• facebook
  • twitter
  • googleplus

Detay Maxinet kapatılacak mı? Detay Maxinet nedir?

  • Mart 30, 2018
  • 0

Çiftlik Bank ve Anadolu Farm‘dan ardindan tertemiz mutluluk zinciri olarak adlandırılan şirket Detay Maxinet. ayrinti Maxinet, şirketlerin SEO çalışmalarını yapan tek şirket; üyelerine notebook dağıtması, prim üzerinden devinim etmesinden ötürü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı rapor hazırladı. Çiftlik Bank sonrası birçok şirket mercek altına alındı. Müşterilere ‘prim’ dağıtan şirketler sorgulanmaya başlarken en nihayet sorgulanan şirket ‘Detay Maxinet’ oldu. ‘Saadet zinciri’ olarak hizmet eden şirketin 35 bin üyesi bulunuyor. Şirket şu anne dek 100 milyon Lira kazanç topladı.

Detay Maxinet nedir?

ayrinti Maxinet kuruluş gerçekleştirdiği tanıtımlar ve sunumları baz alarak, üyelik işleminde bulunan tek kişiye evvel etapta tek pc veriyor. Bununla birlikte şirkete üye var olan kişileri verilen bu bilgisayarlara yazılım yükleniyor. Kişiye verilen pc açık kalması halinde, Detay Telekom’un çalıştığı şirketlere SEO hizmeti verildiği ifade ediliyor.

ayrinti Maxinet (Detay Telekom San. Ve Tic. Limited Şti.), şirketinin resmi internet sitesinin ”hakkımızda” isimli bölümde şirket sistemlerinin 0 hukuki olduğu yönünde ifadeler kullanıyor. 
tekrar ayrinti Maxinet’in resmi sitesinde bulunan açıklamalar doğrultusunda, ayrinti Telekom limited sirketi ŞTİ firması Ağustos 202’de 550 bin Lira yatırım ile Mobil bilişim teknolojileri alanında hizmet saglamak üzere kurulduğu belirtiliyor. Öte istikametten üye sayısı 35’bini aşan üzerinden tek araya toplanan paranın meblağı 100 milyon Lira olarak ifade ediliyor. 

Detay Maxinet aylık ne civarindan kazanç vaat ediyor?

Üyelik işlemlerini gerçekleştirebilmek için ayrinti Maxinet tarafından belirlenen üç paketten birinin satın alınması gerekir. Birincil olarak gümüş isimli paketin bedeli 590 dolardır. Bu paketi satın alan üye bilgisayarını günde 8 saat açık tutması gerekmektedir. Bu kişiye aylık kazanç 120, senelik kazanç ise bin 460 dolar vaat ediliyor. İkincil olarak altın paketin bedeli bin 534 dolardır. Bu paketi satın alan üye bilgisayarını günde 14 saat açık tutması gerekmektedir. Bu kişiye aylık kazanç 420, senelik kazanç ise 5 bin 110 dolar vaat ediliyor.

nihayet olarak Platin üyeliğinin bedeli iki bin 242 dolardır. Bu paketi satın alan üye bilgisayarını sınırsız sürede açık kalması gerekmektedir. Bu kişiye aylık kazanç 600 dolar senelik kazanç 7 bin 300 dolar vaat ediliyor. ayrinti Maxinet, tertemiz üye kazandıranlara da belli tek kazanç vaat ediyor. Sisteme üye var olan her tek üye, tertemiz kişileri üye yaparak kendisine ekip kurabiliyor. ama kullanıcılar şu vakit ayrinti Maxinet sitesine girilince kullanıcılar “Site yenileniyor” uyarısıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Detay Maxinet’in kapatılması için harekete geçildi

Özelikle geçen yıl, büyüyen sistem hasebiyle şikâyetler Gümrük ve Ticaret Bakanlığına da erişince devinim geçildi. Bakanlık müfettişleri üç aydır mercek altına aldıkları şirket ile alakalı hazırladıkları raporu tamamladı. Sistemin tek tür mutluluk zinciri olduğu anlatilan rapor sonrası onuncu hafta savcılığa suç ilaninda bulunulacağı öğrenildi. Bakanlık kaynaklarından alinan bilgiye göre şirketin sitesinin erişime kapatılması için BTK’ya da ova yazılacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ayrinti Maxinet ile alakalı raporunu bitirdi ve sonuç olarak kuruluş hakkına suç ilaninda bulunacağı açıklandı. BTK’ya da ayrinti Mexinet’in sitesine erişimin kapatılması için başvurulacak.

Şirketin sahibi nihayet vaziyeti değerlendirdi

Şirketin sahibi Alper Tetiker, yaşanan nihayet vaziyeti değerledirdi. Tetiker, faaliyetlerinin yasalar çerçevesinde olduğunu söyledi. Tetiker, bakanlık müfettişlerinin geçen Şubat ayında şirket merkezine geldiğini belirterek, hazırlanan raporun sonucundan haberdar olmadığını aktardı. Tetiker, tek sıra şirkete hizmet verdiklerini kaydederek, yürüttükleri faaliyetin mutluluk zinciri olarak nitelendirilmesinin doğru olmadığı görüşünü aktardı.

Üyeler nasıl inandirma edildi?

ayrinti Maxinet’in üst tabakasında bulunan kişiler, yaptıkları sunumlarda SEO hizmeti yaptıklarını, web sitelerine tıklama sağlayarak ziyaretçi trafiğini arttırıp siteyi en üste çıkardıklarını söylüyor. tek sıra büyük firmanın ayrinti Maxinet’ten hizmeti aldığı iddiası, Facebook ve WhatsApp gruplarında paylaşılıyor. Keza, tertemiz devreye alınan dijital ekran reklâmları da eş şekilde üyeler arasında paylaşılıyor. ama alinan bilgiye göre, ayrinti Maxinet’in dijital ekranda aylık geliri en çok 30 bin TL. Bu kazanç ile 30 bin üyeye ayda ama tek Lira kazanç düşüyor. Bu sistemde en yüksek kazancı ayrinti Maxinet öncülerinin kazandığı kaydediliyor.

Yeni şirket kuruldu

Bu arada, nihayet dönemlerde üye yapılan kişilerin tek bölümü de dört Mayıs 2017’de kurulan ayrinti Maxinet Teknolojileri San. ve Dış Tic. AŞ adli şirket üzerinden kaydedildi. 550 bin Lira sermayeli bu şirketin iki ortağı bulunuyor: Alper Tetiker ve Kemal Akar. Şirketin yönetim heyeti başkanlığını Akar yapıyor. 

Herkes ekibini kurabiliyor

Sistem, tertemiz üye kazandıranlara da belli tek kazanç vaat ediyor. Sisteme üye var olan her tek üye, tertemiz kişileri üye yaparak kendisine ekip kurabiliyor.

Uzmanlardan güvenlik uyarısı

Adli bilişim uzmanları ise konunun güvenlik yönüne işaret ediyor. Uzmanlar, üyelere dağıtılan bilgisayarların, illegal kişi veyahut gruplar tarafından kullanılabileciğine işaret ediyor. Uzmanlar, anılan bilgisayarların zombi niteliğine getirilerek, siber saldırıda kullanılabileceği ikazı yapılıyor. Bilgisayarın denetimini alan kişi veyahut bu gruplar, bu cihazlarda bazı zaman, ele geçirdikleri kredi kartı bilgilerini dahi tutabiliyor. Bu vaziyetten çoğu üyenin haberi dahi olamayabiliyor.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

<iframe id="player_669542" frameborder="0" scrolling="0" marginheight="0" marginwidth="0" allowfullscreen="allowfullscreen" src="/QuarkPlayer/Index?ContentParentId=1361356

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir