• facebook
  • twitter
  • googleplus

Kıble Yönü Tespiti için Kullanılan Yöntemler

  • Mart 9, 2019
  • 0

Kıble yönünün tespiti için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Kıble yönünü araştırmak suretiyle bulmak isteyenler bu yöntemlerden birisini kullanmak suretiyle kıble cihetini bulmaya gayret gösterirler. Bunlar arasında pratik ve güvenilir olmasının yanı sıra en az bilineni kıble saati yöntemi olsa gerektir.

Bulunduğunuz yerin kıble saatini yapraklı duvar takvimlerinde o günün Kıble (Kıble S.) sütunundan elde edebilirsiniz. O saatte yüzünü güneşe doğru dönen kimse aynı zamanda kıble cihetine de yönelmiş olmaktadır.

Kıble Bul konusu ile ilgili diğer yöntemler ise şunlardır: Güneşli günde bileğinizdeki saatin akrebini güneşe döndürdüğünzde saatin 12 rakamı ile akrebin arasındaki orta nokta güney-kuzey hattını gösterecektir. Güneş tarafı güney yönü olacaktır. Buradan hareketle de çok rahat şekilde kıble yönünüzü belirleyebilirsiniz.

Güneşe bakarak yön tayininde bulunabilir ve böylece kıble yönünüzü tespit edebilirsiniz. Sabah güneşin doğduğu yöne yüzünüzü dönecek olursanız önümüz doğu, arkamız batı, sağ kolumuz güney ve sol kolumuz ise kuzeyi gösterecektir. Buradan hareketle artık kolay şekilde kıblenizi tespit edebilirsiniz.

İşyerinizin, evinizin veya bulunduğunuz yerin çatısına kadar Google haritalar uygulamaları ile inerek kıble yönü çizgisi ile kıblenizi kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Google Maps uygulamalarının kullanıldığı bu çalışmaya www.kiblebulma.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Yine kıble pusulası için kıble açılarını da bu kıble yönü sitesinden elde edebilirsiniz.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir