÇAMURLA BOĞULARAK ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

İhbar üstüne adrese zabita ve sağlık ekipleri derhal sevk edildi. Can verdiği anlaşılan Kaya’nın cenazesi, otopsi işlemleri amaciyla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Yapılan otopside ağız ve burun kisminda toprak ve balçık bulunan Kaya’nın kati vefat sebebinin tespiti amaciyla cesetten alınan doku örnekleri Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Burada yapılan ayrıntılı incelemede, Yılmaz Kaya’nın toprak ve çamurla boğularak öldürüldüğü saptandı.

POLİS hamle ADIM İZ SÜRDÜ

takriben iki ay evvel gelen rapor üstüne harekete geçen Konya güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet ofis Amirliği ekipleri, ilçeye gittikçe olayla alakalı çalışma başlattı. Polis, Yılmaz Kaya’nın yakın etrafıyla görüşüp, olay yerinde de analiz yaptı. Cinayetin, Kaya’nın, tanıdığı, lokantaya ve Haneye kolayca girebilen kişi veyahut kişiler tarafından işlendiğini kanınına varan polis, Lokantanın olay gününe ait güvenlik kamerası görüntülerini inceledi. Görüntülerde Yılmaz Kaya’nın ortağı var olan ağabeyi A.K.’nin erkek çocuğu Tahsin Kaya’nın iş yerinde bulunan kız kardeşi Ü.C.K.’ye başıyla işaret yapıp, dışarı çıktığını belirledi. Kaya’nın üst katta oturan amcasının evinin kapısına yöneldiği ve burada kameranın açısından çıktığı, 26 dakika ardindan aynı istikametten art geldiği ve içeri girdiğinde kız kardeşine tekrar başıyla işaret yaptığı saptandı. tekrar görüntülerde, Tahsin tas dışarı çıktığında, Ü.C.K.’nin o sırada restoranda bulunan amcasının birlikte yaşadığı Natalia Chalauri’yi Sanki adım adım takip edip, hasbihal ettiğini ayrım etti. Polis, bu olayın takriben 2,5 saat süresince sürmesi hasebiyle Ü.CK.’nin, Chalauri’yi üst kattaki Haneye çıkmaması amaciyla oyaladığı olasiligi üzerinde durdu. zabita ayrıca, Tahsin Kaya’nın annesi K.K.’nın da olay esnasında erkek çocuğunu arabada beklediğini belirledi.

“AMCAMA KİN GÜTTÜM”

Cumhuriyet Savcısı’nın direktifiyle polis, Kaya’nın ağabeyi A.K., yengesi K.K., yeğenleri Tahsin Kaya, Ü.C.K. ile 6 aylık hamile var olan L.M.’yi (26), 12 Mart’ta gözaltına alınarak sorgulamak üzere Konya’ya getirdi.

Tahsin Kaya, emniyetteki sorgusunda cinayeti kendisinin işlediğini itiraf etti. Kaya, ifadesinde, olay adina annesiyle birlikte gittiğini, annesinin arabada beklediğini, kız kardeşi Ü.C.K’nin ise amcasının birlikte yaşadığı kadını yukarıya çıkmaması amaciyla restoranda oyaladığını söyledi. Tahsin Kaya, “Amcamın piyasaya takriben tek milyon Lira borcu vardı. Bize ortaklıktan ayrılmak istediğini söyledi. ‘Bana 500 bin Lira verin, borcu da siz üstlenin’ dedi. Biz bunun için karşı çıktık. Ayrı olarak dahada evvel tek sefer izdivaç etti ve iki çocuğu oldu. Onun çocuklarına biz bakıyorduk. Natalia ile de izdivaç etmek istediğini söyledi. Bu konular hasebiyle amcama kin güttüm. tek de arkamdan argo ettiğini duydum” dedi.

“AMCAMIN SIRTINA OTURUP BOĞMAYA ÇALIŞTIM”

Evin anahtarını dahada evvelce saglamak ettiğini belirten Kaya, “Elime eldiven giydim. Haneye girmeden evvel merdiven boşluğunda bulunan saksıdan toprak aldım. Odaya girdiğimde amcam yüzükoyun uyuyordu. Amcamın sırtına oturup boğmaya çalıştım. Aramızda boğuşma oldu. Amcam bu sırada yere düşüp başını vurdu. Amcam belli tek süre sersemlemişti. Bu sefer yastıkla boğmaya çalıştım. En nihayetinde da aldığım toprağı ıslatıp balçık haline getirerek ağzına ve gözlerinin tam ortaasına doldurdum. Boğulduğunu anlayınca aşağıya indim” dediği ifade edildi.

FANİLASIYLA ÇAMURU TEMİZLEMEYE ÇALIŞMIŞ

Olaydan ardindan amcasının kabrini sık sık ziyaret ettiğini de belirten Tahsin Kaya, “Amcam can verdikten ardindan atletini çıkartıp, ağzındaki çamurları silmeye çalıştım. dahada ardindan çamurlu atleti pantolonumun içerisine sokup çöpe attım” dedi. Tahsin Kaya’nın öldürdüğü amcasının ağız etrafındaki çamuru sildiği, ama ağzını açamayınca içerideki çamuru temizleyemediği belirtildi. Kaya’nın 20 vakit evvel de 2. sefer baba olduğu kaydedildi.

‘TOPRAK YİYOR’ YALANI

Yaşanan olayın derhal peşinden tas serisinin çevresine, ağzından balçık çıkan Yılmaz Kaya’nın akciğer rahatsızlığı olduğu, birlikte yaşadığı Natalia’nın kendisine getirdiği toprağı yediğini, bu yüzden de ağzında balçık bulunduğu yalanını söylediği belirlendi. Natalia Chalauri’nin ise tas serisinin gözaltına alınmasının derhal peşinden psikolojik bunalıma girdiği, bu konuyla alakali psikiyatrik destek aldığı bildirildi.

1 KİŞİ TUTUKLANDI

Şüpheliler ifadeleri alındıktan ardindan Ilgın Adliyesi’ne derhal sevk edildi. Şüphelilerden Tahsin tas ‘kasten erkek öldürme’ suçundan, annesi K.K. ve kız kardeşi Ü.C.K ise ‘suça iştirak’ suçlamasıyla gözaltına alınma talebiyle mahkemeye derhal sevk edildi. Babası ve başka kız kardeşi savcılıktaki ifadesinin derhal peşinden hür kaldı. Şüphelilerden Tahsin tas Ilgın barış karar Hakimliği’nce tutuklanırken, annesi ve kız kardeşi Ü.C.K. ise adli denetim kararıyla hür bırakıldı.

SAVCI İTİRAZ ETTİ

Cumhuriyet Savcısı K.K. ve Ü.C.K.’nın adli denetim kararıyla hür bırakılmasına itiraz ederek, şüphelilerin ‘suça iştirak’ ettiklerini belirtip, tutuklanmalarını istek etti. İtirazı değerlendiren Akşehir barış karar Hakimliği de ‘somut delil olmadığı’ gerekçesiyle şüpheliler hakkındaki gözaltına alınma istegini reddetti.

Kaynak: DHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir