• facebook
  • twitter
  • googleplus

Makedonya’nın ismi resmen değişti!

  • Ocak 12, 2019
  • 0

 Makedonya’nın İsiminin şimal Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri Mecliste onaylandı.

Mecliste yapılan oylamada, milletvekilleri dört kanun farklığı amaciyla oy kullandı. 120 milletvekilinin bulunduğu Meclisteki oturuma, muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) milletvekilleri katılmazken, 81 mebus hazır bulundu. Oturuma dahada evvel VMRO-DPMNE’de bulunan ve anayasa değişikliklerini desteklemelerinden dolayı partilerinden ihraç edilen 8 bağımsız mebus de katıldı.

Yunanistan ile Makedonya arasında geçen haziran ayında imza adan Prespa Anlaşması çerçevesinde, Makedonya’nın İsiminin “Kuzey Makedonya” olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri Meclisin üçte ikisi var olan 81 milletvekilinin oyuyla onaylandı.

Anayasal değişiklikler, Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un onaylanmasının derhal peşinden yürürlüğe girecek.

Meclis Başkanı Talat Caferi, İvanov’un dahada evvel Meclisten geçen Dillerin Kullanımı Yasası ve Prespa Anlaşması’nı imzalamaması dolayısıyla iki yasanın da direk Resmi Gazete’ye gideceğini açıklamıştı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da ocakta ayında anlaşmayı Yunanistan Meclisine getirmeyi planladıklarını bildirmişti.

İSİM meselesi NEYDİ?

Başta ülkemiz olmak üzere Bir hayli devlet, Makedonya’yı anayasal isimi var olan “Makedonya Cumhuriyeti” ismiyle tanısa da Yunanistan, kendisinin hudutları içinde “Makedonya” adli tek bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin adinin değiştirilmesini istek ediyordu.

Makedonya, bağımsızlığını duyuru ettiği 1991’den bu yana cenup komşusu Yunanistan ile süre gelen ad meselesi hasebiyle Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya aza olamıyor.

Makedonya’nın beynelmilel tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine onay edildiği 1993 yılının nisan ayında netlik kazanmış ama cenup komşusu Yunanistan’ın itirazıyla belli tek süre referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)” isimiyle azalığa onay edilmişti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, 12 Haziran 2018’de ülkelerinde düzen ettikleri medya toplantılarında müzakereler neticesinde “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” isimi üzerinde anlaştıklarını açıklamış, iki memleket hükümet temsilcilerin katılımıyla 17 Haziran 2018’de imzalar atılmıştı.

Makedonya ve Yunanistan’ın, vardıkları anlaşmada bulunan yükümlülüklerini Tamamiyle adina getirmelerinin derhal peşinden Makedonya’nın “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” ismi ile resmi olarak NATO’nun 30. üyesi olması bekleniyor.

NATO VE AB’DEN MAKEDONYA’YA DESTEK

NATO ve Avrupa Birliği (AB),Makedonya Meclisi’nin, ülkenin ismini şimal Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğini onaylamasına destek verdi.

NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’i kutlama ettiğini belirterek, “NATO, istikrarlı ve müreffeh tek bölgenin oluşması amaciyla mühim katkı sağlayacak anlaşmanın net uygulanmasına kuvvetli destek vermektedir.” izahını yaptı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası çok Temsilcisi Federica Mogherini ile su Komisyonunun Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise yaptıkları yazılı açıklamada, anayasa değişikliğinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

Bölgedeki en Daha önceki ihtilaflardan birinin çözülmesi amaciyla siyasi liderler ve vatandaşların kararlılık gösterdiğine dikkati çeken Mogherini ve Hahn, Makedonya’nın, su yolunda ilerlemesi amaciyla önem taşıyan Prespa Anlaşması’na tam destek verdiklerini kaydetti.

 

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir