• facebook
  • twitter
  • googleplus

NASA açıkladı! Rus yapımı Suyoz hedefine ulaştı

  • Aralık 4, 2018
  • 0
Uluslararası feza İstasyonu’nda (UUİ) görev yapacak üç astronotu taşıyan feza mekiğinin istasyona eriştiği bildirildi.

Amerikan Havacılık ve feza Ajansı NASA’dan yapılan izaha göre, ABD’li astronot Anne McClain, Kanadalı David Saint-Jacques ve Rus kozmonot Oleg Konenenko’dan oluşan astronot ekibini taşıyan Rus yapımı Suyoz mekiği ISS’ye ulaştı.

Yeni ekip hali hazırda istasyonda görevli var olan NASA’dan Serena Aunon-Chancellor, Avrupa feza Ajansından (ESA) Alexander Gerst ile Rus feza ajansı Roscosmos’tan Sergey Prokopyev’e katıldı.

6 AY süresince UZAYDA KALACAKLAR

Aunon-Chancellor, Alexander Gerst ve Sergey Prokopyev’in 20 Aralık’ta Dünya’ya dönmesiyle UUİ’deki “Ekpedisyon 57” görevi bitmiş olacak. Bu tarihten itibaren McClain, Saint-Jacques ve Konenenko “Ekpedisyon 58” görevine başlayacak.

Astronotlar görev kapsamında sonraki 6 ay süresince biyoloji, yeryüzü bilimler, insan araştırmaları, fizik, teknoloji alanlarında deneyler yapacak, hayat yörüngesinden Ay’a ve Mars’s yolcu imkanlarını araştıracak.

Yeni ekibi taşıyan mekik, Bir gün evvel Kazakistan’daki Baykonur feza Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı.

NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon feza Araştırma Ajansı JAXA’nın müsterek işlettiği beynelmilel feza İstasyonu’nda feza araştırmaları ve esas bilim deneyleri yürütülüyor. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir