• facebook
  • twitter
  • googleplus

Abdullah Avcı: Umarım kulüplerin artık sahipleri olur

  • Ocak 12, 2019
  • 0

Lider Başakşehir’in teknik patronu Abdullah Avcı, kulüplerin sahiplerinin olmasına karşı olmadığını söyleyerek, “Sermaye ve yabancı yatırımcıyla birlikte ligin de oyuncunun da kalitesi artar” dedi. Başarılı teknik adam, ligin evvel yarısında Fenerbahçe’den öneri almadığını da açıkladı.

Süper Lig’in evvel yarısını dorukta tamamlayan Medipol Başakşehir’de teknik patron Abdullah Avcı, Antalya kampında İHA’ya konuştu. Serdar ve Robinho transferlerini değerlendirerek sözlerine başlayan başarılı teknik adam, “Oyuncunun ve kulübün menfaatleri doğrultusunda Da Costa’nın beklemediğimiz şekilde transferi gerçekleşince, dahada evvelden bildiğimiz, beynelmilel seviyeyi bilen, mühim başarılar yaşamış, Yalnızca tek stoper değil, bizim oyun sistemimize ahenk gösteren tek stoper var olan Serdar Taşçı’yı aldık. Rakip karar alanında çok oynamamıza karşın, sonuçlandırma ile alakalı sıkıntılarımız vardı. Mevkisel olarak ani çok yerde ek olacak ve oyun kalitesini yükseltebilecek tek oyuncu olduğu amaciyla Robinho’yu seçenek ettik. İkinci yarı itibariyle belli tek süre dahada netice almak isteyen, skora dahada çok etki etmek istek eden tek takım olmak istiyoruz. Umarım bu iki oyuncunun da performansı alana yansır diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kulüplerin sahiplerinin olmasına karşı değilim”

Türkiye’de Bir hayli kulübün borç batağında olması ile alakalı konuşan Abdullah Avcı, “Kulüplerin sahiplerinin olmasına karşı değilim. Bizim kulübümüz de tek şirket, sahibi ve ortakları var. Dünyaya da baktığımızda çok mühim liglerde mühim takımların sahipleri ve yabancı sermayeleri var. bunun için karşı değilim. Belki de gittiği nokta bu şekilde görünüyor. Umarım kulüplerin sahipleri olur. Başka sermayeler bu işin dahil kismina girerek oyunun ve oyuncunun kalitesini, ligin de Avrupa’da tanınırlığını yükseltir. doğal beynelmilel düzey amaciyla belli tek süre ara kat edilmesi ve derhal beklenmemesi koşul olan tek asama var. Tarihimizde çok az başarıya sahip tek ülkeyiz. Burada kapital veyahut yabancı yatırımla alakası yok, kendisinin içinde yapacağın yatırımla vakiti belli tek süre dahada daraltabiliriz” izahını yaptı.

“Arda, Elia, Adebayor ve Emre, tertemiz tasima benzeri olacak”

İlk yarıda sakatlıklar hasebiyle yararlanamadığı isimlerin 2. yarıda takıma tertemiz tasima tesiri yapmasını beklediğini söyleyen Abdullah Avcı, “Sadece Arda değil, Elia, Adebayor ve Emre’nin de uzunca süre gelen sakatlıkları vardı. Bu dört oyuncunun tertemiz tasima benzeri olmasını düş ediyoruz. Çok çok yararlanamadık bu isimlerden. tek alanda sıkışmış olduk. Sol tarafta iki oyuncunun sakatlığı etkiledi. Sistem ve organizasyon, oyuncuyu kıymetli kılıyor. yoksun oyuncu olmasına karşın sistem ve organizasyon bizi yukarıda tuttu. Onların katılımıyla dahada da iyi olacağız. Hepsinin katılımını performans belirleyecek” diye konuştu.

“Türkiye’nin her yerinde saygı görüyoruz”

Milli takımda olduğu dönemde medya baskısının olduğunu söyleyen Abdullah Avcı, “Bu Vaziyetin nasıl yönetilmesi gerektiğini de o dönemde öğrenmiş oldum. Bu ülkede taraftar ve medya baskısının ne demek olduğunu tam manasıyla bilmiyorum. Taraftar kültürüne, bütün takımlar yerine sahip olmamız gerekiyor. Bu tek oyun, bu oyunun içinde rakibe saygı gösteren, tiyatro izler benzeri takımına heyecan veren tek kültür oluşturmamız gerekiyor. En mühim baskı, işini doğru yapabilme ve başarılı olma baskısıdır. Biz bunu Zati yaşıyoruz. 4,5 sene evvel taraftar sayımız sıfırdı. Şu anda 4-5 binleri buldu. Türkiye’de nereye gidersek gidelim, takim olarak, takım olarak ve hoca olarak saygı görüyoruz. Kulübümüz taraftar kültürünün oluştuğu tek seyirci profili amaciyla çalışmalar yapıyor. Aidiyet duygusunun olduğu tek seyirci profiline ihtiyacımız var” diyerek sözlerine ayni ritimde devam etti.

“Fenerbahçe’den öneri almadım”

Phillip Cocu’nun Fenerbahçe’deki görevine bitirilmesi sonrasında sarı-lacivertli kulüple isimi geçen Abdullah Avcı, öneri almadığını söyledi. Fenerbahçe’nin kendisine öneride bulunmadığını belirten başarılı teknik adam, “Ama hatri sayilir büyüklükte kulüplerde ismimin dolaşması, ekibimizin ve benim doğru işler yaptığını gösteriyor. Bu çok keyifli tek durum ama resmi öneri almadım. Bundan evvelki senelerde teklifler almıştım. Ama bun sene almadım. Benim hikayem başka tek hikaye. Türkiye’de oluşturulmamış tek şey. 2006’da başlayan, arada ulusal takım var olan ve şu anda da süre gelen tek süreçtir. Şu vakit itibariyle ne oyuncu, ne kulüp, ne de Abdullah Avcı üzerinden değil, mayıs nihayetinde bitecek ligimize odaklandık. Sezon başında koyduğumuz hedefe erişmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kulübün menfaati önemli”

Başakşehir’de başarıya ulaşması vaziyetinde kariyerini başka tek kulüpte sürdürüp sürdürmeyeceği Sualini Cevaplayan Abdullah Avcı, “Zaman ve asama gösterecek. Öncelikle şampiyonluk, derhal peşinden da kulübün menfaati doğrultusunda devinim edeceğiz. Bugüne civarindan oyunculara ve bana gelen teklifleri her vakit kulübün menfaati doğrultusunda değerlendirdik. sene sonu itibariyle duygularımız ve projelerimiz nasıl olacak, bunların hepsini tekrar takim menfaati doğrultusunda değerlendiririz” dedi. Şampiyonluk yarışı ile alakalı da konuşan Avcı, “4,5 senede çok mühim tek saygı kazandık ve oyun organizasyonları kazandık. Bunun vatan içi ve vatan dışında çok müspet tepkilerini alıyoruz ve bunun karşılığında kupa almak istiyoruz. geçen sene kaçırdık şampiyonluğu, bu sene de yarışın içindeyiz. 33 hafta yarışın içinde kalmıştık dahada önce. kaygı ve kaygı yaşamadan oyunu geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Şu anda mayıs ayının sonunu düşünmüyoruz, mücadele maç gittikçe hedefe erişmek istiyoruz” diye konuştu.

“Paranın bu civarindan büyüdüğü noktada teknolojiden yararlanmalıyız”

Fenerbahçe maçında attıkları gol esnasında VAR’ın dönem dışı kalması ve VAR’ın futbola tesiri ile alakalı konuşan Abdullah Avcı, “Fenerbahçe maçındaki vaziyeti talihsizlik olarak adlandırıyorum. mücadeleden ardindan da bunu söylemişti. Belki teknolojide tek dahada olmayacak hatali o anda bizim başımıza geldi. Bu oyunun içinde bunlar var. VAR sistemini en çok istek eden ve destekleyen takim bizdik. Şu anda yüzde 80’lerde doğru karar veriliyor. İnsanın yönettiği tek oyunda yanlislar netlikle olur. MHK de çalışıyor. VAR’la alakalı insanlara dahada çok bilgilendirme yapılması gerekiyor. Bilmemize karşın insanları yanlış yönlendirmememiz lazım. Taca karışmadı, al karta karıştı, ofsaytın çok net şekilde alana çıktığı durumlarda, başka pozisyonların algılarının yapılın insanların yanlış yönlendirilmemesi gerekiyor. VAR’ı sonuna civarindan destekliyoruz. Avrupa’da Bir hayli yerde kullanılıyor. İngiltere tek sonraki sezon başlayacak. Şampiyonlar Ligi nihayet 16 Turu’nda VAR kullanılacak. Teknolojinin hayatımıza girdiği, paranın da bu civarindan büyüdüğü tek yerde bundan elbette yararlanacağız” dedi.

“VAR sayesinde yanlislar dahada da düşecek”

Kulüp olarak aylık ortada hakem analizi yaptıklarını da söyleyen deneyimli teknik adam, “MHK’nin buradaki seminerinde görevliler ile ayak üstü yaptığımız sohbette, aylık veyahut ulusal takım aralarında yaşanmış pozisyonlar üzerinden kulüplere art bildirim yapılabileceğini söyledim. mesele o ayda dört mücadele oynanmış, bunun müspet ve menfi pozisyonları çıkarılıp, oyuncu ve teknik adamlarla yapılan toplantılarda bunun art dönüşleri olur. Oyuncu Daha önceki düzendeki benzeri sahada gidip, hakemin ‘Dinlemem gerekiyor’ demesine karşın Daha itiraz ediyorsa, tribünleri de yanlış harekete geçirir demektir. Önümüzdeki sene dahada az hatali olacaktır. VAR’da oyunun soğuduğunu düşünmüyorum. Süreler net şekilde ekleniyor. Ligimizde topun oyunda kalma süresi 40-45 dakikalardayken, Başakşehir bunu 60-65 dakikalarda oynuyor. Oyunun hızına tesiri olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Bize dahada çok yayın ücreti ödenmesi gerekiyor”

Özellikle Beşiktaş maçlarında, siyah-beyazlı taraftarların, Başakşehir’in oyunu yavaşlatmaya baz alinarak hareketleri olduğu amaciyla reaksiyon gösterdiği hatırlatılan Abdullah Avcı, “Ben bunun esprisini de yaptım. Yayıncı kuruluştan dahada çok yayın ücreti isteyeceğiz. Başakşehir, topa sahip olma süresinde evvel sırada, Başakşehir’in oynadığı mücadelelerde topun oyunda kalma süresi 65 dakika. Ligin yayılması ise 45-50 dakika. Topun oyunda dahada çok kalıyor, araya reklam girmiyor nasıl olsa” diyerek esprili tek cevap verdi.

“Alican’ın gelişimine göre yorum uygulamak dahada doğru olur”

Altınondu’dan tasima edilen Alican Özfesli’yle alakalı konuşan Abdullah Avcı, “Oyuncu tespitini her biri yapabilir mühim var olan oyuncuyu geliştirmektir. Bir takım oyuncular Cengiz benzeri acele cevap verir. Bir takım oyuncuyu vakte bırakırsınız. İrfan Can da bu örneklerden birisi. Cengiz istikbal gelmez çok doğru cevapladı ve gittiği yerde de bunun için ayni ritimde devam ediyor. İrfan’ın, buradaki organizasyona adaptasyonu belli tek süre vakit aldı. Ekip ve departmanlar onla birlikte alakalı sıhhatli çalışmalar yaptı. Fiziksel, oyunsal, taktiksel, beslenme ve genel hayatıyla alakalı çalışmalar oldu. İrfan Can çok mühim tek ara kat ediyor. Alican da ekibin tespit ettiği, bizim de onay verdiğimiz tek isim. Altınordu’yla var olan ilişkilerimizle de oyuncunun tek asagi ligde sezonun sonuna civarindan ayni ritimde devam etmesini istedik. Önümüzdeki sene itibariyle bizde olacak. Sezon başı itibariyle kamptan ardindan Alican’la alakalı konuşursak dahada sıhhatli tek bilgi veririz” diyerek sözlerini sürdürdü.

“Eşi benzeyen olmayan tek akademi projesi yapıyoruz”

Başakşehir’in altyapı ile alakalı da atılıma geçtiğini söyleyen başarılı teknik adam, “4,5 senedir tek akademi projesi üzerinde çalışıyoruz. Her şey hazır. Avrupa’da evvel kez olabilecek tek şey. Stadyum, A takım tesisi ve akademinin birbirine geçişinin olduğu tek tesis burada olacak. Bu tesis ve proje hazır, ihalesi bugün, yarın çıkacaktır. benim düsünceme göre bunun döneminden evvel biz takim olarak da, yöneticilerimizle, başkanımızla şimdiden altyapıya ve insan kalitesine yatırım yapmaya başladık. Buraya geçtiğimizde dahada da hazır olacak. Bunlar mühim doğal ki. Altınordu benzeri başka kulüplerin de bunları yaptıktan sonra, TFF tarafından eğitim Emelli denetlenmesi gerekir. Benim amaciyla de çok mühim var olan asagi liglerdeki rekabet ortamının da organizasyonunun iyi yapılması gerekir. toy ulusal takımlara veyahut A ulusal Takım’a oyuncu geldiğinde dahada hazır şekilde gelsin. Adım adım bunlar da olacak. Bizim bu projemizin hatri sayilir büyüklükte tek bölümü bitti ve artık uygulama bölümüne geçilecek” diyerek sözlerini tamamladı.

İHA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir