• facebook
  • twitter
  • googleplus

Usta sanatçı Hayri Dev hayatını kaybetti | Hayri Dev kimdir, nereli kaç yaşında öldü?

  • Temmuz 19, 2018
  • 0

Hayri Dev can verdi mü, kaç yaşında öldü, kimdir? UNESCO tarafından 10 sene evvel ’Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel kalıt Taşıyıcısı’ seçilen Hayri Dev, tek müddettir rehabilitasyon gördüğü Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde 85 yaşında hayatını kaybetti. Dev’in cenazesinin bu erken ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası Çameli Gökçeyaka mahallesi Boyalı Mezarlığına defnedileceği öğrenildi.

HAYRİ DEV KİMDİR, NERELİ?

1933 seneninde Denizli’nin Çameli ilçesinin Gökçeyaka köyünde doğdu. fakir dağ köyünde, yürümeye başladıktan kısa tek vakit ardindan ailenin en mühim esya varlığı var olan ani çok keçinin peşine düştü. Dağlarda yankılanan yanık kaval sesine, düğünlerde dinlediği üç telli saza gönül verdi. Hayri Dev hiç okula gitmedi. Okuma yazmayı okula giden tek arkadaşından öğrendi. Cura denilen üç telli çalgıyı öğrenip, söylemeye o senelerde başladı. Yaşadığı Gökçeyaka Köyün Daha önceki ismi taşıyan Masıt Kırığı denilen dokuz sekizlik mahalli ezgileri çalan ve söyleyen tek ehil oldu.

1992’DE yasamini DEĞİŞTİREN OLAY

İkisi erkek, üçü kız beş çocuğu var olan Hayri Dev ailesinden bihaber elindeki üç telli sazı ve çam düdüğünü hiç bırakmadı. hanelere gidip yarenlik yaptı, düğünlerde insanları eğlendirdi. Ormanda, dağlarda çobanlar amaciyla çaldı, söyledi. vakit bunun benzeri geçti. Taa ki, 1992’ye kadar. 1992 seneninde hayatını değiştirecek tek olay oldu. Fransız Jerome Cler İspanya’da duyduğu tek bağlama sesinin büyüsüne kapılarak Türkiye’ye geldi. Bin 500 metre yükseklikteki Çameli ve Fethiye dağlarında uzunca tek vakit bu sesin kaynağını aramaya çalışırken yörenin kültürü ile alakalı 350 sayfalık tek sav hazırladı. Sorbonne Üniversitesi’nin Etimoloji Bölümü’nden doçentlik alması da bu tezle oldu. Cler, Türkiye’ye işte bu tarihte geldi. Hayri Dev’i buldu. Dinlediği ses, Dev’in elindeki üç telli saza aitti. dahada ardindan 15 kişilik tek Fransız ekibi tekrar köye geldi. Dev’in hayatı ‘Ormanlar Arkası’ isimli belgesel filmle anlatıldı. Fransız müzikologlar üç kez ülkelerine konser verdirtmek üzere çağırdılar. Hem de tek Fransız her sene Dev’den ders almak üzere, Çameli’ne civarindan geliyor; belgesel çekimler yapıyordu.

BAŞINDAKİ ŞAPKAYI KENDİSİ YAPTI

Birkaç kez vatan dışına da giden Hayri Dev’e ‘Koca Usta’ diyorlar. ‘Koca Usta’ lakabını elinden her iş geldiği amaciyla almış. Marangozluk, terzilik (başındaki şapkayı kendisi yapmış), ayakkabıcılık benzeri işlerin elinden geldiğini söylüyor. ‘Elin yapacağı her şeyi yaparım’ diyor ve ayni ritimde devam ediyor: ‘Ama hiçbirini uygulamak istemedim. Zira bendeniz çobanım ve müzisyenim. Çalgıcılıktan çok aç kaldığım oldu ama Katiyen ondan ayrılmadım.’ Çameli milletçe Eğitimi Merkezi’nin oluşturduğu 10 kişilik grup içinde üçtelli cura ve çam düdüğü çaldı. 2004’de Ankara’da, 2005’de İstanbul’da Kültür Bakanlığı’nın yaptığı milletçe Oyunları şölenlerine, 2007 İzmir İlçe ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün konuğu olarak bu grubu içinde bulundu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir