• facebook
  • twitter
  • googleplus

Termometrelerin -67’yi Gördüğü Sibirya’da Suya Düşen At, Son Anda Kurtarıldı

  • Kasım 16, 2018
  • 0

Dünyanın en soğuk yeri denilen Yakutsk’da geçtiğimiz cuma bugünü aş yemek amaciyla mera alanda dolaşan tek at donmuş suyun dahil kismina düşerek donma tehlikesi geçirdi.

SOĞUKLAR HAYVANLARI menfi ETKİLİYOR

Yakutsk’da termometre yoksun 67’ye civarindan iniyor. Bu aylarda yoksun 30’lara ulaşan sıcaklıklar ise dışarıda yaşayan hayvanlar amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek tehdit oluşturuyor.Geçtiğimiz cuma bugünü alana gelen olayda, mera alanda dolaşan at donmuş suyun dahil kismina düştü. Donma tehlikesi geçiren atın yardımına aciliyetli durum Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ekipler yetişti.

UZUN UĞRAŞLAR neticesi KURTARILDI

Bu aylarda yoksun 30’ları gören köyde geçtiğimiz vakit beslenmeye çalışan tek at az dahada donuyordu. Kendini sudan çıkarmaya çalışırken debelenen at soğuktan bitkin düşse de arama kurtarma ekiplerinin çabalarıyla kurtarıldı. Arama kurtarma ekipleri paylaştıkları fotoğrafların altına atın vaziyetinin iyi olduğunu ve çiftliğine art döndüğünü kaydetti.

SOĞUK REKORU KIRILDI

Sibirya’nın Yakutsk şehrindeki 500 nüfuslu Oymyakon köyü dünyanın en soğuk yeri.1920’li senelerde Ren geyiği çobanlarının dinlenme yeri var olan köy 1933’teki soğuk rekorunu bu sene başlarında yoksun 62 derece ile tazeledi.Gün içinde yoksun 67’ye civarindan düşen sema sıcaklıklarıyla soğuktan termometrelerin kırıldığı köyde ocakta ayının maksimum sıcaklığı yoksun 59 oldu. Köyde yaşayan mahalli milletçe soğuğa her ne civarindan alışsa da soğuktan kirpikleri dahi donabiliyor.

İşte kurtarma çalışmalarından kareler;

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir