• facebook
  • twitter
  • googleplus

Biberon diş çürüğü nedir? Biberon diş çürüğü nasıl önlenir? Biberon diş çürüğü nedenleri ve tedavisi…

  • Ocak 11, 2019
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Geçici olsalar bile, çocuğunuzun bebek dişleri ehemmiyetlidir ve çürüklere karşı Daha hassastır. Bebeklerde ve minik çocuklarda diş çürüğü çoklukla “Biberon Diş Çürüğü” veyahut “Erken Çocukluk Çürüğü” olarak adlandırılır. Peki, Biberon diş çürüğü nedir? Biberon diş çürüğü nasıl önlenir? Biberon diş çürüğü sebepleri ve Rehabilitasyonu ile alakalı heyecan edilenleri haberimizde bulabilirsiniz…

Bebeğin dişleri çiğnemek, konuşmak ve gülümsemek amaciyla gereklidir. Ayrı olarak yetişkin dişler amaciyla tutucu görevi görürler. Biberon diş çürüğü rehabilitasyon edilmezse, ağrı ve enfeksiyon alana çıkabilir. ağırbaşlı çürümüş dişlerin çıkarılması gerekebilir. Şimdi, Biberon diş çürüğü nedir? Biberon diş çürüğü nasıl önlenir? Biberon diş çürüğü sebepleri ve Rehabilitasyonu ile alakalı bilinmesi gerekenlere tek göz atalım…

BİBERON DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDİR?

Bebeklerde ve çok minik çocuklarda diş çürüğü çoklukla biberon diş çürüğü olarak adlandırılır. Biberonun diş çürüğü, şekerli sıvılar veyahut doğal şekerli olanlar (süt ve meyve suyu gibi) bebeğin dişlerine uzunca süre tutunduğunda olur. Ağızdaki bakteriler bu şekere geçer ve dişlere saldıran asitler oluşturur.

Biberon çürüğünde; çürüğe neden var olan biberon değil, biberonun içindeki süttür. hemide anne adayi sütü, ayni vakitte da inek sütü doğal olarak bol miktarda şeker (laktoz) içerir. Bebeklerin gece yatmadan evvel veyahut uyku esnasında anne adayi sütü emmesi veyahut biberon ile inek sütü içmesi ile ağız içinde biriken süt, bakterilerin hızla çoğalması amaciyla ahenk gösteren tek ortam oluşturur. Uykuda tükürük salınımının azalması, bakterilerin ürettiği asit karşısında minenin çözülmesini kolaylaştırır.

shutterstock_1233921091

BİBERON DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDENLERİ

Biberon Diş Çürüğü en sık üst ön dişlerde görülür, ama başka dişler de etkilenebilir.

Diş çürümesine kapı aralayabilecek Bir hayli öğe vardır. Yaygın nedenlerden biri bebeğin dişlerinin şekerli içeceklere uzunca süre maruz kalmasıdır. Bebek tek biberonla yatağa yatırıldığı vakit veyahut tek biberon titiz tek bebek amaciyla emzik olarak kullanıldığında diş çürüğü oluşabilir.

Diş çürüğü, anneden (veya birincil bakıcıdan) bebeğe geçmeye neden var olan bakterilerin geçmesine kapı aralayabilecek tek hastalıktır. Bu bakteriler tükürükten geçer. Bakteri, annenin bebeğin mamasının sıcaklığını veyahut tadını test etmek amaciyla bebeği beslediği kaşığı veyahut temizlemek emeliyle düşen emziği kendisinin ağzına sürmesiyle anneden bebeğe geçer.

Bebeğiniz veyahut minik çocuğunuz yeteri civarindan miktarda florür almazsa, Ayrı olarak diş çürüğü rizikosu de artabilir. İyi havadis şu ki çürümenin önlenebilir olması.

BİBERON DİŞ ÇÜRÜĞÜ ne türlü ÖNLENİR?

– Biberon çürüğünün acele tanısı amaciyla çocuğunuzu netlikle tek yaşından evvel pedodontiste götürün.
– tek yaşından bu yana uykuda beslenmesine destur vermeyin.
– Bebeğinizi dişlerini itinali olarak her beslenmeden ardindan ıslak tek tülbent veyahut diş fırçasıyla temizleyin.
– Çocuğunuzun dişlerini diş macunu olmadan, evvel dişi çıktığı andan bu yana fırçalamaya başlayın. Diş macunu kullanmayı seçenek ederseniz, florür içermeyen kullanın.
– bütün bebek dişleri çıktığında diş ipi kullanın.
– Beslenme sonrasında bebeğinizin dişlerin temizleyemediğiniz vaziyetlerde su içirin.
– Bebeğinizin sütüne bal, reçel, pekmez benzeri çok şeker detayli besinler ek etmeyin.
– Çocuğunuzu evvel doğum gününde tek bardaktan içmeye teşvik edin.
– sıhhatli beslenme alışkanlıklarını teşvik edin.

BİBERON DİŞ ÇÜRÜĞÜ TEDAVİSİ

Tedavi çocuğunuzun yaşına ve Vaziyetin ciddiyetine göre değişir. tek mevzunun en acele belirtilerinde siz ve çocuğunuzun diş hekimi, rehabilitasyon ve tedaviye baz alinarak tek yaklaşım geliştirmek amaciyla birlikte çalışabilirsiniz.

Diş yüzeyindeki ak lekeler biberon diş çürüğünün acele belirtileridir. Bu aşamada, bütün dişleri remineralize (çürüme sürecinin tersine çevrilmesi, çürümenin durdurulması) etmek amaciyla florür Rehabilitasyonu veyahut florür verniği kullanılabilir. Bu işlem aslında diş minesini tekrar inşa etmeye muavin olarak, evvel aşamalarındaki bozulmayı tersine çevirir. Çocuğunuzun diş hekimi Ayrı olarak florür takviyesi önerebilir. Bu aşamada, bebeğinizin diyetinde de çürümenin ilerlemesini engellemek amaciyla farklıklar yapabilirsiniz. Bu farklıklar şunları içerebilir:

– Asitli yiyecekleri sınırlamak
– Sınırlı meyve suları, özellikle narenciye suları
– Çocuğunuzun şişesinde meyve suyu, metot veyahut süt bulundurmak.

Bu farklıklar Her vakit çocuğunuzun bebek doktoru ve / veyahut bebek diş hekimi ile koordineli olarak yapılmalıdır. Çocuğunuzun yaşına, genel sağlık ve beslenme gereksinimlerine bağlı olarak, Bir takım perhiz değişiklikleri İhtiyaç duyulan olabilir.

Eğer çürüme ileri aşamalarda tespit edilirse, florür işlemleri artık yeteri civarindan olmaz. dahada şiddetli bozulma belirtileri şunlardır:

– Dişlerde kahverengi veyahut kara lekeler
– Kanama veyahut şiş diş etleri
– Enfeksiyonu gösterebilecek ateş, şişme veyahut huzursuzluk
– Ağız kokusu

Çocuğunuz bu semptomlardan rastgele tek tanesini gösterirse, mümkün var olan en kısa müddette diş hekimi görmek zorunludur. Çürüme yayılırsa, çocuğunuz kapsamı geniş restorasyon tedavileri ve Hem de diş kaybı yaşayabilir.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir