• facebook
  • twitter
  • googleplus

17 yılda 17 kez mülakata girdi, çalışma hakkı olduğu işletmeye giremedi

  • Ocak 6, 2019
  • 0
Eskişehirli Ferdi Çakmak, 2003 yılından bu yana 17 sefer Kırka Eti yeralti maden Bor İşletmesi imtihanlarına ve mülakatlarına girdi ama tek türlü işe giremedi. Tarlalarını ETİ yeralti maden fabrikasına sattıkları amaciyla fabrikada çalışma hakkı galip gelen Ferdi Çakmak benzeri çok sayıda mağdur olduğunu öğrenildi. Sınavlarda başarılı oldukları halde karşın mülakatlarda siyasi nedenlerle insanların elendiğini müdafaa eden cumhuriyet milletçe partisi Eskişehir mebus Utku Çakırözer, konuyu meclis gündemine taşıdı.

CHP Eskişehir mebus Utku Çakırözer, Kırka Eti yeralti maden Bor İşletmesinde çalışma hakkı olduğu halde siyasi görüşü hasebiyle fabrikaya alınmadıklarını belirten vatandaşların vaziyetini meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, mevzubahis kişilerin kendilerine tanınan fabrikada çalışma haklarından yararlanamadıklarını kaydederek, bu kişilerin sınavlardan başarılı puanlar almalarına karşın mülakatlarda siyasi düşüncelerinden dolayı elendiklerini argüman etti.

“TARLALARINI ETİ yeralti maden FABRİKASINA SATTILAR”

Mağdur oldukları anlatilan vatandaşların tarlalarını ETİ yeralti maden fabrikasına sattıkları amaciyla fabrikada çalışma haklarının bulunduğunu ama çeşitli bahanelerle işe alınmadıklarını müdafaa eden CHP’li Çakırözer, “Kırkalı hemşehrilerimiz Ferdi Çakmak, Kurtuluş Hoş, Süleyman Şakar bunlardan Yalnızca üçü. Çakmak, Hoş ve Şakar benzeri yüzlerce kişi tarlalarını ETİ yeralti maden fabrikasına sattıkları amaciyla fabrikada çalışma hakkı kazandılar. Ferdi Çakmak 2003 yılından bu yana 17 sefer sınavlara, mülakata girdi ama siyasi görüşü hasebiyle Daha fabrikaya alınmadı. Şimdi işçi alımı yapılıyor. İş, aş probleminde politika olmamalıdır. Bu yurttaslar artık fabrikaya alınsın, ulusal servetimiz Kırka Bor siyasete penis edilmesin” diye konuştu.

HAK ETTİKLERİ HALDE 15 YILDIR FABRİKAYA ALINMIYORLAR

Kırka Eti yeralti maden Bor Fabrikası’nın Türkiye’nin en mühim ihraç kaynaklarından biri olduğunu belirten Çakırözer, şöyle ayni ritimde devam etti; “Sadece Eskişehir’imiz değil, bütün ülkemiz bu fabrikayla gurur duyuyor ama bizim fabrikada tek sıkıntımız var. çalisan alımında yapılan partizanca tutum. İnsanlar siyasi görüşleri hasebiyle dogruluk ettikleri halde bu fabrikada çalıştırılmıyorlar. Şimdi fabrikaya işçi alımı var. Artık bu insanlara tek iş, aş kapısı açılmalı. Bakın Ferdi Çakmak, Kurtuluş Hoş, Süleyman Şakar ve dahada onlarcası… Ferdi Çakmak 2003 seneninde tarlasını Eti Madene sattı ve fabrikada çalışmaya doğal dogruluk kazandı. 17 kez, tam 17 sefer mülakata girdi ve 17’sinde de reddedildi. Şimdi fabrikanın sitesinde işçi alım ilanı var. Artık bu partizanca tutumdan vazgeçilmeli ve Ferdi Çakmak ile arkadaşları dogruluk ettikleri benzeri fabrikada çalıştırılmaya başlamalıdır” diye konuştu.

YÜZE YAKIN TAŞERON KADRO BEKLİYOR

Fabrikada taşeron olarak çalışan işçilerinde mahkeme kararlarına karşın kadroya alınmadığına dikkat çeken Çakırözer, taşeron işçilerin de mağduriyetlerinin de giderilmesini istedi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir