• facebook
  • twitter
  • googleplus

Avukat Koşar: ‘Papağana işkence eden Murat Özdemir TCK’ya göre ceza alamaz’

  • Aralık 18, 2018
  • 0

Hayvanlara baz alinarak suçlardaki cezasızlık hasebiyle istismar ve şiddet olayları her geçen vakit çogalarak ayni ritimde devam ettiğini belirten deneyimli karar avukatı Çiler Nazife Koşar, tek tv programında ünlenen Murat Özdemir’in papağana işkence ettiği gerekçesiyle karar alamayacağını savundu.

“Meclis’te bekleyen yasanın tek vakit evvel çıkartılarak, cezaların ‘paraya çevrilemez, ertelenemez’ olması gerekiyor” diyen Koşar, “Kaldı ki Meclis’te bekleyen yasadaki cezalar da yetersiz. 2-3 aydan başlayan cezalar laf konusu, bunlar da Zati paraya çevrilebiliyor, ertelenebiliyor. Oysa asagi sınır iki seneden başlamalı, paraya çevrilmemeli ve ertelenmemeli. ama o vakit caydırıcı olur” şeklinde konuştu.

Son olayda tek TV’deki yarışma programında diskalifiye olduktan ardindan yasamsal medya üzerinden yayın yapan Murat Özdemir’in papağana yaptığı eziyetin kan dondurucu olduğunu belirten Avukat Koşar, “Bugün papağana bunu yapan, yarın çocuğuna, eşine, arkadaşına aynı şeyleri yapabilir. Hayvanlara karşı işlenen öldürme ve işkence fiillerine karşı caydırıcı önlem ve cezai yaptırımların öngörülmesi gerekiyor. Hayvanlara karşı işlenen suçlar da aynı insanlara yapılmış benzeri Türk karar Kanununda yer bulup cezalandırılmalı. Medyaya yansımayan kim bilir ne çok şiddet ve tecavüz olayı var. hükümet bu konuyla alakali tek vakit evvel önleyici tedbirler almalı” dedi.

Murat Özdemir’in yaptığı hareketin Türk karar Kanununda tek yaptırımı olmadığını belirten Koşar, “Ne yazık ki bu papağını ayağını altına alıp ezse, öldürse dahi karar alamaz. tek vakit evvel TBMM’de bekleyen hayvanlar amaciyla yasanın geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘Sosyal medyadan hakaretin dahada çok cezası var’

Bazı suçlarla alakalı olarak, suçun alenileşmesi ve dahada geniş kitlelere ulaşması hasebiyle yükselen kişisel zararları dikkate alarak, yasamsal medya üzerinden işlenen suçlar amaciyla dahada çok karar öngördüğünü belirten Avukat Koşar, “Örneğin, Türk karar Kanunu’nun 125. maddesinde düzen eden genel ‘hakaret’ suçunun yasamsal medya gerçekleşmesi seklinde iki seneye civarindan mapus cezası var. aynı zamanda TCK’nın 106. maddesindeki ‘tehdit’ suçunun yasamsal medya üzerinden sahte tek ad ile işlenmesi seklinde suçun işleniş biçimi ve mağdurda tesirleri dikkate alınarak, genel tehdit suçundan dahada ağır tek karar laf konusu. Öte istikametten kişilerin adresleri, kimlik bilgileri, resimlerini ve hususi bilgilerini de izinsiz paylaşmak hatali teşkil ediyor. Aynı şekilde yasamsal medyada elden ele dolaşan görüntüler, ses kayıtları hoşunuza gitse dahi izinsiz olarak paylaşamazsınız. Çok ağırbaşlı hukuki yaptırımları olmakla birlikte bu stil paylaşımların mahkemelerde delil olma özelliği de unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

‘Hayvana karşı işlenen suçlara yönetimsel kazanç cezası’

5199 sayılı Hayvanları savunma yasasi 1. Madde’de, hayvanların huzurlu yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve ahenk gösteren muamele edilmesini saglamak etmek, hayvanların acı, ıstırap ve işkence çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her biçimde mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak olduğunu belirten Avukat Çiler Nazife Koşar, “Bu Yasanın emeli doğrultusunda yasaklanan hükümlere ters davrananlara kanun kapsamında yönetimsel kazanç cezaları öngörülmüştür. ama tek canlıya eziyet, işkence etmek, perişan muamelede bulunmak benzeri hatali oluşturan davranışların cemiyet vicdanını rahatlatmadığı benzeri hiçbir Emele hizmet etmeyen caydırıcılığı tartışılır var olan Yalnızca yönetimsel kazanç cezaları yeteri civarindan olmayıp; nihayet dönemlerde hayvanlara baz alinarak yapılan perişan muamelenin artması da bu söylenenleri destekler niteliktedir” dedi.

Avukat Koşar, Meclis’te bekleyen Hayvanları savunma Kanununda farklık yapılmasına değin kanun tasarısında şu maddelerin olduğunu söyledi: “Sahipli veyahut sahipsiz hayvana gaddar ve acımasızca muamelede bulunan veyahut işkence eden veyahut haklı tek neden olmaksızın öldürene dört aydan üç seneye civarindan mapus cezası verilecek. ani çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4,5 seneye çıkacak. Nesli yok olma tehlikesi altında var olan tek hayvanı öldürene üç seneden 7 seneye civarindan mapus cezası verilecek. ani çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 4,5 seneden 10,5 seneye civarindan mapus olacak. Hayvanları birbirlerine zararli olacak şekilde dövüştürenler iki aydan iki seneye civarindan hapisle cezalandırılacak. Sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikayetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başsavcılığa yazılı başvurusuna bağlandı. Bakanlık bu görevi bölge müdürlükleri ile kent ve ilçelerdeki taşra örgütleri aracılığıyla adina getirecek.”

‘Şimdiki kanun yetersiz’

Yakın vakitte siber suçlarla ugras kapsamında tedbire şube müdürlüğü içerisinde 11 tertemiz sehpa kurulduğunu belirten Koşar, “Buna göre evvel kez hayvana baz alinarak şiddet ve hayvan haklarını ihlal edenlere baz alinarak de ‘hayvanlara şiddet’ masası çalışmalara başladı. Hayvanlara şiddet bulunan görüntüleri yayan, bunları paylaşan ve hayvana şiddet uygulayanlar tespit edilerek adli mercilere çıkarılıyor. Nitekim bu kapsamda en nihayet Murat Özdemir tarafından papağana yapılan işkence, yasamsal medya hesabından canlı olarak yayınlanmış ve toplumda hatri sayilir büyüklükte tek infial uyandırması hasebiyle gözaltına alınmışsa da, var yasaya göre, bu suçun karşılığı, Yalnızca yönetimsel yaptırımdır. netice olarak, 5199 sayılı Hayvanları savunma yasasi yetersizdir. Tasarının caydırıcı yaptırımlarla desteklenerek tek vakit evvel yasalaşması gerekmektedir” dedi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir