• facebook
  • twitter
  • googleplus

Fatih Terim: ‘Değişmek zorundayız ve değişeceğiz’

  • Ağustos 6, 2018
  • 0

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Kupa Finali’nde Galatasaray normal süresi 1-1’lik skorla sona eren ve uzatma sürelerinde de eşitliğin bozulmadığı mücadelede Akhisarspor’a penaltı atışları neticeninde 6-5 yenik oldu. Galatasaray teknik patronu Fatih Terim, mücadele sonu açıklamalarda bulundu.
Çok acele aksiyon olmaları koşul olan tek Vaziyetin mevzubahis olduğunu söyleyen Fatih Terim, “Bu net bu erken itibariyle Zati lig başlıyor. Çabuk aksiyon olacağız, ne yapacaksak. Bunu Zati bendeniz Bir gün evvel de söyledim dahada evvel de söyledim. Önce Akhisar’ı kutlama ederim. Hayırlı olsun. Kupa almak isterdim ama kismet değilmiş. Rakibimizi kutlama ediyoruz, hayırlı olsun diyoruz. ülkemiz liginde herkese kazasız belasız hayırlı haftalar diliyorum” dedi.

“Bazı oyuncularımızın fizik eksikliği çok açık”
Fatih Terim, aldıkları mağlubiyeti değerlendirerek, “Doğrusu bu ama kaybetsek de kazansak da dediğim benzeri ağırbaşlı şekilde aksiyon almamız lazım. Konsantre. kati Bir takım oyuncularımızın çok konsantre olmadığı ortadadır. Şunu hiç unutmamamız gerekir ki, ne civarindan iyi oyuncu olursanız olun ne civarindan becerili oyuncu olursanız olun aynı anda atletik performansının da üst seviyede olması gerek, doğru yapabilmeniz için. Bunun amaciyla de kendinizi iyi hazırlamanız gerek. Bir takım oyuncularımızın fizik eksikliği çok açık. Yarın erken itibariyle çalışmalara devam. Lige iyi tek başlangıç amaciyla çalışacağız. Artık ne yapılması gerekirse yapacağız. netice itibariyle penaltılarla tek kupa kaybettik. Kazanmak isterdik. Galatasaraylılara, tertemiz sezona başlarken tek kupa ile girmeyi isterdik ama olmadı. kendisinin içimizdeki Bir takım şeyleri de çok acele çözeceğimizden de emin olabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“Değişmek zorundayız ve değişeceğiz”
Acil Bir takım mevkilere ihtiyaçlarının olduğunu da belirten Terim, “Tabi elimiz kolumuz bağlı olduğu amaciyla bunları halledemiyoruz. Bir, onları halletmemiz lazım. İki, geçen seneden kalma sakatlıkları halletmemiz lazım. Üç, Bir gün evvel de söyledim, değişmek zorundayız. ağır ağır değişmek zorundayız ve değişeceğiz” diye konuştu.
Taktik anlayışta rastgele tek sıkıntı olup olmadığı sualine ise deneyimli teknik adam, “Taktik anlayış veyahut sistem içinde rastgele tek sıkıntımız yok. Artık ezberden vaziyete gelmiş tek durum var ama dahada hazır olmalıyız. dahada sahada canlı olmalıyız. dahada istemeliyiz. neden hücum oyununda, neden defans oyununda dahada tek arada oynamayı becerebilmeliyiz. geçen sene özellikle tek asama bunların hepsini çok iyi yapan takım halindeydik. Bu sene belli tek süre şampiyonluktan ardindan açıkçası şu anne civarindan da çok iyi oynadığımız söylenemez. Onun amaciyla her geçen vakit dahada iyi olacaktır muhakkak. Ama konsantremizi belli tek süre dahada çok seviyeye çekmemiz gerekmektedir alan içerisinde. dahada ciddi, dahada oyunu her saniye yaşayan tek vaziyete geçmemiz lazım” diye cevap verdi.

“Bu düzey Şampiyonlar Ligi amaciyla yetmez”
Kadroda düş kırıklığı yaşadığı oyuncuların olup olmadığıyla alakalı suale ise Fatih Terim, şöyle cevap verdi: “Geçen seneki kadromuz buydu. Aşağı yukarıya geçen sene dönem arası tek oyuncu aldık, üç dört oyuncu verdik. Bu sene tekrar de bir-iki oyuncu aldık, tek çok oyuncu verdik. Ayrı olarak bendeniz şöyle düşündüm, şampiyonlukta bu kadronun tek hayli hakkı vardı. Süper Kupa’yı oynama sanki doğru karardı. Ayrı olarak da lig öncesi herkesi tam görmek istedim, herkesin durumunu. Başlıyoruz, çünkü onay edersiniz ki bu düzey Şampiyonlar Ligi amaciyla yetmez. düş kırıklığına uğrarız. bunun benzeri siz kendisinin bildiğimiz benzeri oynayamazsınız sahanın içerisinde. Size söylenen şekilde oynayacaksınız. O düzey hatali affetmeyen cezalandırılması çok acele var olan tek düzey Şampiyonlar Ligi seviyesi. Onun amaciyla orada hepsini aynı anda yapmamız koşul olan tek ortam orası. Başka bir deyişle taktiğiyle, tekniğiyle, sistemiyle, isteğiyle, oyunuyla, düzeniyle ve atletik performansla hepsini tek arada yapmamız koşul olan çok tek bölüm orası. Hadi burada Bir takım şeyleri affedilebiliyor ama orada cezayı keserler. o nedenle kati ki düş kırıklığına uğradım oyuncular var. Esasında 1-1’den ardindan bunu yakaladık. derhal akabinde Gomis topu kesse geriye boş kaleye de atabilirdi. Pozisyonlarda geldi ama tekrar de beni tatmin eden tek oyun değildi. Galatasaraylıları da tatmin eden tek oyun değildi. Galatasaray orada ablukaya almalı ama hemide oynayacağız hemide kazanacağız ayni vakitte da değişeceğiz. Bundan emin olabilirsiniz. Başka türlü hiçbir bahtımız yok. bendeniz evvel günden beri de bunu söylüyorum. Şampiyon olduk, bütün herkese Allah razı olsun. Muhteşem performansa hiçbir itirazım yok. Ama futbol dünle yaşanan tek şey değil. Üç vakit kaçırsanız, aynı ayarda olamıyorsunuz diğerleriyle artık öyle tek vaziyete geldi. Futbol tek hayat şekli. Mukavelelerle beklentiler çok değişik oluyor. Onun amaciyla bendeniz de onu söylüyorum mağlubiyetle alakası yok.”

“Takımın ıslak ortalaması aşağıya çekmek zorundayız”
Değişimden kastının sorulması üstüne Fatih Terim, antrenörün felsefesinin çok mühim olduğuna vurgu yaparak, “Burada ağır ağır geçen seneki benzeri rakibi sıkıştıran ileride oynamayı seçenek eden oyunun her bölümünü iyi oynamayı istek eden tek vaziyete gelmeliyiz. kendisinin içimizde bunu yapacağımızı umuyorum ama tek iki takviye de olacaktır. Değişime gelince oyun bana Yunus’u sokma mı gösteriyorsa, değişim açık. Galatasaray’ın geleceği bunlardır. Çok net. Biz de bu civarindan var mı? Olmayabilir ama dışarıdan da alacağımız vakit takımın ıslak ortalamasını da aşağıya çekmek zorundayız. Ne yazık ki belli tek süre da çok yaşımız. Onları da geriye çekeceğim ama oyun burada Yunus’u bana sokturuyorsa ondan tek şey beklediğim için… neden beklediğim de açık. O ve onun gibiler burada görev alacak onu demek istiyorum. Değişim buradan başlayacak. Başka bir deyişle bendeniz onları boşuna götürmedim, istiyorsa formayı alacak. esas bizim mühim var olan bu. Başka bir deyişle Galatasaray akademisi vermeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

Ahmet Ataş – Mustafa Beşer – İbrahim Yetkin

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir