• facebook
  • twitter
  • googleplus

Kayhan: Domates fiyatları düşecek

  • Kasım 14, 2018
  • 0
Antalya Kumluca tarım Odası Başkanı Süleyman Kayhan domates ücretleri ile alakalı İzah geldi. reis Kayhan, tek kilo domatesin İstanbul’daki lüks marketlerde 12 TL’ye satıldığını belirterek “Şu vakit istek çok, istek azdır. 15 ila 20 vakit ardindan domates bollaşacak ve tarladan çıkış ücreti 1,50 liraya civarindan düşecektir” dedi.

Antalya Kumluca tarım Odası Başkanı Süleyman Kayhan, rençperlerin doların düşmesine karşın maliyet fiyatlarının yerinde durduğundan yakındığını söyleyerek, “Dalgalanan dolar kurundaki belirsizlik hasebiyle çiftçinin önünü göremiyor. Rençperin çok ağır şartlar altında ayakta kalma mücadelesi veriyor” dedi.

Antalya Kumluca tarım Odası Başkanı Süleyman Kayhan

Antalya Kumluca tarım Odası Başkanı Süleyman Kayhan

15 İLA 20 GÜN ardindan DOMATES 1,50 KURUŞA DÜŞECEKTİR.

1 kilogram domatesin üreticiden çıkış ücretinin üç ila 3,40 kuruş olduğuna dikkat çeken Kayhan, “Salatalık evvel çıktığında iki Lira idi, şimdi 75 kuruştan alıcı bulamıyor. Seradan, üç TL’ye çıkan tek kilo domates, İstanbul’daki marketlerde 12 TL’ye satılıyor” şeklinde konuştu.

resim1_6652820

Üretici ile alıcı arasında çok fazla aracı olduğunu belirten Kayhan, “Artan maliyetler ve seranın tertemiz başlaması, domates ve başka sebzelerdeki ücretleri menfi etkiliyor. Aslında bu arz-talep meselesidir. Şu vakit istek çok, istek azdır. 15 ila 20 vakit ardindan domates bollaşacak ve fiyatlarda 1,50 kuruşa düşecektir” dedi.

resim1_6652819

MALİYET YÜKSEK

Kumluca tarım Odası Başkanı Süleyman Kayhan, çiftçinin şu vakit önünü göremediğinden yakınarak şöyle ayni ritimde devam etti: “40 Lira var olan savunucu ilaç 80 TL, 100 TL’lik gübre 200 TL, seralık naylon 20 Lira olmuş. eğer yeri kiralıyorsanız, tek dekar yerin kirası senelik 7 bin TL, 40 Lira var olan işçi yevmiyesi 80 TL, en düşük fide ücreti iki TL’dir. tek dekar alandan, ama 40 ton domates yetiştirebiliyorsunuz. bu erken tek çiftçi dekar başına 30 bin Lira kazanamazsa zarar etmiş olacaktır. Çiftçilerin mağduriyeti ancak, girdi masraflarının düşürülmesi, borçlarının silinip, imalat yapması amaciyla teşvik primlerinin verilmesi ile giderilecektir”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in nihayet kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir