• facebook
  • twitter
  • googleplus

Patrona prim indirimi devam ediyor

  • Aralık 30, 2018
  • 0
Aile ve yasamsal siyasetler Bakanlığı’ndan yapılan izaha göre 6 puanlık yasamsal güvenlik prim indirimi 2019 seneninde da ayni ritimde devam edecek.

Aile, Çalışma ve yasamsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 51 kent ve iki kazada işverenlere sağlanan ek 6 puanlık yasamsal güvenlik prim indirimini 2019 seneninde da ayni ritimde devam ettireceklerini bildirdi.

Selçuk, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, hükümet olarak, yatırım ve istihdamı desteklemeye ayni ritimde devam ettiklerini belirtti.

İşverenlerin üzerindeki maliyetleri düşürmek ve onların rekabet gücünü artırmak emeliyle istihdam teşvikleri uyguladıklarını hatırladan Selçuk, şunları kaydetti:

“Bu teşviklerden biri de 2013’ün ocakta ayından bu yana sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyeleri dikkate alınarak belirlenmiş var olan 51 ilimiz ile iki ilçemizde (Gökçeada ve Bozcaada) 5 puanlık prim teşvikine ekstradan tatbik edilen ek 6 puanlık bölgesel istihdam prim teşvikidir. 2016’nın şubat ayından bu yana teşvikten faydalanabilmek amaciyla asgari 10 sigortalı çalıştırma şartını kaldırarak, tek ila 9 sigortalı çalıştıran işverenlerimizi de teşvikin kapsamına aldık. böylelikle bu bölgelerdeki bütün işverenlerimizi 6 puanlık prim indiriminden yararlanabilir vaziyete getirdik.”

6 MİLYAR TL’YE YAKIN KATKI

Bakan Selçuk, 6 puanlık ek prim teşvikinden aylık vasati 246 bin iş yeri ile 1,4 milyon sigortalının istifade ettiğini ve teşvikle işverenlere 6 milyar liraya yakın katkı sağladıklarını ifade ederek, şu verileri verdi:

“Cumhurbaşkanımızın destek ve takdirleriyle 51 kent ve iki kazada işverenimize sağladığımız ek 6 puanlık yasamsal güvenlik prim indirimini 2019 seneninde da ayni ritimde devam ettiriyoruz. İşverenlerimizi, 2019’da minimum ücretten istihdam ettikleri tek sigortalı amaciyla 5 puanlık prim indiriminden 127 Lira 9 kuruş, 6 puanlık prim indiriminden 153 Lira 5 kuruş olmak üzere toplaminda 281 Lira dört kuruşluk prim indiriminden faydalandırıyoruz. böylelikle mevzubahis işverenlerimiz, minimum ücret üzerinden çalıştırdıkları tek sigortalı amaciyla 882 Lira 6 kuruş adina 601 Lira iki kuruş, yasamsal güvenlik primi ödeyecek.”

Söz konusu prim teşvikinin hayırlı olmasını dileyen Selçuk, işveren ve işçilerle birlikte ülkenin ekonomisine, kalkınmasına ve büyümesine katkı vermeye ayni ritimde devam edeceklerini vurguladı.

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir