• facebook
  • twitter
  • googleplus

Evren Yurttaş: ‘Asansör arızaları arasında en çok karşılaşılan durum elektrik arızaları’

  • Ocak 12, 2019
  • 0

Çağdaş ve planlı tek kentleşme oluşumunda alana çıkan, çok katlı binalardaki asansör sistemlerinin ehemmiyeti ve kullanımı her geçen vakit artıyor. Asansör modern yasamda çok katlı yapılarda herkesin kullandığı tek teknoloji olmasına rağmen, ihtiyar ve hastaların kullanımı ile alakalı elzem konumda bulunuyor. Asansörlerin hususi şartname ve denetlemeleri olmadığı amaciyla denetim kartlarının aşırı gerilime karşı savunucu önlem aranmadan müspet rapor veriliyor.

Ancak amir yönetmelik konumundaki dahil tesisleri proje hazırlama yönetmeliğinde aşırı gerilim sönümleyici kullanımı mecburi olduğu amaciyla Ayrı olarak tek düzen etme yapılmadan bütün asansörlerde aşırı gerilim sönümleyici olması ile alakalı yetkililer başta olmak üzere sorumluların önlem almaları gerektiğini belirten Trimbox Ceo’su Evren Yurttaş, “Asansör arızaları arasında en çok karşılaşılan durum var olan akım kaynaklı arızalar ve denetim kartı arızaları aşırı gerilim sönümleyici kullanılarak hemide bakım onarım masrafından kurtulabilir, ayni vakitte da asansörün gereği benzeri devamlı kullanılabilmesi sağlanabilmektedir” dedi.

“Elektronik kart yanması asansörlerde en yaygın görülen arızadır”

Asansörde tıpkı başka alışkanlıklar benzeri çalıştığı sürece mesele olmayan, ama bozulduğu andan bu yana hayatın akışını etkileyebilecek civarindan sıkıntılar oluşturabilen ürünler haline geldiğini kaydeden Yurttaş, “Özellikle ihtiyar ve hastaların çok katlara asansör olmadan çıkıp inmeleri oldukça zordur. Asansör seçiminde çok titiz davranmış kaliteli malzemeler kullanılmış olsa bile, arızalanmalar çok sık karşılaşılan tek konudur. akım ile çalışan her mahsul benzeri asansörlerde de, aşırı gerilim neticesi milletçe arasında asansör beyni olarak bilinen, asansörün istenildiği şekilde çalışmasını sağlayan elektronik kart yanar ve asansörün çalışmamasına neden olur. Elektronik kart yanması asansörlerde en yaygın görülen arızadır” şeklinde konuştu.

Aşırı gerilimin her akım sisteminde yaşandığını belirten Evren Yurttaş: “Halk dilinde voltaj dalgalanması denilen aşırı gerilimler her sistemde yaşanabilir; ama asansörler amaciyla hususi tek anlam taşır. Zira özellikle inverter kullanılmayan asansör sistemlerinde ağırbaşlı demerajlar oluşmakta. Başka bir deyişle sistemlerin devreye girdiğinde, evvel devinim hatıranda lambanın kısılıp açılmasıyla görülen kalkıştaki normalden çok akım yükü çekmesi, bu da asansörün kendisinin voltajı dalgalandırması veyahut teknik tabirle ‘peak’ oluşturmasına sebeptir. Bu vuruş asansörün arızalanmasına neden olmaktadır. akım kullanılan her sistemde olduğu benzeri asansörlerde de aşırı gerilim sönümleyici kullanılması bu tip arızaların engellenmesini sağlayacak ve çok katlı binalara iş yapan asansör üreticilerini de, kullanıcılarını da rahatlatacaktır. Sönümleyici kullanarak, asansörleri ve yürüyen merdivenleri; voltaj dalgalanması, aşırı gerilim, nötr kopması, trafo patlaması ve yıldırım düşmesi benzeri tek çok menfi vaziyete karşı savunma sağlanabilir” şeklinde ifade etti.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir