• facebook
  • twitter
  • googleplus

Patlatma Uzmanı Mehmet Güler, Ürdün’de 1 Ton Patlayıcıyla Dev Yapıyı Tek Seferde Yıkacak

  • Aralık 20, 2018
  • 0

hayat genelinde çok sayıda ülkede inşa ettikleri ihtişamlı yapılarla adından laf ettiren Türk firmaları, yıktıkları binalarla da isimlerini duyurmaya başladı.

doğal gaz boru hattı yapımı amaciyla 2012 seneninde Konya’da bin 800 metre uzunluğundaki hattı patlatarak “dünyanın en uzunca patlatması” rekorunu kıran, Osmangazi Köprüsü’nün ayakları amaciyla denizin 26 metre altında patlatma yaparak tarihe geçen patlatma uzmanı Mehmet Güler, geçen sene Irak’ın Süleymaniye şehrinde 40 metre yüksekliğindeki 64 silo ve 55 metre yüksekliğindeki un fabrikasından oluşan dev yapıyı patlatarak beynelmilel belgesellere mevzu oldu.

Ünü yeryüzünde dağılan Mehmet Güler, nihayet olarak Ürdün’den gelen öneri üstüne Akabe şehrinde 9 metre çap ve 45 metre yükseklikteki 75 adet silo ve bitişiğindeki 55 metre yükseklikteki kule binasının yıkım işini aldı. toplaminda 200 bin ton buğday depolama kapasitesine sahip dev yapıyı tek seferde patlatarak “yerle tek etme” taahhüdü veren şirket, binadaki hazırlık çalışmalarını tamamladı.

“YIKILMA GARANTİSİ VERİYORUZ”

Ege Nitro şirketi yönetim heyeti Başkanı Mehmet Güler, binayı meselesiz şekilde yıkabilmek amaciyla duygulu hesaplamaların yapıldığını, bomba kapsüllerinin yerleştirilmesi amaciyla binaya 9 bin 535 delik açıldığını ifade etti. Binanın yıkılması amaciyla tek ton patlayıcı kullanılacağını, bunun yeryüzünde yapı yıkımı amaciyla kullanılan en hatri sayilir büyüklükte miktar olduğunu belirten Güler, şu değerlendirmede bulundu:

“Patlayıcılar Ürdün devleti tarafından tedarik ediliyor. Akabe Limanı’na yanaşacak gemiden istikbal patlayıcıları açtığımız deliklere yerleştireceğiz. Patlatma amaciyla sene nihayet haftasını planladık. ama yıkım neticesi oluşacak toz bulutunun kent üstüne dağılmaması amaciyla rüzgarın kuzeyden esmesi ve Akabe Limanı’nda gemi hareketliliğinin olmaması gerekiyor. Kral 2. Abdullah’ın manyetoya basacağı patlatma, yeryüzünde en çok patlayıcının kullanıldığı yapı yıkım projesi olacak. yeryüzünde dahada evvel bundan dahada hatri sayilir büyüklükte yapılar yıkıldı. Örneğin ABD’de tek futbol sahasının patlatılması en büyüklerden birisidir. ama tek ton patlayıcının kullanıldığı evvel patlatma projesi bu olacak. Başarılı olursak bu manada tek rekora imzasini atacağız.”

eş projelerde seçenek edilmelerinin sebebinin firmalara yıkım garantisi vermelerinden kaynaklandığını, rakiplerinin bu garantiyi veremediğini ifade eden Güler, her tek proje amaciyla Ar-Ge çalışması yürüttüklerini, uzunca test süreçleri ve mühendislik hesaplamalarının derhal peşinden taahhüt verdiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir