• facebook
  • twitter
  • googleplus

Jandarmadan tarihi eser operasyonu: 138 parça eser ele geçirildi

  • Ocak 12, 2019
  • 0

İstanbul İl zaptiye Komutanlığı ekipleri; S.K, Y.Ğ, S.Y. ve R.K. adli kuşkulu şahısların Yozgat ve civarında yaptıkları kaçak kazılar neticesi elde ettikleri tarihi yapıtları İstanbul’da piyasaya sürmek amaciyla alıcı aradıkları bilgilerine ulaştı.

Alet çantasından tarihi eser çıktı

Jandarma ekipleri istihbari çalışmaları ve titiz takibiyle kuşkulu şahısların tarihi yapıtları kara rengarenk tek araç ile taşıdığını tespit etti. zaptiye ekipleri tarafından uzunca süre takibe alınan araç, Şile-Pendik yolu üzerinde tek akaryakıt istasyonunda durdu.
Operasyon amaciyla düğmeye basan zaptiye ekipleri kuşkulu araçta yaptıkları aramalarda; aracın bagaj bölümünde penis çantalarının içerisine gizlenmiş vaziyette 138 adet tarihi eser olduğu değerlendirilen malzeme ele geçirdi. Çantanın dahil kismina gizlenmiş vaziyette ele geçirilen eserlerden bazılarının bay ve kadın baş objeleri, hayvan ve insan figürleri, çeşitli boy ve ebatlarda kandiller, heykelcikler ve kaideler olduğu görüldü. zaptiye ekipleri araçta bulunan dört kuşkulu şahsı ellerinde bulunan tarihi yapıtları satamadan yakaladı.

Tarihin aydınlatılmasına ziya tutacak çok kıymetli eserler

Ele geçirilen tarihi yapıtları inceleyen İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri; eserlerin tümünün 2863 sayılı “Kültür ve doğa Varlıklarını savunma Kanunu” kapsamında müzelik çok kıymetli yapıtlar olduğunu, tarihin aydınlatılmasına ziya tutacağını belirtti. Ele geçirilen tarihi yapıtlar 2863 sayılı kanun kapsamında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü tarafından savunma altına alınırken, yakalanan dört kişi adli makamlara derhal sevk edildi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir