• facebook
  • twitter
  • googleplus

İnternetten kartlı ödeme tutarı 140 milyar TL seviyesinde

  • Ocak 6, 2019
  • 0
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) genel Müdürü Soner Canko, webten kartlı tediye tutarının geçen sene 140 milyar Lira seviyesine ulaştığını belirterek, “İnternetten kartlı tediye tutarının 5 senede dört kat artması dijital dönüşümün ne civarindan hızlı gerçekleştiğini ve kartlı ödemelerin dinamosunun webten kartlı ödemeler olduğunu gözler önüne serdi.” dedi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) genel Müdürü Soner Canko, yaptığı açıklamada, geçen sene kartlı ödemelerin dinamosunun webten kartlı ödemeler olduğunu vurguladı.

İnternetten tediye alışkanlıklarının her geçen vakit artmasının kartlı tediye istatistiklerine de yansıdığını belirten Canko, geçen sene ocak-kasım döneminde 135,5 milyar Lira meblağında webten kartlı tediye yapıldığını bildirdi. Canko, geçen sene tamamında ise webten kartlı tediye tutarının 140 milyar Lira seviyesine ulaştığını aktardı.

2013’te 35 milyar Lira var olan mevzubahis tutarın 5 senede dört kat artmasının dijital dönüşümün ne civarindan hızlı gerçekleştiğini ve kartlı ödemelerin dinamosunun webten kartlı ödemeler olduğunu gözler önüne serdiğini belirten Canko, şunları kaydetti:

“2017 seneninde yüzde 45 büyüyen webten kartlı ödemeler, 2018’de yüzde 41 büyüyerek hızlı artışına ayni ritimde devam ederken, webten kartlı ödemelerin toplaminda kartlı ödemeler içindeki hissesi ise yüzde 16 seviyesini geçmiş bulunuyor. 5 sene evvel bu payın yüzde 8 düzeyinde olduğu düşünüldüğünde, bu erken gelinen noktada webten alışverişlerin hayatımızda ne civarindan mühim tek paya sahip olduğu görülüyor. BKM Express bilgilerine göre de webten yapılan işlemlerin artık yüzde 68’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir.”

Canko, nihayet senelerde Yalnızca webten ödemelerde dahada çok kullanılan sanal kredi kartı sayısının da artışını sürdürerek 6,3 milyon adede ulaştığını bildirdi.

Toplam kredi kartı sayısının yüzde 9’unu oluşturan sanal kredi kartlarıyla geçen sene 11 ayında 6,1 milyar Lira meblağında webten tediye gerçekleştiğini belirten Canko, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 57 artış gösteren sanal kredi kartlarıyla yapılan ödemelerin webten yapılan toplaminda kartlı ödemelerin yüzde 5’ini oluşturduğunu kaydetti.

“TURİZM AÇISINDAN ÇOK İYİ BİR SEZON GERİDE KALDI”

Soner Canko, 2018’in en mühim gelişmelerinden birinin turizm sektöründe gerçekleştiğine işaret ederek, geçen sene 11 aylık bilgilerine bakıldığında, yabancı kartlarla Türkiye’de takriben 41 milyar Lira alışveriş yapılırken, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 85 artış gerçekleştiğini söyledi.

Bunun, yabancı kartlarla yapılan alışverişlerde nihayet senelerde gerçekleşen maksimum artış ve alışveriş meblağı olduğuna dikkati çeken Canko, turizm açısından çok iyi tek sezonun arkada kaldığını anlattı.

Canko, geçen sene yabancı kartlarla Türkiye’de yapılan ödemelerin 44 milyar Lira seviyesine ulaştığını da bildirdi.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

BKM genel Müdürü Canko, teknolojinin hayatın her alanına girmesi ve yasamsal medya kullanımın artmasıyla dolandırıcılık faaliyetlerinin de boyut değiştirdiğini söyledi.

Dolandırıcıların sahte SMS, e-posta ve yasamsal medya (Facebook, Instagram, Twitter) üzerinden finansal kuruluşlara ait benzeri görünen sahte hesaplar, reklamlar veyahut arama motorları üzerinden tüketicilere ulaştığını belirten Canko, dolandırıcıların sahte web siteleri aracılığıyla kimlik bilgileri, şifre, pin, parola, annenin izdivaç etmeden evvelki soyadı ve benzeyen saklı verileri isteyebildiğini anlattı.

Canko, SMS, e-posta ve yasamsal medya üzerinden yönlendirilen veyahut arama motorları üzerinden giriş yapılan web sitelerinin adreslerinin netlikle denetim edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Sertifika ve adreslerde mesele görülmesi vaziyetinde netlikle işlem yapılmaması ve bankaya bilgi verilmesi gerektiğini belirten Canko, şunları kaydetti:

“Bilmediğiniz kaynaklardan gönderilen veyahut tanıdığınız kişilerden kuşkulu mevzu başlıklarıyla gelen SMS, WhatsApp ve e-posta iletilerindeki linklere tıklamayın. gsm telefonlarınıza yüklemek istediğiniz uygulamaları netlikle resmi uygulama mağazalarından (Google Play, Apple Store gibi) indirin. Resmi olmayan uygulama mağazalarından veyahut web sitelerinden indireceğiniz uygulamalar hasebiyle telefonunuza virüs bulaşabilir. Ayrıca, telefon rehberiniz, size gelen SMS’ler ve bankacılık bilgileriniz ele geçirilebilir.”

“GÜVENİLİR SİTELERDEN ALIŞVERİŞ YAPIN”

Soner Canko, elektronik ticaretin nihayet vakitte yaygınlaşmasıyla bu alandaki dolandırıcılık olaylarında artış yaşandığına dikkati çekti.

Bu konuda tüketicilere ikazlarda bulunan Canko, “Alışveriş yapacağınız siteyi iyice araştırın. Bilinen ve emin bulduğunuz alışveriş sitelerinden alışveriş yapın. SMS’le mesajlan tek kullanımlık şifrelerin bulunduğu mesajlarda, iş yeri isimi ve meblağ bilgilerini netlikle denetim edin.” dedi.

Dolandırıcıların ATM’lerde Bir takım mekanizmalar kurarak kartları kopyaladığını belirten Canko, ATM’lerden işlem yaparken de titiz olunması gerektiğini söyledi.

ATM’lerde işlem yaparken kimseden yardım istek edilmemesi, banka görevlileri dahil şifrenin kimseyle paylaşılmaması gerektiğini belirten Canko, “İşlem yaptığınız ATM’de hususi olarak yerleştirilmiş tek cihazdan kuşku duyarsanız derhal bankanıza havadis verin. Kartınızın, çekmek istediğiniz paranızın ATM’de sıkışması vaziyetinde kendisinin telefonunuzdan derhal bankanızı arayın. Kartınızı kapattırmadan ATM başından ayrılmayın. Bu tip vaziyetlerde size muavin olmak istek eden kişilere karşı titiz olun.” şeklinde konuştu.

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir