• facebook
  • twitter
  • googleplus

41 tonluk Balık Müzesi kışa hazır

  • Ağustos 28, 2018
  • 0

Yaz ayının ağır ağır arkada kalmasının derhal peşinden kış mevsimine hazırlanan ülkemiz Deniz Canlıları Müzesi’nde mumya balıkların bakımı tamamlandı. yeryüzünde ilk, Türkiye’de tek olma özelliği taşıyan, her türden deniz canlısının mumyalanarak konulduğu müzede yenileme çalışması yapıldı.

Müzede hatri sayilir büyüklükte çaba var

Sergilenen deniz canlılarının bakımı yapılan müze, bu sene de fiyatsız ziyaret edilebilecek.Müzenin kurucusu İstanbul’un meşhur balıkçısı Balıkçı Kenan Balcı, hatri sayilir büyüklükte emeklerle hazırlanan müzede bakımların yapıldığını artık kış mevsimine hazır olduklarını söyledi. Müzenin ziyaretçilere dahada iyi hizmet verebilmesine çaba ettiklerini belirten Balcı, ‘Müzemiz yeryüzünde ilk, Türkiye’de tek. 50 senedir balıkla uğraşan biri olarak hatri sayilir büyüklükte emeklerle bu müzeyi kurduk. İçerisinde denizlerimizde bulunan canlıların hatri sayilir büyüklükte çoğunluğu bulunuyor. Hamsiden, 1,2 ton ağırlığındaki balıklara civarindan her şey burada sergileniyor’ şeklinde konuştu.

Balıkların toplamı 41 ton

Sergilenen balıkların toplaminda ağırlığı 41 tondan çok olduğunu belirten Balıkçı Kenan Balcı, ‘Balıklar mumyalanarak, hususi metotla korunuyorlar. Burada kış mevsimi amaciyla hususi çalışma yaptık. Mumya balıkları tek tek restore ettik. ağırbaşlı tek çaba var burada. Vatandaşlarımız, öğrencilerimiz her vakit buraya alaka gösteriyorlar, tekrar gelmelerini bekliyoruz” dedi.

Müzenin her daim ziyaretçilerini ağırladığını, gelen çocukların hayvanlara alakayla baktığını, dev balıkları görüp heyecanlandıklarını, fotoğraflar çektiğini laf eden Balcı, bu sene da fiyatsız ziyaret edilebileceğini vurguladı. Balıkçı Kenan, herkesin hiç olmazsa hayatında tek kez bu müzeyi görmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir