• facebook
  • twitter
  • googleplus

Gümrük duvarları dünyayı yüzde 14.1 küçültecek

  • Temmuz 30, 2018
  • 0
ABD’nin öncülüğünde başlayan gümrük vergilerinin artırılması hayat ekonomisinin gelismesini menfi etkileyecek. 2060 seneye kadarki büyüme kaybının yüzde 14.1 olması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın başta Çin olmak üzere Bir hayli ülkeye karşı başlattığı ek gümrük vergilerine bu ülkelerin de vergi artırımıyla cevap vermesi belirsizlikleri beraberinde getirdi. Gümrük duvarlarının tekrar örülmesinin hayat ekonomisini de yavaşlatacağı ifade edilmeye başlandı. ahenk gösteren ücret Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) yayınladığı ‘2060 hayat ekonomi Senaryoları’ raporuna göre gümrük tarifelerinin uygulanması vaziyetinde hayat ekonomisinin büyüme kaybı 2018-2060 döneminde yüzde 14.1 olacak. Bu dönemdeki en hatri sayilir büyüklükte kaybı ise yüzde 24 ile Hindistan yaşayacak. OECD’nin hesaplamalarına göre Hindistan’ı yüzde 19 ile Avustralya ve yüzde 15.3 ile Çin takip edecek. çok gümrük tarifelerinden dahada çok gelişmekte var olan ülkelerin menfi etkilendiği gözlenirken, Avustralya’nın en hatri sayilir büyüklükte ticaret partnerinin Çin olması hasebiyle üst sıralarda bulunduğu belirtildi. OECD ülkeleri arasında ek gümrük tarifelerinden asgari etkilenecek var olan memleket Norveç olurken, onu Kolombiya takip etti. ülkemiz yaşayacağı yüzde 3.3 kayıp ile asgari etkilenecek ülkeler arasında yer aldı. Gümrük savaşlarını başlatan ABD’nin kaybının ise yüzde 5.8 olacağı hesaplandı.

gumruk

BRICS’İN KAYBI BÜYÜK

Ülke gruplarına bakıldığında ise en çok kaybı BRICS ülkelerinin yaşadığı görüldü. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve cenup Afrika’nın oluşturduğu BRICS’in 2060 seneye kadarki ahenk gösteren ücret büyüme kaybı yüzde 18’i bulacak. Raporda Ayrı olarak OECD ülkelerinin yüzde 6 vasati kayıp yaşayacağı kaydedildi.

1990 seneye civarindan var olan ikili hayat sisteminin misal olarak gösterildiği OECD raporunda, o asama tatbik edilen gümrük duvarlarının küresel ekonomiye katkı sağlamadığı hatırlatıldı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir