• facebook
  • twitter
  • googleplus

  • Temmuz 14, 2018
  • 0
Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden bilim insanları Akdeniz ve Ege bölgelerinden alınan bal örneklerini iki sene süresince inceledi. OMÜ baytar Fakültesince yapılan araştırmada, çam balının enfeksiyona bağlı hastalıklarla mücadelede destekleyici tesirinin olduğu alana kondu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) baytar Fakültesince yürütülen ülkemiz coğrafyasına ait çam ballarının antioksidan ve antibakteriyel potansiyeline baz alinarak araştırmada, çam balının özellikle enfeksiyona bağlı hastalıklarla mücadelede destekleyici tesirinin bulunduğu belirlendi.

Çalışmayı yürüten ekipte bulunan OMÜ baytar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Nisbet, arıların çiçek nektarları veyahut nebatlar üzerinde yaşayan Bir takım canlıların ürettikleri salgılardan topladıkları ve enzimatik olarak değişikliğe uğratarak yaptıkları balın besleyiciliğinin yanı sıra Asırlardan beri şifalı tek mahsul olarak kullanıldığına işaret etti.

ondokuz-mayis-universitesi-aa

Dünyanın Bir hayli ülkesinde hastalıklarla ugras ile alakalı destekleyici stratejiler üstüne çalışmalar yürütüldüğüne dikkati çeken Nisbet, bu kapsamda kendilerinin de ülkemiz coğrafyasına ait çam ballarının antioksidan ve antibakteriyel potansiyelinin araştırılmasına baz alinarak çalışma yaptıklarını söyledi.

Amaçlarının hastalıklarla mücadelede tedaviyi destekleyici ek ürünler geliştirmek olduğunu belirten Nisbet,

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir