• facebook
  • twitter
  • googleplus

‘Obezite arttıkça doğurganlık azalıyor’

  • Ocak 16, 2019
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Gebelik ve obezite ile alakalı İzah yapan Obezite ve metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gürdal Ören, “Obezite arttıkça doğurganlık azalıyor. Üstelik Yalnızca kadınlar amaciyla değil, erkekler amaciyla de aynı durum laf konusu” dedi.

Obezite ve metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gürdal Ören, gebelik ve obezite ile alakalı İzah yaptı. anne adayi olmanın kilo engeline takılabileceğini söyleyen Op. Dr. Ören, “Yıllar süresince kilolu olmakla doğurganlık arasında tek bağ kurmaya çalışan araştırmacılar tek neticeye ulaştı. Obezite arttıkça doğurganlık azalıyor. Üstelik Yalnızca kadınlar amaciyla değil, erkekler amaciyla de aynı durum laf konusu. Başka bir deyişle obez var olan kişilerin de doğum yapma veyahut bebek sahibi olma ihtimalleri var. ama ne yazık ki normal kilolu birinden dahada az” dedi.

Op. Dr. Gürdal Ören, normal kilolu kişinin gebeliği ile obez tek kişinin gebeliği karşılaştırdığında obez anne adayi adaylarının, normal kilodaki annelere göre; depresyon, gestasyonel diyabet (Hamilelik şekeri), pre-eklampsi (Gebelik zehirlenmesi), sezaryen ile aciliyetli doğum, doğum sonrası kanama, genital sistem enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, yara enfeksiyonu, doğum ağırlığı çok bebek ve rahim (döl yatagi) içi vefat benzeri problemlerle karşılaşma oranları dahada çok olduğunu açıkladı.

Diyet denemelerinde başarısız olup obezite cerrahisi geçiren annelerde ise gebelik ve doğumun, bu ameliyatı olmayan obez kadınlardan çok dahada emniyetli olduğunu belirten Op. Dr. Gürdal Ören, “Öncelikle polikistik over sendromu, adet düzensizliği, hormonal meseleler ver Hem de kısırlık benzeri sağlık sorunlarında ağırbaşlı manada iyileşmeler sağlanır” ifadelerini kullandı.

Op. Dr. Gürdal Ören, operasyon sonrası gebelikte ise; “Yüksek tansiyon gelişme rizikosu azalır. Gebelikte diyabet rizikosu dahada düşüktür. Çocuğun gelecekte obez olma ihtimali dahada düşüktür. Çocuğun kalp hastalıkları rizikonunu dahada azdır. gebelik şekeri olma oranı dahada düşüktür. Annenin doğum sonrası kilo vermeleri dahada kolaydır ve bu süreçte iyi tek beslenme alışkanlığı galip gelen annenin aş tercihleri de dahada sıhhatli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Obez bireylerde potansiyel var olan hastalıklardan hipertansiyon, kalp hastalıkları, mide rahatsızlıkları, insülin direnci benzeri durumların da alana çıkma ve gebeliği menfi etkileme oranları dahada düşük olduğunu bildiren Op. Dr. Ören, “Ameliyat sonrası gebelik evvel sene önerilmemektedir. Bir hayli obezite cerrahisi prosedüründe, hastanın en hatri sayilir büyüklükte kilo kaybını yaşadığı vakittir ve mide hacmi kısıtlı olduğu amaciyla vücudun beslenme gereksinimlerini karşılamak amaciyla en güç dönemdir. Başka bir deyişle anne adayi adayı kendisinin ihtiyaçlarını karşılayacak civarindan beslenmeye vasati birinci sene nihayetinde ulaşır. acele asama hamilelikler bebek ve anne adayi sıhhati amaciyla vitamin-mineral ve başka besin öğelerinin yetersizliği itibariyle risklidir. Her baba sıhhatli tek çocuğu olsun ister, her anne adayi de sıhhatli tek gebelik ve sıhhatli nesiller düşler. Bunun amaciyla aileler evvel kişisel sağlıklarını düzeltmekle işe başlamalıdırlar, çünkü iyi gebelik planlı olmalıdır” dedi.

İHA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir