• facebook
  • twitter
  • googleplus

Sağlık ön lisans programı mezunlarına olan talep arttı

  • Ağustos 9, 2018
  • 0

Kamunun ve hususi sektörün nihayet senelerde sağlık yatırımlarına hız vermesi, sektörde ara personel isteginin de artmasına yollar açtı. özellikle iki yılık ön lisans mezunları sektördeki bu açığın kapanması yerine yatırımcıların imdadına yetişti. İstanbul tertemiz asır Üniversitesi sağlık Hizmetleri iş çok Okulu Müdürü Prof. Dr. Ömer Bender, nihayet yılarda ülkemizdeki sağlık piyasasinin hızlı tek değişim ve büyüme zamani içinde olduğuna dikkat çekerek, “Bu büyüme ve gelişimi her geçen sene dahada iyi gözlemliyoruz. Bu durum, beraberinde sağlık çalışanlarına var olan ihtiyaci artırıyor. Hızla açılan tertemiz sağlık kuruluşları doktor ve hemşirelerin yanı sıra, iyi eğitim almış, mesleğine hakim var olan sağlık teknikerleri arayışına girmektedirler” dedi.

Bu bölümlerden mezun olanlar işsiz kalmıyor

Prof. Dr. Ömer Bender, sağlık kuruluşlarının nihayet senelerde özellikle; Bir takım hususi branşlara alaka duyduklarını ifade ederek, şöyle ayni ritimde devam etti: “Son dönemde iki yılık ön lisans programları içerisinde; Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, İlk ve aciliyetli Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programları, Ağız ve Diş Sağlığı, Çocuk Gelişimi, Eczane Hizmetleri, Odyometri, Optisyenlik, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, ihtiyar Bakımı, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri benzeri programlar ön plana çıkıyor. Bizler de üniversite olarak bu branşlarda yoğunlaştırılmış tek müfredat uygulayarak muayenehane uygulama imkanı, modern ve donanımlı muayenehane maharet laboratuvarlarımızda çeşitli simülatörler ve maketler üzerinde uygulama yapma imkanı sunuyoruz. Öğrencilerimizin mesleki uygulama yapabilmeleri amaciyla hemide hususi ayni vakitte da halk hastaneleri ile Bir hayli anlaşmalara imzasini attık. Bu anlaşmalar neticeninde öğrencilerimize neden İstanbul’da gerekse başka illerdeki hastanelerde staj ve uygulama yapma imknı sağlıyoruz.”
 

“Adaylar üniversiteleri ve imkanlarını araştırsın”

Aday öğrencilerin bugünlerde yoğun tek şekilde üniversite tercihleriyle alakalı çaba gösterdiklerine işaret eden, Prof. Dr. Ömer Bender şöyle konuştu: “Aday öğrenciler, eğitim görmek istek ettikleri üniversiteleri araştırırken o üniversitenin paydaşlarını, staj ve iş arama konusundaki yaklaşımlarını netlikle araştırmalı. O üniversitenin halk ve hususi sektörle yaptığı müessesesel anlaşmaların olup olmadığını soruşturmalı. Bizler bu konuyla alakali aday öğrencilerimize geniş olanaklar sağlıyoruz. sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluş ve kuruluşların yanı sıra, çok sayıda hususi sağlık kuruluşu, Kızılay benzeri kurumlarla yaptığımız işbirliği sayesinde öğrencilerimizin hemide staj, ayni vakitte da iş ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz. Ayrı olarak eğitim müfredatımızı hususi veyahut halk sağlık kuruluşlarının yöneticileriyle yaptığımız müzakereler sayesinde onların ihtiyaçlarına baz alinarak olarak revize etmekte ve geliştiriyoruz. böylelikle mezunlarımız sektöre katıldıklarında tertemiz teknoloji ve uygulamalara adaptasyon meselesi yaşamıyor.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir