• facebook
  • twitter
  • googleplus

Adet düzensizliğinin 8 önemli nedeni

  • Şubat 17, 2019
  • 0

Kadınların birbirleriyle hastalıkları üstüne sohbetlerinde çok sık söylenen “benim de öyle” ifadesi çoğunlukla rahatlatıcı tek etki yaratıyor ve sanki mesele önemsizmiş benzeri algılanıyor. ama tehlike burada başlıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk “Özellikle adet düzensizliği ile alakalı bu probleme çok sık rastlıyoruz. Basitçe halledilebilecek tek sorun, arkadaşların ‘benim de öyle oluyor’ , ‘benim de düzensiz, yıllardır böyle’ şeklindeki sözleriyle avuntuya dönüşebiliyor ve rahatlatıcı oluyor. Oysa adet düzensizliği probleminin altında ağırbaşlı nedenler yatabiliyor!” diyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk her dört kadından 1’inde adet düzensizliği olabildiğini belirterek, 21-35 vakit arasında izleyen normal adet döngüsünün vasati 3-7 vakit sürdüğünü, bu tanımın dışındaki bütün durumların adet düzensizliği olarak onay edildiğini söylüyor. Dr. Funda Öztürk, adet düzensizliğinin altında yatan 8 mühim nedeni anlattı, mühim uyarılar ve tavsiyelerde bulundu.

1. fiziki nedenler
Günlük hayat içinde yaşadığımız stres, kilo alıp vermeler, beslenme tarzındaki değişiklikler, ağır egzersiz, abuhava ve çevre değişikliği, kronik hastalıkların varlığı (karaciğer ve böbrek hastalıkları, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları), Bir takım ilaçlar (özellikle antidepresanlar, hormonal ilaçlar, kan inceltici ilaçlar, antienflamatuar ilaçlar), bitkisel ürünlerin kullanımı adet düzensizliklerini etkiliyor.

2. Hormonal nedenler
Düzenli adet görmek amaciyla bedendeki tek çok hormonun sıhhatli tek balans içinde olması gerekiyor. Adet düzeni evvela östrojen ve progesteron tesiri altında gerçekleşiyor. Anovulasyon adet düzensizliğinin en sık rastlanan sebebi. Yumurtlamanın gerçekleşmediği bu vaziyetlerde progesteron eksikliği gelişiyor ve bu da östrojen hakimiyetinin artmasına ve kanamalara yollar açıyor.

3. Polikistik over sendromu
Adet düzensizliklerinin en sık nedenini oluşturuyor. Bu rahatsızlıkta acele dönemde adet düzensizlikleri, hamile kalmakta zorluk, tüylenme, sivilcelenme problemleri yaşanırken; uzunca dönemde diyabet (insülin gerektirmeyen şeker hastalığı), kiloya bağlı tansiyon, kolestrole bağlı kalp hastalıkları ve rahim (döl yatagi) çeperindeki kalınlaşma hasebiyle rahim (döl yatagi) kanseri rizikosu artıyor.

4. Tiroit hastalıkları
Tiroit hormonlarının yoksun salgılandığı vaziyetlerde da (hipotiroidi), aşırı salgılandığı vaziyetlerde da (hipertiroidi) adet düzeni menfi etkileniyor. Prolaktin hormonu da hipofizden salınıyor ve adet düzenini etkiliyor. Prolaktin seviyesinin artması hipofiz bezinde oluşan adenom varlığında görülüyor ki bu vaziyette hemide adet miktarı azalıyor ayni vakitte da kanama miktarı azalıyor.

5. Diyabet hastalığı
Gerek diyabet hastalığını oluşturan sebepler, gerekse diyabet hastalığının oluşturduğu komplikasyonlar adet düzensizliğine yollar açıyor. Bunların başında da kilo problemi geliyor. özellikle kadınlarda kilo ile adet düzensizliği doğru ilişkili. tek toy kadında kilo ne civarindan fazlaysa adet düzensizliği olma olasiligi de o derece çok oluyor.

6. gebelik komplikasyonları
Özellikle adet döngüsü itinali olmayan kadınlarda görülen kanamaların tek bölümünü ayrım edilmeyen düşükler oluşturuyor. Hele de adet gecikmesini takiben kasık ağrısı ile birlikte lekelenme veyahut dahada çok kanamanın varlığı vaziyetinde dış gebelik olabileceği de akla gelmeli ve gebelik testi yapılmalı.

7. Yumurtalık kistleri
Yumurtalık (over) kistler üretebiliyor. Üreme çağındaki her kadında bu kistlerin yarattığı etkiler farklık gösterse de çoklukla adet düzensizliği ile kendini gösteriyor. Yumurtalıklarda oluşan kistler, yaşanan adet döngüsü üzerinde tesirli var olan hormon dengesizliği hasebiyle adet gecikmelerine, iki adet arasında ara kanamalara ve Hem de adetin kesilmesine dek tek çok tesire yollar açabiliyor. Bir takım kadınların bedensel yapılarında rastgele tek belirti vermeden varlığı sürdüren kistler Bir takım vaziyetlerde ise tek anda belirti verebiliyor.

8. rahim (döl yatagi) ile alakalı nedenler
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk “Rahim duvarındaki miyomlar çoğu sefer aşırı kanamaya eğilimlidirler. Adet kanamasının miktarını arttırarak demir eksikliği anemisi, çarpıntı ve halsizlik gelişmesine yollar açarlar. rahim (döl yatagi) ağzı polipleri özellikle münasebet sonrası başlayan kanamaya yollar açarlar. rahim (döl yatagi) ağzı kanseri, rahim (döl yatagi) kanseri ve yumurtalık kanserleri de kanama ve düzensiz adet ile alana çıkarlar. Çoğu vakit rahim (döl yatagi) içi araç kullanımı, çogunlukla adet düzenleyici olmakla birlikte doğum denetim haplarının düzensiz kullanımı da kanama nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır” diyor.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir