• facebook
  • twitter
  • googleplus

Kız çocuklarının eğitiminde Gaziantep örnek olacak

  • Ağustos 17, 2018
  • 0
Çok sayıda Suriyeli mültecinin barındığı Gaziantep’in kaptan kent olarak seçildiği projeyle, 11-15 yaşlarındaki Suriyeli kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması hedefleniyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (IGAM) ve Ravda Nur Derneği’nin ortaklığında “Bir Çocuk, tek Öğretmen, tek Kitap Ve tek Kalem Dünyayı Değiştirebilir” isimli projenin tanıtım toplantısı düzenlendi. 11-15 yaşları arasındaki Suriyeli kız çocuklarına baz alinarak okullaşma oranının artırılmasını planlayan projede, Gaziantep kaptan kent olacak.

Mutfak Sanatları Merkezi (MSM)’de düzen eden proje tanıtım toplantısına, Büyükşehir Belediyesi genel Sekreter Yardımcısı Dr. Abdullah Aksoy,  İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı yazi Çorabatır ve Ravda Nur Derneği Başkanı Ravda Nur Cuma katıldı.

antep1AKSOY: ÖNEMLİ var olan ORTAOKUL DÖNEMİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi genel Sekreter Yardımcısı Dr. Abdullah Aksoy, Gaziantep’te 500 bin Suriyeli sığınmacının yaşadığını belirterek, Suriyelilerle birlikte hayata kültürü geliştirerek Gaziantep modeli oluşturduklarını aktardı.

Aksoy, şunları kaydetti: “2011 ve 2013 seneninde belediye olarak Suriyeli çocuklar amaciyla iki mektep açtık, takriben iki bin Suriyeli çocuğu eğitime kattık ama yeteri civarindan olmadı. bu sebeple ulusal Eğitim Bakanlığı eğitimin kapılarını Suriyeli çocuklara açması gerekiyordu. reis Fatma Şahin, Suriyeli çocukların okullaşması amaciyla dönemin ulusal Eğitim Bakanıyla kendisi konuştu, bu istikamette bakanlığa teklifler sundu. kayıp kuşak oluşmaması amaciyla Suriyelilerin de ulusal eğitim sistemine katılmasını önerdi. 2015 seneninde ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar, Suriyeli çocuklara açıldı. 102 bin Suriyeli bebek okula gitmesi gerekiyor, şu anne civarindan 75 bini aşan Suriyeli çocuk, eğitimin içerisine sokuldu. Bu da yüzde 73’e tekabül ediyor. dahada yüzde 27 benzeri tek açığımız var. Bu oranı da eğitimin içerisine dahil edebilmek amaciyla el birliğiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halep’te ilkögrenim birinci sınıfa başlama oranı yüzde 85’dir. Gaziantep’te yüzde 98 birinci sınıfa başlama oranını yakaladık, bu nispet onurumuz, şerefimizdir. ama 14-15 yaşlarına gelen çocuklarda okullaşma oranı düşüyor, bunun nedeni ise Tamamiyle ekonomiktir. Çocuklar bu yaşlarda iş hayatına girmek zorunda kalıyor. ‘Bir Çocuk, tek Öğretmen, tek Kitap Ve tek Kalem Dünyayı Değiştirebilir’ isimli projenin anne amacı; eğitimin 2. kademesindeki çocuklarımızı dahada çok okullaştırmaktır. Çocuklarımızı 2. kademe eğitimine kazandıramazsak acele İzdivaç etme benzeri hatri sayilir büyüklükte tek mevzuyla karşı karşıya kalırız. Bu proje, dahada çok gencimizin okullaşmasını sağlayacaktır. Projenin paydaşlarına çok teşekkür ediyorum, hep birlikte bu zorluğun altından kalkacağız.”

ÇORABATIR: PROJE BAŞARILI OLACAK

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı yazi Çorabatır ise Suriyeli kız çocuklarına baz alinarak okuma oranının yükseltilmesine katkı sunacağını düşündükleri “Bir Çocuk, tek Öğretmen, tek Kitap Ve tek Kalem Dünyayı Değiştirebilir” isimli projeyle Suriyeli kız çocuklarının eğitime kazandıracaklarına gönülden inandığını bildirdi.

Projenin en hatri sayilir büyüklükte destekçisi var olan Büyükşehir Belediyesi’nin Suriyeli misafirlerini bugüne civarindan çok iyi ağırladığını aktaran Çorabatır, Belediye Başkanı Fatma Şahin’in önderliğinde Gaziantep’in bu sınavı başarıyla verdiğini söyledi.

CUMA: Öncelikle TÜRKÇE ÖĞRENDİM

Ravda Nur Derneği Başkanı Ravda Nur Cuma da “Ülkemdeki savaş, geleceğimin sonu olmasın diye eğitimime ayni ritimde devam ederek kendimi geliştirdim. tek vakit o harp sona erecek, barış istikbal ve o ülkeyi tekrar inşa edecek, o ülkenin çocuklarına gereksinim duyulacağını düşündüm. Öncelikle ise Türkçe öğrenmekle başladım ve başardım” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde politika Bilimleri ve beynelmilel İlişkiler 3’üncü derslik öğrencisi var olan 21 yaşında olan Cuma, kurduğu Ravda Nur Derneği’nin bu mühim projenin paydaşı olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir