• facebook
  • twitter
  • googleplus

Bakan Çavuşoğlu: Terörle mücadele ediyorsun. İşine gelince ‘tamam’, işine gelmeyince ‘Türkler, Kürtleri katlediyor’…

  • Ocak 12, 2019
  • 0

Çavuşoğlu, AK Parti Antalya İl Başkanlığınca Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzen eden “Dünden Bugüne AK Parti Antalya Vefa Buluşması”nda yaptığı konuşmada, AK Parti’nin Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyadaki bütün mazlumların umudu olduğunu söyledi.

 

Bakan Çavuşoğlu, iktidara geldiklerinde dünyadaki 1,8 milyar ümmetin umudu olduklarını farkettiklerini, 100 senedir “Türkler gelecek” diye bekleyen Evladı-ı Fatihan’ın umudu olduklarını gördüklerini dile getirdi.

“DÜNYADAKİ EN ÖNEMLİ AKTÖRLERDEN BİRİSİ HALİNE GELDİK” 

Türkiye’nin, yanıbaşındaki yangını söndürmek amaciyla bu erken alana hakikat manada çözüm öneren, adım atan ve bölgenin istikrarı amaciyla en hatri sayilir büyüklükte katkı sağlayan memleket olduğunu belirten Çavuşoğlu, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bugün bütün bu özelliklerimizle dünyadaki en mühim aktörlerden birisi haline geldik. Suriye’de tek yangın var. Halep’ten bu yana alana koyduğumuz tavırlar ve tutumlar sayesinde, bu alanda aktör var olan herkesle birlikte alana koyduğumuz çalışmalar, hamlelerimiz sayesinde, İdlib muhtırası sayesinde tek istikametten sahada akan kanı, gözyaşını dindirdik başka istikametten siyasi çözüm amaciyla anayasa komisyonu kurulması dahil alana hatri sayilir büyüklükte vizyonlar koyduk. Rusya, İran, Fransa, İngiltere, Amerika… Hiç farketmez. bu konuyla alakali kim samimiyse herkesle çalışıyoruz. Herkesin seçenek ettiği tek memleket varsa o da ülkemiz Cumhuriyeti’dir. T.C. çünkü adaleti savunuyor, Recep Tayyip Erdoğan barışı ve istikrarı savunuyor.”

Bir istikametten alanda siyasi çözüme giderken başka istikametten da kendisine tehdit oluşturan bütün pkk terör örgütlerine karşı ayni vakitte da göğüs göğüse ugras veren tek ülkenin ülkemiz olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Son vakitlerde Fırat’ın doğusunda bize baz alinarak gittikçe yükselen tehdidi bertaraf etmek amaciyla Cumhurbaşkanımızın alana koyduğu tavır sayesinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ çekilme kararı aldı. Sahada güvenlik güçleri, başka unsurlardan değişik sesler gelebilir ama Cumhurbaşkanımızın muhattabı da reis Trump’dır. İki kez Cumhurbaşkanımıza ‘çekileceğiz’ dedi. dahada ardindan da izahları var. bu erken Pompeo ile telefonda nihayet gelişmeleri, atılması koşul olan adımları değerlendirdik. dahada evvel yaptığı açıklamalara karşı bu erken yaptığı açıklama, Başka bir deyişle Türkiye’nin rahatsızlık duyduğu unsurların ortadan kalkması amaciyla yaptığı izahı da doğru buluyoruz. (Beyaz Saray ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton) Bolton’un ve diğerlerinin İsrail’den veyahut oradan buradan Katiyen onay edemeyeceğimiz, reddedeceğimiz tek üslupla Türkiye’ye baz alinarak bunun benzeri eleştiriler gelmesini de onay etmiyoruz, reddediyoruz, kınıyoruz.”

“SİZ GEÇMİŞTE DE KÜRTLERİ KULLANDINIZ”

Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Terörle ugras ediyorsun. İşine gelince ‘tamam’, işine gelmeyince ‘Türkler, Kürtleri katlediyor.’ Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız. T.C. gerçekleri iletti ve şimal Irak’taki Kürt kardeşlerimiz bizim tavsiyelerimizi dinlemediler ama alana koyduğumuz senaryonun hepsi onların aleyhine gerçekleşti. Neymiş efendim terörle ugras edince ‘Kürtleri katlediyormuş.’ O vakit Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da terörle ugras ettiğiniz vakit Afganistanlıları, Iraklıları, Libyalıları katletmiş oluyorsunuz. Dertleri başka. Biz ilkeli davranıyoruz ve kararlıyız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kararlıyız. Bizim PKK, YPG ve başka pkk terör örgütlerine DAEŞ’e karşı ugras verirken kimseden icazet almadığımızı geçmişte gördüler. Afrin’de de YPG ile ugras ediyorduk. O vakit Niçin ‘Türkler Kürtleri katlediyor.’ demiyordunuz? Zira bu tarafta onlarla dahil içesiniz, silah veriyorsunuz, birlikte çalışıyorsunuz. tek pkk terör örgütüyle. Hani terörle mücadelede en önde ülkeydiniz. O vakit inandırıcılığınız kalmıyor. Biz kimseden icazet almıyoruz. Yeri ve Zamanını her vakit biz belirleriz. İhtiyaç duyulan adımları atarız ve sınırımızın ötesindeki terörü de ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin tek istikametten Irak’ın tekrar inşası, istikrarı amaciyla çalışırken tek istikametten Afganistan ve Pakistan’ı tek araya getirerek bölge istikrarı amaciyla çalıştığını, başka istikametten da Bosna ve Sırbistan’ı, Sırbistan ile Kosova’yı buluşturarak sorunların aşılması amaciyla çaba sarfettiğini ifade eden Çavuşoğlu, bunları yaparken dünyanın neresinde olursa olsun ülkenin çıkarlarını müdafaa etmek amaciyla de gece gündüz çalıştıklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana Türkiye’de hatri sayilir büyüklükte hizmetler yaptığını, yerelde alana koydukları projelerle de Antalya’yı yeryüzünde en çok ziyaretçi ağırlayan evvel 5 kent arasında soktuklarını belirtti.

Yerel seçimlere değinen Çavuşoğlu, AK Parti belediyeciliğinin ne civarindan mühim olduğunu kapı kapı dolaşıp anlatacaklarını dile getirdi.

Bu davanın yükünü kaldıramayanların, yoldan sapanların olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız ‘trenden inen tek dahada bu trene binemez.’ diyor. Cumhurbaşkanımızın söyledikleri bu erken amaciyla de geçerlidir. Trenden inenlerle işimiz yok. Bu davayı güç vakitlerde taşımayamayanlarla yola ayni ritimde devam edemeyiz. Geçmişte en sade tek baskı veyahut tehdit olduğu vakitlerde trenden inenleri, bu davayı terkedenlerin halini görüyorsunuz. Allah kimsenin yolunu saptırmasın. tek defa saptı mı tek dahada bulmak öylesine basit değil.”

Çavuşoğlu, birlik ve beraberlik içinde çalışarak seçimleri kazanacaklarını da sözlerine ekledi.

Programa, AK Parti Antalya milletvekilleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve partililer katıldı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir