• facebook
  • twitter
  • googleplus

Yıllık iznin kullanıldığı süre içinde işveren işçinin sigorta primlerini ödemeye devam eder mi?

  • Ocak 11, 2019
  • 0
Çalışanların en esas haklarından biri var olan senelik destur nedir? senelik iznin kullanıldığı süre içinde işveren işçinin sigorta primlerini ödemeye sürdürür mi? heyecan edilen bütün detaylar haberimizde…

Yıllık destur nedir? senelik iznin kullanıldığı süre içinde işveren işçinin sigorta primlerini ödemeye sürdürür mi? İşte bilinmesi gerekenler…

YILLIK İZİN NEDİR?

Yıllık destur veyahut kanundaki isimiyle senelik ücretli izin, işçinin en esas haklarından biridir. tek dogruluk olmasının yanında, yasayla korunan, işveren tarafından işçiden alınması veyahut işçi tarafından vazgeçilmesi mümkün olmayan tek destur türüdür.

Anayasanın 50. maddesinde garanti altına alınan dinlenme hakkı 4857 S. İş Kanunu’na elbet olarak çalışanlar açısından da önem istek etmektedir. İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deney süresi de içinde olmak üzere, asgari tek sene çalışmış var olan işçilere senelik ücretli destur verilir. Bu asgari tek senelik zamanin başlangıcı iş sözleşmesinin yapıldığı vakit değil, maddede açıkça belirtildiği üzere, işçinin işe başladığı gündür.

İşçilere verilecek senelik ücretli destur süresi, işçilerin kıdemine (hizmet süresi) göre belirlenmektedir.

Buna göre kıdemi;

– tek seneden beş seneye civarindan (beş sene dâhil) var olan işçilere on dört günden,
– Beş seneden çok on beş seneden az var olan işçilere yirmi günden,
– On beş sene (dâhil) ve dahada çok var olan işçilere yirmi altı günden az olmamak üzere senelik ücretli destur verilmesi gerekmektedir.

Yıllık destur sürelerinin iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri veyahut işyeri dahil yönetmelikleri ile artırılabilmesi mümkündür.

Ancak, onsekiz ve dahada minik yaştaki işçilerle elli ve dahada yukarıya yaştaki işçilere verilecek senelik ücretli destur süresi yirmi günden az olamaz.

YILLIK İZİN KULLANAN İŞÇİNİN SİGORTA PRİMLERİ İŞVEREN için ÖDENİR Mİ?

Tüm primler senelik destur süresi içinde de ödenmek zorundadır.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir