• facebook
  • twitter
  • googleplus

Fesleğen kanserle savaşıyor!

  • Ocak 15, 2019
  • 0

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, fesleğenin doğal tek kanser savaşçısı olduğunu söyledi. Uzman Diyetisyen Yıldırım, “Pesto sosunun en mühim anne maddesidir. İtalya, Endonezya, Vietnam ve Tayland mutfaklarında sıklıkla kullanılır. çok miktarda beta karyofilen (BCP) içerir, artirit (eklem iltihapları) ve inflamatuar (iltihabi) bağırsak hastalıklarının tedavisinde etkilidir. A vitamini, K vitamini, C vitamini, magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyumdan nihayet derece zengindir” dedi.

“ZARARLI MOLEKÜLLERİ ÖLDÜRÜYOR”

İHA’nın haberine göre; inflamasyonun (iltihap) ve şişliklerin azalmasında fesleğenin tesirli olduğunu belirten Yıldırım, “Manchester’da İngiliz İlaç Konferansı’nda sunulan tek çalışmada fesleğen ekstreleri ile tedaviden 24 saat ardindan şişliklerde yüzde 73’lük tek azalma kaydedilmiştir. Antioksidanlardan zengindir ve anti aging (yaşlanma karşıtı) özellikler içerir. Karaciğer, beyin ve kalpte hür radikallerin oluşturduğu hasarı önler, zarar veren molekülleri öldürür” diye konuştu.

“FESLEĞEN DOĞAL BİR KANSER SAVAŞÇISIDIR”

Fesleğenden türetilen yağların laboratuvar çalışmalarında çeşitli bakterilere karşı tesirli olduğunun görüldüğünü kaydeden Yıldırım, “Fesleğen yeşil yapraklı bitki ve sebzelerde de (maydanoz, enginar, fesleğen, kereviz)  bulunan tek bioflavonoid var olan apigenini içerir. Bu bileşik bağışıklık sistemine kanserle mücadelede yardım eder.

Yapılan araştırma çalışmaları apigeninin; DNA oksidatif hasarını azalttığı, insan lösemi hücrelerinin gelismesini yok ettiği, kanserli hücre ölümlerini arttırdığı, tek antiinflamatuar (iltihap karşıtı) ve adale rahatlatıcı kalite gösterdiğini saptamıştır” açıklamalarında bulundu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir