• facebook
  • twitter
  • googleplus

‘Çiftçi buğday ekmiyor aç kalacağız’

  • Kasım 14, 2018
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Ziraat Mühendisleri Birliği Daha önceki Başkanı ve Daha önceki mebus Yılmaz Hastürk, “Buğday ekim alanlarının mühim tek bölümü ekilmedi. Buğdayın anne gübresi var olan DAP’a yüzde 100 zam geldi. Rençper Sahiden çok güç durumda. Üretim olmayınca her birimiz aç kalacağız” dedi

Ziraat Mühendisleri Birliği Daha önceki genel Başkanı ve DYP Daha önceki milletvekili  Yılmaz Hastürk, Türkiye’nin tek vakit evvel türk mali buğdaya, gübreye dönmesi gerektiğini belirterek, hayvancılıkta da hangi soy hayvan besleneceğinin tek vakit evvel alana konulmasını istedi.  Rençperin bu sene buğday ekim alanlarının mühim tek bölümüne buğday ekmediğini, DAP gübresine yüzde 100 zam geldiğini laf eden Hastürk, “Üretim olmayınca her birimiz yakında aç kalacağız. tek vakit evvel kendisinin kaynaklarımızla suni gübre üretme, hayvan gübresini de her aşamada kullanmak mecburiyetindeyiz” dedi. Üniversitelerin tarım ve baytar fakülteleri yetkilileriyle yaptıkları toplantılarda “milli tarım politikasıyla yola çıkılması” gereğinin alana çıktığını kaydeden Hastürk, alana çıkan görüşleri şöyle sıraladı:

YERLİ ÜRETİME DÖNÜLMELİ

– Ziraat fakülteleri ile araştırma kurumları ulusal ve türk mali anaç tespit etmeli. Hangi soy hayvan besleneceği belirlenmeli. türk mali buğdaydan GDO’lu ürüne döndük. Yabancı menşeli tohumlarla sebze yetiştiriliyor. Bu yanlıştan dönülmeli.
– Yerli araç ve ekipman imalatı özendirilmeli. Gümrük yükseltilip türk mali üretimin önü açılmalı.
– Destekleme, çiftçinin ihtiyacı, dahil ve dış sektör ihtiyacı gözönünde bulundurularak tek elden yapılmalı.
– Ziraat Bankası, ticari faaliyetlerini kuruluş emeline ahenk gösteren olarak tarıma kredi veren kuruluş haline getirmeli.
– Bölgesel üretime, kaptan çalışmalarla derhal geçilmeli.

ETKİLERİ BİLE BİLİNMİYOR

– Zirai ilaç sayısı azaltılarak türk mali imalat teşvik edilmeli. Çin’den sıhhate tesirleri bilinmeyen ilaçlar getiriliyor.
– Organik tarım teşvik edilmeli. 2010’da hazırlanan yönetmelik yasama geçirilmeli.
– Büyükşehirlerin etrafında tarıma ahenk gösteren köylerde yapılaşma durdurulmalı.
– Pazarlama ve imalat kooperatifler üzerinden yapılmalı.
– Kamunun elindeki ekipmanlar köye yönlendirilmeli.
– Tarım danışmanlığı teşvik edilerek geliştirilmeli. tarım odalarında 450 tarım uzmanı çalışıyor. Bu sayı artırılmalı.
– Müteselsil kefalet yoluyla kredi kullanımı özendirilmeli.
– Çiftçiler, tarım fakülteleri, halk araştırma kurumları ve sivil cemiyet kuruluşları tarafından müsterek eğitmeli.

Başta yüzde 100 zamlanan DAP gübresi olmak üzere yükselen maliyetler sebebinden bu sene buğday ekim alanlarının çoğu boş kaldı.

Başta yüzde 100 zamlanan DAP gübresi olmak üzere yükselen maliyetler sebebinden bu sene buğday ekim alanlarının çoğu boş kaldı.

Tarım arazileri  korunmalı

Tarım arazilerinin savunması amaciyla her biçimde yasal önlemin alınması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz Hastürk, “Tarım iktidar partilerinin tasallutundan kurtarılarak imalat ve pazarlama esasları yasal savunucu tedbirlerle yönlendirilmelidir” dedi. Tarımda politikaların tek tasarı dahilinde değil, hangi ilin siyasi kadrosu ağır basıyorsa ona göre yönlendirildiğini söyleyen Hastürk, “Avrupa Birliği destekli krediler yerinde kullanılmalı, siyasi amaçlar dışına çıkarılıp imalatı artıracak ve yönlendirecek tek biçime getirilmeli” diye konuştu. Hastürk, tarımsal arazide verilmesi koşul olan kredi kriterlerini de tarım Bakanlığı verileriyle “suluda 50 ile 100 dekar, kuruda 200-300 dekar, dikili arazide 10 dekar , örtülü arazide üç dekar” olarak tanımladı. Hastürk, 40 tarım fakültesinden bazılarının isimlerinin “ziraat” ve “doğa bilimleri” olarak değiştirilmesi gerektiğini de vurgulayarak, “İş alanı bulamadıkları amaciyla fakültelerde kontenjanların yüzde 60’ı boş. Tarıma katkıda var olmayan fakültelere yaptırım getirilmeli” şeklinde konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in nihayet kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir